m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
W czwartek 15 czerwca 2017 r., kiedy w Polsce obchodzona była uroczystość Bożego Ciała, kościół San Gines w Arrecife zastaliśmy pusty i cichy. W przyległych uliczkach też nie było żywej duszy... ... Za to w niedzielę 18 czerwca plac przed kościołem tętnił życiem. 
Mieszkańcy i turyści w cieniu rozłożystych drzew czekali na rozpoczęcie uroczystości, prowadząc ożywione rozmowy. Tu i ówdzie widać było dzieci zbierające się na procesję. Mamusie korzystały z okazji, aby zrobić pamiątkowe fotki swoim wystrojonym pociechom.
W uliczkach otaczających kościół ułożone były barwne dywany z soli morskiej. Ponieważ do rozpoczęcia uroczystości pozostało jeszcze trochę czasu, wybraliśmy się, aby obejrzeć te solne dzieła, zanim zostaną zniszczone nogami uczestników uroczystości. ... Mieszkańcy pozowali do pamiątkowych zdjęć przy swoich dziełach. ... ...
Wiele osób robiło sobie zdjęcia przy ołtarzyku przygotowanym przy kamiennym pomniku pod palmami, na środku placu, naprzeciwko wejścia do kościoła. Na porządkiem i bezpieczeństwem czuwała lokalna policja. Od razu po mszy (której z oczywistych powodów nie fotografowałam) rozpoczęła się procesja. Tak samo jak u nas - pod baldachimem ksiądz niosący monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Jednak na czele procesji jedynie ministrant z krzyżem i diakon niosący coś w rodzaju chorągwi. Nie było dzieci sypiących kwiatki, wstążeczek, poduszeczek, sztandarów i całej tej uroczystej oprawy. Mniej lub bardziej odświętnie ubrane dzieci podążały bezpośrednio za baldachimem, a za dziećmi dorośli wierni. Muszę przyznać, że dzieci w tej procesji zachowywały się bardzo dziwnie - idąc, szorowały nogami po solnych dywanach, jakby jedynym ich zdaniem było zniszczenie misternych wzorów z soli. I do dziś nie wiem, czy taka jest tradycja, czy też dzieci wygłupiały się po prostu.
Procesja przeszła uliczkami po solnych dywanach; nie było - jak u nas – czterech ołtarzyków i czytania Ewangelii. Całość uświetniała miejscowa orkiestra dęta. Wśród dzieci - pełny luzik ;)) ... ...
Wiele osób czekało przed kościołem na przyjście procesji.
Procesja wróciła na plac przed kościołem. Spójrzcie na te dzieciaki - one naprawdę skupiają się tylko na tym, by zniszczyć wzory, które mają pod nogami... ... Na koniec krótka modlitwa przy ołtarzyku pod palmami... ... i procesja wraca do kościoła. Uroczystość zakończyła się - tak samo jak w Polsce - w kościele, modlitwą uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem. Chyba bardziej spontaniczne, mniej wyreżyserowane - w porównaniu z naszymi, polskimi obchodami Bożego Ciała – były te uroczystości. Mimo to czuło się religijne skupienie i powagę (może poza luzikiem wśród dzieci, ale nie widać było, żeby to komuś przeszkadzało).
Powoli wszyscy opuszczają świątynię. Po zakończeniu uroczystości Lanzaroteńczycy zbierają do rożnych pojemników lub butelek różnobarwną sól i zabierają ją do domów. Jak całe rodziny układały solne dywany, tak całe rodziny teraz zbierają sól do pojemników. Co z nią później robią - nie wiem. Ale to chyba ważna dla nich tradycja, bo robią to z całą powagą i dużym zaangażowaniem starając się, by zbierać warstwami różne kolory soli. Zbierają kobiety... zbierają mężczyźni... zbierają dzieci... zbierają całe rodziny...
... Ale jak tu zbierać sól w takiej sukni ;) Wkrótce po barwnych obrazach niewiele pozostało :) Co kraj, to obyczaj... Dzieci wszystko ciekawi. Ale i dla nas było to interesujące :)
Sól zebrana, uroczystości się skończyły... można wracać do domu.

najbliższe galerie:

 
Karnawał w Arrecife
1pix użytkownik dispar odległość 1 km 1pix
Lanzarote-diabelska wyspa
1pix użytkownik karola odległość 2 km 1pix
Lanzarote- wakacyjnie
1pix użytkownik olaf43 odległość 3 km 1pix
Lanzarote. . cztery strony świata. . .
1pix użytkownik amaranth odległość 3 km 1pix
Cesar Manrique i jego Lanzarote
1pix użytkownik beatriche83 odległość 7 km 1pix
Lanzarote- dziecko Cesara Manrique'a cz.  2
1pix użytkownik imod odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
ru_da użytkownik ru_da(wpisów:226) dodano 25.06.2019 14:30

Dzięki wszystkim za wizyty i miłe komentarze. Pozdrawiam :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 22.06.2019 09:51

No popatrz jaki świat ...
U nas w Spycimierzu dywany kwiatowe,a na Kanarach dywany solne.
Bardzo ciekawa galeria,bo czegoś nowego sie dowiedziałem.
Pozdrawiam !

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1145) dodano 21.06.2019 18:01

Ciekawa relacja.
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 21.06.2019 11:26

Fajny reportaż. Przypominam sobie ze swojego dwuletniego pobytu we Włoszech, że tam też Boże Ciało jest celebrowane w niedzielę... Gdy odwiedzili nas w tym czasie znajomi z Polski, mieli okazję być dwa razy na procesji - pierwszy raz w czwartek w Polsce tuż przed wyjazdem, a drugi raz - w niedzielę we Włoszech. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!