m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (41):

 
W trudnym terenie gorgańskich szlaków czasem można skrócić drogę za pomocą gruzawików - samochodów które potrafią dać sobie tu radę. Świecące słonko obiecuje pogodny dzień. Powoli wychodzimy z lasu i widzimy niebo i okoliczne górki. Ich szczyty pokrywa gorgan. Wzdłuż przecinki biegła kiedyś granica polsko - czechosłowacka.
Do dziś zachowały się tu słupki graniczne. Po jednej stronie literka P z drugie CS mówiły gdzie biegła granica. Obecnie ziemie te należą do Ukrainy która wyrwała się z ZSRR. A wokół coraz ładniej. A i bez nadmiernego wysiłku, mimochodem, można znaleźć skarby tutejszych lasów. Przed nami grupa Sywuli. U stóp Sywuli znajduje się Połonina Ruszczyna 1420 m n.p.m. Porastająca drzewami kupka kamieni to pozostałości dawnego schroniska lwowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.
Schronisko zbudowano w 1938 roku. Było niewielkie: z 16 łóżkami i maksymalną możliwością noclegu do 30 osób. Wg współczesnego przewodnika po Gorganach Dariusza Dyląga przed wojną w samych Gorganach było 20 schronisk. Niektóre większe inne malutkie, żadne nie przetrwało wojny i okresu powojennego. Obecnie nie ma tu żadnego schroniska jakie znamy z naszych gór, jest tylko kilka chatek podobnych do tej jaką widzieliśmy w drodze na i z Grofy. Tak jak podczas mojej poprzedniej tu wizyty miejsce to było terem wypasu koni. Żyją sobie tutaj półdziko. My nie widzieliśmy żadnego ich opiekuna. Ale czas iść w górę...
...gdzie coraz piękniejsze widoki. Ostatnie podejście pod Małą Sywulę.
Niedaleka Negrowa i Bojaryn. Wokół szczytu znajdziemy pozostałości umocnień pozostałych z I wojny światowej. Warto tu przypomnieć, że w Gorganach (choć innej ich części) walczył II Brygada Legionów zwana później Żelazną albo właśnie Karpacką.
Widok na szczyt Małej Sywuli. Mała Sywula 1815 m n.p.m. to niewiele niższy szczyt niż najwyższe wzniesienie Gorganów czyli Sywula. Podziwiamy piękne panoramy.
Mijając kolejne umocnienia... ...kamiennych okopów... ...ruszamy na Sywulę.

najbliższe galerie:

 
Gorgany Sywula
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix
Gorgany - na Sywulę !
1pix użytkownik kabaczek odległość 4 km 1pix
Gorgany Wysoka
1pix użytkownik kabaczek odległość 7 km 1pix
Osmołoda i Gorgany
1pix użytkownik kabaczek odległość 8 km 1pix
Gorgany w deszczu i mgle.
1pix użytkownik kabaczek odległość 13 km 1pix
Gorgany Grofa
1pix użytkownik kabaczek odległość 17 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1148) dodano 03.06.2019 09:18

Szym0n Polecam Ci ukraińskie góry. Wiadomo Czarnohora - piękne połoniny i szczyty często powyżej 2000 m., ukraińskie Bieszczady - wyższe od naszych, Borżawa - dla mnie jedno z piękniejszych pasm i oczywiście Gorgany w których teraz jesteśmy - góry najdziksze i najmniej dostępne.
Niestety logistycznie ukraińskie Karpaty są najmniej dostępne.
Kwestie poruszania się po nich (choć są szlaki turystyczne), a zwłaszcza kwestie transportu do i z miejsc w których starujemy w góry i schodzimy aby dostać się do miejsc w których się nocuje mogą być problemem.
Alternatywą, jest wędrówka z namiotem, ale wówczas pojawiają się problemy z zaprowiantowaniem.
Efektem tego jest mała ilość wędrujących tu turystów.
Ja chcąc uniknąć tych problemów, jadąc na Ukrainę korzystam z wyjazdów organizowanych przez PTTK w Rzeszowie (kryptoreklama). Dzięki temu nie trzeba martwić się sprawami organizacyjnymi i tylko podziwia się góry wędrując na lekko z podręcznym plecakiem. Ludzie widoczni na zdjęciach to inni członkowie naszej grupy.
Pozdrawiam.

szym0n użytkownik szym0n(wpisów:38) dodano 02.06.2019 20:53

Pięknie tam, a pomyśleć że nie uważałem ich za góry warte większej uwagi, przecież obok Bieszczady i Czarnohora. Z ciekawości to była jakaś zorganizowana wyprawa, przewodnik, grupka osób etc.?

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!