m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Pierwszym miejscem , ktore odwiedzilismy byl Kanion Szarynski, przez miejscowych nazywany The Grand Canyon's Little Brother Znajduje się około 220 km na wschód od Ałmaty.Natomiast wysokość ścian kanionu sięga nawet 300 metrów!Ciągnie się na długości 154 km, wzdłuż rzeki Charyn (jednej z najgłębszych rzek w północnych górach Tien Shan) Najbardziej widowiskowa jest jego centralna część, tak zwana Dolina Zamków. To kilkukilometrowy odcinek, który prowadzi nas na dno wąwozu, mijając po drodze skały o fantazyjnych kształtach, przypominające baszty, wieże i mury! W rugi dzien pojechalismy do jednej z najwiekszych atrakcji okolic Almaty - Big Almaty Lake ... przepieknie polozone jezioro   ... ale pogoda nie dopisala ... szto zdjelac ? Po dwoch dniach polecielismy do Uzbekistanu. Naszym celem byla Samarkanda ale majac 5 godzin w stolicy Taszkiencie , zrobilismy sobie CityTour :
Meczet Hazrat Imam Meczet Hazrat Imam Najslynniejsze danie Uzbekistanu - PLOW ... ryz , mieso i warzywa   ... nic specjalnego ;) Do Samarkandy dostalismy sie superszybkim pociagiem ...Samarkanda, liczy sobie 2500 lat, co czyni ją jednym z najstarszych miast na świecie. Usytuowana na Jedwabnym Szlaku, pomiędzy Wschodem a Zachodem, na terenach dzisiejszego Uzbekistanu Samarkanda kwitła nie tylko jako miasto handlowe, ale też jako centrum nauki islamskiej.
Legenda głosi, że to tutaj dwaj chińscy zakładnicy zdradzili Arabom w VIII wieku sekret wytwarzania papieru. W mieście powstała pierwsza papiernia, a sztuka wytwarzania papieru rozprzestrzeniła się najpierw na świat islamu, a następnie na Europę. Głównym zabytkiem i najważniejszą atrakcją Samarkandy, Uzbekistanu oraz jednym z najpiękniejszych miejsc całej Azji Centralnej jest Registan
 Registan to plac, otoczony przez trzy medresy, czyli teologiczne szkoły muzułmańskie, które zachowały się do dzisiaj w niemal idealnym stanie. Najstarsza z nich, Medresa Uług Bega, pochodzi z 1420 i była jednym z najlepszych religijnych uniwersytetów ówczesnego świata arabskiego. Uług Beg, wnuk Timura, był wybitnym uczonym, matematykiem i astronomem, fundatorem pierwszego na świecie obserwatorium astronomicznego, którego pozostałości można do dziś w Samarkandzie oglądać.
Pozostałe dwie medresy pochodzą z XVII wieku.
Wszystkie są przepięknie i bogato zdobione majoliką (rodzajem fajansu) oraz lazurowymi mozaikami.
Wielki plac pomiędzy nimi prawdopodobnie pełnił funkcję bazaru, ale również placu zebrań, gdzie obwieszczano edykty władców oraz dokonywano egzekucji skazańców.
Trzy budowle są najstarszymi zachowanymi medresami na świecie, wszystkie pozostałe zostały zburzone przez Dżyngis Chana. Warto docenić kunszt twórców budowli, które oparły się wielu trzęsieniom ziemi nawiedzającym region. Do innych architektonicznych atrakcji Samarkandy zalicza sieekropolia Shah-i-Zinda, w skład której wchodzi mauzoleum oraz rytualne budowle, między innymi wg tradycji jest tu pochowany kuzyn Mahometa, Kusam ibn Abbas. Najwcześniejsze budowle pochodzą z XI-XII. wieku, ale pozostały po nich głównie fundamenty i nagrobki. W wiekach XVII - XIX. dokonano rekonstrukcji cmentarza, ale nie miała ona wpływu na jego układ i wygląd. Zachowały się do dzisiaj mauzolea z wieków XIV – XVI oraz XVI-wieczny meczet, a także brama z XV. wieku, zbudowana przez Uług Bega.  Shah-i-Zinda
... uzbekistanka ;) ;) Kolejne miejsce ' ktore odwiedzilismy to Bukhara ... Buchara jest  miastem jak z opowieści Szecherezady. Niepowtarzalnym, z zabytkowym centrum od 1993 roku wpisanym na Listę UNESCO.  W przeszłości była największym i najważniejszym miastem na Jedwabnym Szlaku
Najslynniejszym zabytkiem miasta jest kompleks Po-i-Kalon Nazwa ta oznacza „podnóże wielkoluda” i odnosi się do dominacji minaretu nad całym kompleksem. Minaret ma ponad 900 lat. Znajduje się tu meczet Kalon z kolumnami z XVI wieku. Jeden z licznych meczetow w miescie Chor Minor.
Po 5 dniach przylecielismy do Kirgistanu gdzie odrazu przekonalismy sie ze opinie o pieknie tego kraju nie sa w niczym przesadzone. Kraj w ponad 80 % polozony jest w gorach i naprawde jest wyjatkowo malowniczy. Pierwsza noc spedzamy nad jeziorem Song Kul... ...gdzie spimy w jurcie. Song Kul położone jest na wysokości 3016 m n.p.m., otoczone wierzchołkami pasma Song Kul. Nastepnie jedziemy do miejscowosci Karakol, podziwiajac po drodze piekne krajobrazy.
120 km przed Karakolem znajduje sie przepiekny Kanion Skazka. Nazwa kanionu - Kanion Skazka – to w tłumaczeniu na język polski Kanion Bajka ... ... i faktycznie natura stworzyla tu bajkowy krajobraz. Kanion Skazka Do Karakolu przyjechalismy na 6 dni. W planach mielismy 3 dniowy treking do jeziora Ala - Kol ... ... niestety ani pogoda ani ... kondycja/wysokosc nie pozwolily nam na wysokogorskie wojaze ;)
W  miasteczku spedzilismy 3 noce zwiedzajac okolice. Na koniec wrocilismy do Almaty skad pojechalismy na calodzienna wycieczke do Parku Narodowego Park Narodowy Ałtyn Emel jest jedną z głównych atrakcji południowego Kazachstanu i jest oddalony 250 km od Almaty. Góry Aktau zwane Białymi Górami to perełka Parku Narodowego. Obszar ok. 50km kwadratowych pełny jest kanionów i różnokolorowych skał. Druga atrakcja w parku jest tzw Spiewajaca Wydma
znajduje się pomiędzy górami - Małym i Wielkim Kalkanem i tak na prawdę składa się z dwóch wydm – północnej  o wysokości 120 metrów i południowej mierzącej 150 metrów wysokości. Ich łączna długość to ok. 3 kilometry. Charakterystyczny dźwięk trwający od kilku sekund do nawet kilku minut wydmy wydają na skutek podmuchu wiatru ... dziekuje za uwage POZDRAWIAM

najbliższe galerie:

 
W starym kinie.  Autokarem z Ałma Aty do Taszkientu
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 3 km 1pix
Wielkie Jezioro Ałmaackie
1pix użytkownik andrew430 odległość 22 km 1pix
Jedwabny Szlak,  Tałgar,  lipiec 2017
1pix użytkownik smok-1 odległość 24 km 1pix
4 dni w Kirgistanie
1pix użytkownik atropacz odległość 67 km 1pix
Średnia Azja 1978
1pix użytkownik filmdil odległość 88 km 1pix
KIRGISTAN-Kanion Skazka
1pix użytkownik klavertjevier odległość 126 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 13.07.2019 23:46

Uzbekistan i Kirgistan mi się marzy:) Jak po Kirgistanie podróżowaliście? Napisz coś więcej co robiliście w Kirgistanie, może wrzucisz dodatkową galerię z Kirgistanu, bo te kilka fotek to troche mało;) pozdrawiam:)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:725) dodano 09.07.2019 23:41

Cudne miejsca i piękna wyprawa. Kraje Azji Środkowej są na samej górze mojej podróżniczej listy marzeń. I niewiele mi w tym roku zabrakło żeby zacząć już je realizować. Z tym większa przyjemnością i ciekawością obejrzałam Twoją galerię. Szczególnie pięknie prezentują się krajobrazy Kirgistanu. Chętnie zobaczyłabym coś jeszcze.
A jak podróżowaliście po Kazachstanie? Marszrutkami czy "taksówkami", a może są jakieś inne sposoby? Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7506) dodano 09.07.2019 23:22

Za Uzbekistankę masz kolego 10 ..., pozdro:)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 09.07.2019 19:58

Gratuluję wyprawy, trzy kraje, każdy bardzo egzotyczny i to na własną rekę. Miejsca cudowne, zazdroszczę,
pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:657) dodano 09.07.2019 17:34

Ciekawa wyprawa i piękne zdjęcia. Z przyjemnością odwiedziłam miejsca, w których jeszcze nie byłam. Podobało się. Pozdrawiam serdecznie.

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 09.07.2019 15:54

Cudowne miejsca -świetnie pokazane .Hmm tyle miejsc które chciałoby się przedeptać .Akurat często podążam Twoim śladem .Więc może i Kazahstan zobaczę .Pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6139) dodano 09.07.2019 10:37

Witaj Irolku. Fajną galerie zapodałes. Coraz więcej osób sie wybiera w te rejony Azji. Ja do tej pory byłam tylko w Uzbekistanie i to dosc dawno temu. iekny to kraj. Za trzy tygodnie ruszamy równiez do Kazachstanu. My samochodami i w zupełnie inny rejon, w obwód Mangystauski . Ciekawa jestm bardzo Kazachstanu. Pokazesz cos jeszcze? Pozdrawiam.

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:239) dodano 09.07.2019 07:41

Bardzo interesujęce i piękne miejsca. Dobrze chociaż na fotkach zobaczyć :)
Pozdrawiam :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3105) dodano 09.07.2019 02:11

Cudowna wyprawa w przepiękne miejsca.Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!