m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Dojeżdamy do Mozeli. Okalające ją wzgórza pięknie odbijają się w wodzie. Otoczona jest stromymi wzgórzami, na których rozpościerają się tarasowe pola uprawy winorośli. Kultura uprawy wina to pozostałość po Rzymianach, dawnych panach tej ziemi. Dla miłośników turystyki rowerowej stanowi jedną z najciekawszych tras nie tylko w Niemczech, ale i w Europie. Zieleń winnic wszędzie brata się z fioletem lawendy.Wygląda to zachwycająco. Już podczas ubiegłorocznego wypadu do Alzacji moja siostra wpadła na pomysł organizowania śniadań na świeżym powietrzu. Oba rejony mają przeznaczone do tego celu liczne miejsca z ławkami i stolikami. Świeża bagietka, kilka serów, niby nic, ale w połączeniu z takimi widokami i luzem to naprawdę świetna sprawa.
Hotel po drodze dla gości z zasobnymi portfelami. Widok z okien oczywiście na wzgórza winnic i wijącą sie na dole Mozelę. A to z kolei pozostałości czasów rzymskich, stare termy. Wzdłuż doliny kursują liczne statki wycieczkowe.

Mosel to cała seria przepięknych meandrów.
Uprawa wina jest tu bardzo trudna. Wykorzystany jest dosłownie każdy metr ziemi.Tarasy wspomagają rozwój, ale tak naprawdę ciężko sobie wyobrazić jak uciążliwa musi być praca przy zbiorach. Niektóre ze stoków są nachylone prawie pod kątem prostym. Są wózki, które spuszcza się po szynach w dół i zbieracze ładują na nie kiście, a te napędzane elektrycznie ciągnięte są do góry. Bremm, tutaj znajduje się najbardziej stromo położona winnica Europy. Na jej szczycie można zobaczyć spektakularne i najczęściej fotografowane miejsce Mozeli. Wejście jest bardzo trudne, znaki ostrzegają o bardzo niebezpiecznej trasie. My nie weszliśmy, miałyśmy na nogach sandałki, było już późno, a i trasa była dla nas zbyt trudna. 
Podjechaliśmy wyżej autem, potem jakieś 20 minut pieszo po prostej drodze do punktu widokowego. Niestety, stąd nie ma szans na złapanie w kadr całego zakola.
Cochem to malowniczo położone miasteczko słynące z miejscowego rieslinga uprawianego na okalających miasto winnicach. W centrum znajdują się klimatyczne wąskie uliczki i rynek z domami z muru pruskiego. Miasteczko zasługuje na osobną prezentację. Jednak to co najbardziej wzbudza podziw w Cochem to średniowieczny zamek i jego niezwykła lokalizacja. Zbudowany został wysoko na skałach, tak aby stał się niedostępny dla agresorów. Z samego rana miasteczko pięknie odbija się w wodzie. Dokładnie o 07:30 przepłynęła ogromna barka, potem nadpłynęły stateczki pasażerskie i o odbiciach można było zapomnieć. Wieczór w mieście jest równie urokliwy, ....
oświetlone knajpki i stateczki pięknie odbijają się w wodzie. Jest wieczór i w mieście trwa festyn wina. Niestety, w 1868 zamek w Cochem jak prawie wszystkie zamki przy Renie i Moseli został zniszczony przez francuskie oddziały. 
W XIX wieku został odbudowany przez bogacza z Berlina z  zachowaniem tego samego gotyckiego stylu. Widok z zamku na miasteczko w dole. Dzisiaj zamek należy do miasta Cochem i można zwiedzać jego wnętrza, koszt to 7 euro. Przewodnik rozdaje ulotki z tekstem tlumaczonym na wszystkie języki.
Dla zwiedzających gości udostępniona jest sala jadalna, pokój gotycki, pokój romański, ... sala rycerska, brama zamkowa i wieża. Żegnamy się z Cochem, wjeżdżamy jeszcze na wzgórze i podziwiamy przepiękną panoramę. Na górze bogate domy i pensjonaty, ciekawe wejście do prywatnej willi. A to z kolei połączona uściskiem para przed innym domostwem.
W miejscowość Moersdorf znajduje się kolejna atrakcja. Do niedawna najdłuższy wiszący most w Niemczech. Ma 360 metrów długości. Auto pozostawia się na parkingu, potem pieszo poprzez maleńką wieś i drogę przez pola dociera się do celu. Spacer po moście jest darmowy. Zamek Eltz jest jednym z najpiękniej położonych zamków w Niemczech. Twierdza znajduje się w przepastnym lesie i jest nieproporcjonalnie wysoka w stosunku do zajmowanej powierzchni. Ponoć zamek nie został zniszczony przez plądrujących bezlitośnie okolicę Francuzów, gdyż jeden z napoleońskich oficerów należał do członków rodu Eltzów.  
Obiekt można go zwiedzać, koszt wstępu to 10 Euro. My przybyliśmy pod wieczór, brama była już zamknięta, więc zadowoliliśmy się tylko widokami z zewnątrz. Droga do zamku prowadzi przez las, który wyłania się nagle jak z bajki. Został on wzniesiony w XII wieku i należy cały czas do tych samych właścicieli rodziny von und zu Eltz. Fotograf na zdjęciu to Amerykanin, który robił zdjęcia cały dzień, pierwsze już o 6:00 rano. Ponoć przyjechały na sesję zdjęciową dziewczyny ustrojone w stare lokalne stroje. Teraz żałuję, że nie poprosiłam go o wysłanie mi tych zdjęć. Niewielka miejscowość Bellstein jest najbardziej pocztówkową z tych jakie widziałam.
Idealnie uosabia ona wyobrażenie o atrakcjach rejonu. Śliczne centrum pełne szachulcowych domków, licznych kafejek i restauracji otaczają strome wzgórza z winnicami. Kolorowe kamieniczki to raczej rzadkość. Wina sprzedawane są wszędzie i pozwalają właścicielom na dostatnie życie. Za to w oknach odbicia winnic, które są tu uprawiane na każdym metrze ziemi. Wewnątrz miasta kamienne uliczki o surowym chłodnym wyrazie. Takie mury są bardzo charakterystyczne dla rejonu.
Na szczycie wzgórz znajdują się pozostałości po Metternich Burg. 

Droga prowadzi pod górę. Jest strasznie gorąco, dwa tygodnie temu w Niemczech zaczęły sie ogromne upały. Uroczy kościółek jakich pełno w tym rejonie. Ruiny zamków w dolinie Mozeli świadczą o bogatej historii, która liczy sobie 2 tyś. lat. Zielona sielanka poprzetykana połyskującą wstęgą rzeki, wygląda to bardzo pięknie. Zamek powstał w 1268 roku i podzielił niestety los większości zamków położonych nad Renem i Mozelą, które zostały zniszczone w XVII wieku przez Francuzów.
Obecnie znajduje się tu wieża widokowa i restauracja. I znów widok na Mozel, gdzieś po drodze.

najbliższe galerie:

 
Cochem miasto otoczone winnicami
1pix użytkownik travis odległość 0 km 1pix
Luksemburg, Francja, Niemcy cz. IV
1pix użytkownik patryk odległość 3 km 1pix
Luksemburg, Francja, Niemcy cz. V
1pix użytkownik patryk odległość 3 km 1pix
NIEMCY Zamek Eltz
1pix użytkownik paweller75 odległość 14 km 1pix
Burg Eltz
1pix użytkownik admian odległość 14 km 1pix
Monreal
1pix użytkownik kredka odległość 17 km 1pix

komentarze do galerii (20):

 
gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 26.07.2019 12:45

Charlie, ja też bardzo lubię Niemcy i znam je dość dobrze. Czekam w takim razie na Twoją relację ze Schwarzwaldu, to jest jeden z najpiękniejszych rejonów w Niemczech. Ciekawa jestem co wybrałaś, bo jest tam masa rzeczy do zobaczenia na czele z moim ulubionym niemieckim miastem Freiburgiem i jego zachwycającymi okolicami,
pozdrawiam

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 25.07.2019 08:53

Jakiś tydzień temu wróciłam z urlopu. Pojechałam... a jakże - do Niemiec :-)
Byłam co prawda niedaleko, ale Doliny Mozeli nie zwiedzałam. Odpoczywalam trochę niżej - w Czarnym Lesie.
Generalnie, co mogę powiedzieć, to tylko tyle, że mnie Niemcy zachwycają cały czas. Bez względu na to, w jakim rejonie jestem.
Dolina Mozeli jest przepiękna.
Cieszę się, że nie tylko ja uznaję Niemcy za fajny kierunek na wakacje ;-)
Pozdr.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 20.07.2019 09:53

Rozmusiak, polecam Wam w przyszłości, bo przemieszczacie się z istną prędkością światła, a nie jest daleko. Tak, 15 to odbicie w wodzie.
A śniadania w plenerze bez ludzi obok gapiących się w talerz, bezcenne.
pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 20.07.2019 09:48

Glockerko, dziękuję, ale przewodnik to za dużo powiedziane. Rejon można zwiedzać spokojnie przez 2 tygodnie, a ja byłam niecałe 3 dni. Wrócę tam z przyjemnością,
pozdrawiam

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4886) dodano 12.07.2019 17:54

Pierwszorzędna prezentacja,a miejsce iście bajkowe.
Naprawdę ta niemiecka kraina zachwyca.
A zdjęcie 15 rozumiem,odbicie w wodzie ?
No i siostra oczywiście miała rację :)
Pozdrawiam.

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 10.07.2019 16:09

Super przewodnik po tym rejonie. Czy będzie ciąg dalszy? Pozdrawiam!

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 09.07.2019 17:57

Ruda, Nola, Achernar, Ogi, Wielkopolanko, Agra, Afrodyta, Elise, Przemysław, Kordula, Doracz,
jest mi bardzo miło, ze wpadliście i bardzo dziękuję za Wasze miłe ciepłe słowa. Mobilizują mnie one do dalszych starań, a wszyscy wiemy, że to nie jest takie proste. Abstrahując od mniej lub bardziej korzystnych warunków pogodowych na które nie mamy wpływu, są jeszcze inne czynniki.
Czasem trzeba wstać skoro świt, czasem skrócić coś co jest fajne, a właśnie się zaczęło. Czasem można usłyszec, że " Ty nie jedziesz po to, żeby coś zobaczyć tylko po to, żeby ganiać za zdjęciami " ... .

Przemysław, szczególne podziękowania dla Ciebie. Czytałam Twój komentarz, czytałam i uwierzyć było mi ciężko. "Niemce", i nostalgia? a ja wyczułam chyba nawet jakąś nutkę rozrzewnienia. Tak, to Thomas ma taki wpływ na Dziadka.

Dziekuję także za oceny pozostałym osobom.

pozdrawiam Was

doracz użytkownik doracz(wpisów:1288) dodano 08.07.2019 12:53

Ale piękna ta Dolina Mozeli. A Cochem i zamek Eltz to miejsca jak z jakiejś bajki. Piękna prezentacja. Gabi pozdrawiam serdecznie :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 07.07.2019 17:36

Pieknie tam. Nigdy nie brałam pod uwagę Niemiec jako kierunku.
Chyba błąd ? Pozdro:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6389) dodano 06.07.2019 12:18

Bardzo pierwszoklaśna prezentacja. A dla mnie także bardzo nostalgiczna: to właśnie tu, nad Mozelą, jadąc pomalutku z Luksemburga do Koblencji, spędziliśmy nasze pierwsze, samodzielne wakacje. Jeszcze goło, z namiocikiem gdzieś na skraju kempingu, gotując skromne zupki na kocherku, ale wesoło. W Cochem szarpnęliśmy się nawet na trójpak jakiegoś taniego wina, a na rynku w Winnigen podczas weinfesty, ku uciesze dzieci, ubzdryngoliliśmy się trochę darmowym winem z fontanny. Wielkie wrażenie zrobił na mnie Burg Eltz, mający także akcent polski, choć najbardziej lubiłem go na banknocie 500DM starej edycji. Ech! Było to ze ćwierć wieku temu chyba...
Pozdrawiam!

elise użytkownik elise(wpisów:983) dodano 06.07.2019 06:40

Dziękuje za ta galerie. Przebywam teraz w Luksemburgu. Mam okazje podziwiać to piękne miejsce. Serdecznie pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4251) dodano 05.07.2019 14:02

Pięknie i klimatycznie. Zdjęcie 2, 14, 20, 32, 34 SUPER.
Pozdrawiam:)

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 04.07.2019 22:03

Bardzo klimatyczne miejsca -nie tak daleko nas .Kusisz -może w tym roku nie ale może przyszłym roku chętnie bym się wybrał.Pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 04.07.2019 18:38

Paweł, dziękuję, rejon faktycznie niewielki, a jakże ciekawy, pojedź, bo warto,
pozdrawiam

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1967) dodano 04.07.2019 16:06

Pięknie tam i bajkowo...super miejscówka i super relacja...
pozdrawiam serdecznie:)

ogi użytkownik ogi(wpisów:134) dodano 04.07.2019 14:31

Piękna galeria i ciekawe opisy. Jednym słowem galeria "zachęcająca".
Pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5706) dodano 04.07.2019 12:45

Gabi, galeria bardzo zachęcająca do odwiedzenia tego pięknego regionu. Mam go w swoich podróżniczych planach. Może uda się w przyszłym roku... Pozdrawiam. :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6835) dodano 03.07.2019 22:52

Piękna wycieczka:) Zielono, sielankowo, bajkowo. Most świetny, pospacerowałabym po nim sobie;) Zamek ten na E. super położony i wygląda troche nierealnie, rzeczywiście jakby troche za duży w stosunku do otoczenia. pozdrawiam:)

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:321) dodano 03.07.2019 21:19

Widzę, że to przepiękny region i bardzo ciekawy. A galeria cudowna.
Pozdrawiam :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 03.07.2019 20:10

Ależ cudownie tam ..., szkoda, że ja nie miałem więcej czasu, bo do Cochem też chciałem zajrzeć. Teraz wiem, że kiedyś trzeba będzie tam jeszcze raz pojechać:) Most wiszący też ciekawa sprawa ..., no i te zakola rzeki ..., rewelacyjna galeria:)
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!