m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Wjeżdżając do Supraśla od strony Białegostoku, tuż przy rondzie, naprzeciwko Prawosławnego Monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy, mamy do dyspozycji duży parking, na którym możemy spokojnie zostawić samochód, by dalej udać się pieszo. Już z parkingu mamy piękny widok na monaster. Warto od razu wejść przez bramę-dzwonnicę na teren kompleksu.  Teraz już nie jest to takie proste jak jeszcze przed kilkoma laty, kiedy bramy monasteru były przez cały dzień otwarte dla odwiedzających. Obecnie goście wpuszczani są tylko w grupach, w określonych godzinach i z przewodnikiem. Prosto od bramy prowadzi droga do imponującej gotycko-bizantyjskiej obronnej cerkwi p.w. Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy. Ta monumentalna świątynia zbudowana jest w kształcie czworoboku, z czterema basztami obronnymi. Czczona jest tu cudowna Supraska Ikona Matki Bożej. Początki cerkwi sięgają XVI wieku. Jednak pod koniec II wojny światowej wycofujące się wojska niemieckie wysadziły świątynię, która legła w gruzach. Po wojnie mnisi zostali wypędzeni z monasteru i minęło wiele lat, zanim znów to miejsce odzyskali. Dopiero w 1984 r. rozpoczęto odbudowę zniszczonej świątyni i dzisiaj znów może ona służyć wiernym i zachwycać odwiedzających. Wchodzimy do wnętrza. Kto zdążył, zrobił chociaż jedną fotkę, bo już za chwilę oprowadzający grupę mnich z oburzeniem pouczał, że nie wolno fotografować. Wewnątrz świątyni widać, że trwają jeszcze prace wykończeniowe. Jak na cerkiew - wyposażenie jest ubogie. Nie ma ikonostasu (został zniszczony w czasie wojny i jeszcze nie odtworzony), a surowe tynki przygotowane są pod malowidła. Z prawej strony widać na zdjęciu część czczonej tu Supraskiej Ikony Matki Bożej.
Na zewnątrz podziwiamy jeszcze bryłę supraskiej cerkwi… ... Udajemy się do drugiej świątyni znajdującej się na terenie kompleksu - cerkwi św. Jana Teologa. Tu wnętrze jest bogato wyposażone, ale nie mam odwagi włączyć aparatu. Mnich jest czujny i wyraźnie pod tym względem przewrażliwiony. Próby fotografowania uważa za brak szacunku… dla miejsca… dla Boga… dla mnichów… dla religii…? Nie wiem, nie rozumiem (przecież nie trwa żadne nabożeństwo), ale się dostosowuję. Po wyjściu - jeszcze parę fotek otoczenia cerkwi. Ładnie wyglądają białe budynki klasztorne. ...
Udajemy się do Muzeum Ikon. Muzeum mieści się w przepięknym Pałacu Archimandrytów. Jednak i tu okazało się, że nie da się samodzielnie, w spokoju pooglądać przepięknych zbiorów. Zwiedzający wpuszczani są co godzinę w grupach, z przewodnikiem. W salach jest zupełnie ciemno, tylko zbiory podświetlone są silnym światłem. Jest to efektowne, ale ja osobiście źle się czuję w takich mrocznych miejscach. ... Zbiory, oczywiście, robią wrażenie.
Z muzeum warto wyjść na ulicę Konarskiego, skąd mamy piękny widok na monaster i zabytkowy drewniany Dom Ogrodnika. Jest to piękny, drewniany, kryty gontem budynek, wzniesiony w II połowie XVIII w., służący wówczas jako mieszkanie dla zatrudnionych w klasztorze ogrodników. Z tego miejsca roztacza się też ładny widok na rzekę Supraśl i nadrzeczne bulwary. Widać, że kajakowy sezon na Supraśli rozpoczęty.
Warto zejść nad rzekę, bo z bulwarów mamy ciekawy widok na monaster. Poznajecie ten murowany komin z prawej strony? To ten właśnie, na który wdrapywał się ojciec komendanta posterunku w filmie „U Pana Boga za piecem” :) ... Z bulwarów wychodzimy na ul. 3 Maja - główną ulicę Supraśla, znaną z serialu „Blondynka” oraz z filmów „U Pana Boga za piecem”, „U Pana Boga w ogródku”, „U Pana Boga za miedzą”. Widoczny na końcu ulicy kościół Świętej Trójcy też „grał” w serialu „Blondynka”. Na początku ulicy znajdziemy przepiękny, secesyjny Pałac Buchholtza - obecnie siedziba Liceum Plastycznego. Jeśli budynek będzie otwarty, warto wejść do środka, aby rzucić okiem na zabytkowe wnętrza.
Idąc dalej główną ulicą podziwiamy drewniane, XIX-wieczne domy tkaczy. W jednym z tych domów mieszkał filmowy komendant z filmów „U Pana Boga…” Tu spacerowały też urocze bohaterki serialu „Blondynka”… ... Tu - w słynnym barze Jarzębinka - możemy spróbować tradycyjnych podlaskich przysmaków, takich jak kartacze, babka i kiszka ziemniaczana, podpiwek. Wnętrze ciasne, ale klimatyczne, urządzone w skansenowym stylu i zawsze kolejka... W budynku na końcu ulicy, naprzeciwko wspomnianego już kościoła Świętej Trójcy Elwira z serialu „Blondynka” założyła swój salon fryzjersko-kosmetyczny.
Jeszcze rzut oka na kościół Świętej Trójcy. Jeśli chodzi o budynki, które „grały” w filmach, to zapomniałam jeszcze wspomnieć o znajdującym się na ul. Cieliczańskiej murowanym budynku pełniącym w filmach „U Pana Boga…” rolę posterunku w Królowym Moście.
Mieści się tam Centrum Kultury oraz restauracja tatarska „Tatarynka”.
Jest też Ratusz Miejski, w serialu „Blondynka” grający rolę urzędu gminy. Stąd już mamy blisko do parkingu, na którym zostawiliśmy auto. Po drodze podziwiamy jeszcze piękne widoki na monaster…
Jeszcze nieraz tu wrócę - mam blisko :)
Do zobaczenia

najbliższe galerie:

 
to, co w Supraślu najlepsze
1pix użytkownik michal odległość 0 km 1pix
Supraśl.  Prawosławny klasztor.
1pix użytkownik jotwu odległość 0 km 1pix
Supraśl
1pix użytkownik maca odległość 0 km 1pix
Supraśl
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Podlaskie wędrówki - Supraśl
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
SUPRAŚL -Wizyta na Podlasiu . . .
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
ru_da użytkownik ru_da(wpisów:243) dodano 07.06.2019 16:26

Kabaczek, nola, kordula, mocar - dzięki. Cieszę się, że się Wam podobało.
Pozdrawiam :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2794) dodano 07.06.2019 16:17

O już sporo lat temu odwiedziłem Supraśl, ale tak pięknie jak u Ciebie to nie było :)
Pozdrawiam.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 07.06.2019 13:24

Bardzo zachęciłas. A byłam tak blisko. Czasu mało miałam. Urocze miasteczko. Cerkiew obronna robi wrazenie. Bardzo ciekawa w swej formie. Niebo Ci sprzyjało.
Bardzo mi sie podobało:)) Ładnie nas oprowadziłas:)) Pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 07.06.2019 13:22

Ja z Gdańska nie mam tak blisko, ale raz udało mi się tam zajrzeć:) Warto:) pozdrawiam:)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1189) dodano 07.06.2019 09:59

Piękny Supraśl. Dzięki za informacje "filmowe".
Pozdrawiam.

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:243) dodano 07.06.2019 08:35

Ogi - cieszę się, że mogę Cię zachęcić do odwiedzenia Podlasia. To region naprawdę wart uwagi.
Pozdrawiam :)

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:243) dodano 07.06.2019 08:34

Paweller - jeśli zajrzysz, z pewnością nie pożałujesz :)
Pozdrawiam.

ogi użytkownik ogi(wpisów:133) dodano 07.06.2019 06:30

Ładnie pokazane, zachęcająco.
Tamte rejony Polski od dłuższego czasu chodzą mi po głowie. Galerie takie jak ta sprawiają, że mam coraz większą ochotę tam pojechać.
Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7519) dodano 06.06.2019 20:57

Faktycznie, ładne miasteczko. Nigdy nie byłem, ale gdybym pojawił się kiedyś w okolicach, to na pewno zajrzę:)
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!