m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (33):

 
Miejsce wybrał oczywiście Jacek, zapewniając, że na pewno nie będę żałowała. I tak będąc w Umbrii, na jeden dzień wpadliśmy do Toskanii - w okolice graniczące z Umbrią, w dolinę Orcii. 

Dolina Orcii - „dolina dzbanów”. Na obrazku widocznych jest kilka dzbanów, a widok na Val d’Orcia z murów otaczających Pienzę prześliczny. Dolina potrafi zachwycić o każdej porze roku… Ruszamy więc pośród pięknych toskańskich krajobrazów do wytyczonego celu - Bagno Vignoni, miejsca z łaźniami termalnymi, znanymi już w czasach etruskich, odwiedzali je także Rzymianie. Mały kurort położony jest na wzgórzu Vignoni, u podnóża którego, na dnie wąwozu płynie rzeka Orcia. Dla chrześcijan miejsce ważne, bo gorące źródła Bagno Vignoni leżą na szlaku pielgrzymkowym Św. Franciszka (Via Francigena). W czasach średniowiecznych zatrzymywali się przy nich, dla odświeżenia i odpoczynku, pielgrzymi zmierzający z północy Europy do Rzymu,. Wioska we wrześniu senna i opustoszała… Jacek wskazuje kierunek do centrum uzdrowiskai. Już widzę oczami wyobraźni średniowieczny rynek z fontanną po środku…
Nic z tych rzeczy. Jesteśmy na wschodniej pierzei Piazza delle Sorgenti, centralnego miejsca we wsi i widok niespotykany, bo dużych rozmiarów plac to właściwie ogromny kamienny basen (bajoro) wypełniony gorącą wodą geotermalną bogatą w siarkę, otoczony starymi budynkami z kamienia, pamiętającymi czasy Św. Katarzyny z Sieny, Piusa II, a może wcześniejsze. Taki plac jest dużą atrakcją, ale dzisiaj można go jedynie podziwiać. Tak ogromnych rozmiarów basen, otoczony kamiennym murkiem, z zaznaczonymi zejściami, robi wrażenie. Zasilany jest gorącą wodą (51-54oC) z bijącego pośrodku źródła. Woda w basenie jest dobrze ciepła, sprawdziłam. Zaskoczenie moje całkowite. Chytry uśmiech Jacka potwierdza „a nie mówiłem, że cię zaskoczę”. Niestety w dzisiejszych czasach w tej ogromnej ciepłej łaźni na świeżym powietrzu kąpiel zabroniona, a szkoda. Dawniej pielgrzymi zatrzymywali się tutaj, by zmyć trudy długiej wędrówki i czerpać energię z gorących źródlanych wód. Dobroczynna woda miała przynieść ukojenie i poprawę zdrowia. Ruszamy na spacer wokół placu-basenu. W końcu pozostaje nam tylko napawać się jego widokiem. Jakie jeszcze niespodzianki przed nami? Idąc wzdłuż północnej pierzei basenu, na przeciwległym brzegu widoczny kościół San Giovanni Battista (Św. Jana Chrzciciela) i fragment podcieni, w których można się schronić przed upalnym słońcem, bądź przed deszczem. Wystrój kościoła wewnątrz skromny i prosty.
W kamieniczce z arkadami, przylegającej do kościoła pomieszkiwała podobno św. Katarzyna z Sieny. Czyżby siedząca na brzegu postać to Katarzyna? Dochodzimy do środkowej części basenu, wyraźnie widać, wybijające w tym miejscu z wnętrza ziemi, gorące źródło. Woda wypływająca ma temperaturę 51-54oC. Obserwujemy chwilę bąbelkujące źródełko. Na starej rycinie widać łaźnię w całej okazałości. Z dobroczynnych właściwości gorących źródeł, korzystało w przeszłości wiele ważnych postaci: Św. Katarzyna z Sieny (1347-1380), papież Pius II (1405-1464), czy Lorenzo de’Medici (1449-1492). No i oczywiście rzesze pielgrzymów pokonujących drogę Via Francigena. Z zachodniego krańca basenu widok na podcienia i kamieniczki, a w nich kawiarnie, restauracje, butiki …. …
Źródlana woda zawiera związki siarki i sole kwasu wodorowęglowego. Uzdrowisko poleca inhalacje dróg oddechowych, okłady błotne i oczywiście kąpiele.
Zabiegi te pomagają w leczeniu chorób skóry, chorób reumatycznych, dróg oddechowych, szczególnie wskazane w chorobach układu nerwowego oraz ginekologicznych.

… … … Jeszcze raz , bąbelkujące gorące źródło po środku akwenu… Opuszczamy Piazza delle Sorgenti i kilkadziesiąt metrów poza centrum wioski znajdujemy na skarpie pozostałości, wykopaliska po rzymskich łaźniach. Wydrążonymi w skale korytami gorąca woda z basenu spływa po skarpie w dół….
Tutaj można moczyć nogi jak długo się chce, za darmo. W tym miejscu woda jest już tylko letnia. Wydrążone koryta wyprowadzają wodę na skraj skarpy,….. z której kaskadą spływa ona kilkadziesiąt metrów niżej do małej sadzawki. Tam woda osiąga temperaturę otoczenia. Hura! W sadzawce kąpiel dozwolona.
… Ogromny głaz, pewnie po wyschniętym gejzerze, a w drugim planie wzgórze z zamkiem Tentennano.
Stara rycina wzgórza Vignoni i kurortu Bagno Vignoni. Widok ze skarpy na górujący nad okolicą zamek Tentennano. W drodze powrotnej do Umbrii, podziwiamy piękne toskańskie pejzaże. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Castiglione del Lago
1pix użytkownik ryzykant odległość 2 km 1pix
Castiglione del Lago - Vitellino
1pix użytkownik witoldson odległość 3 km 1pix
Jezioro Trasimeno&Pienza
1pix użytkownik paniwu odległość 7 km 1pix
Włochy - Passignano sul Trasimeno
1pix użytkownik marioli odległość 10 km 1pix
Jezioro Trasimeno-Pienza-Bagno Vignoni
1pix użytkownik mlochowskijacek odległość 10 km 1pix
Włochy - Cortona
1pix użytkownik marioli odległość 16 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 08.07.2019 14:08

Cudowne miejsce -pięknie pokazałaś .Kusisz że na pewno będę tam chciał być.Pozdrawiam ciepło

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 07.07.2019 11:04

Koniecznie musze pojechac w te rejony Włoch. Cudowne miejsce pokazałas. Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 05.07.2019 13:51

Cudowna cisza i piękne widoki. Takie miejsca lubie najbardziej.
Pozdrawiam serdecznie.

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 05.07.2019 06:36

ładnie i spokojnie

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:341) dodano 03.07.2019 21:00

Ech, Toskania... Ja tam tylko parę razy przejazdem bywałam i to bez zatrzymywania. Marzy mi się tam pojechać na dłużej, ale wciąż się jakoś nie układa...
Bardzo ciekawa galeria. Pozdrawiam :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7607) dodano 03.07.2019 20:45

Toskania jest piękna, wszędzie gdzie się zajrzy, czy to będzie mała wioska czy duże miasto, to jest się czym zachwycać ..., w tym roku raczej tam nie pojadę, ale może uda mi się zobaczyć coś w Umbrii ..., pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!