m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (39):

 
Drugiego dnia wstałem na pierwszy autobus do Cirkewwy. Dojechawszy, wbiegłem na prom płynący do Mgarr. Dosłownie wbiegłem w pełnym biegu, bo dawał syreny, że odpływa. Wysiadłszy na Gozo złapałem autobus do Rabatu. Dla miejscowych - Rabat, dla gości – Victoria. Miasto, położone w centralnej części Gozo, jest uznawane za stolicę wyspy i jest jej centralnym węzłem komunikacyjnym. Ma spory dworzec autobusowy. To właśnie stąd wyruszałem w różne miejsca: do Xwenji, do Dwejry, do Mgarr, za każdym razem wracając do Rabatu. Podczas jednej z przesiadek, postanowiłem zwiedzić miasto. Poszedłem więc ulicą Republiki w kierunku górującej nad miastem cytadeli. Bazylika Św. Jerzego widziana z It-Telgħa tal-Belt. Kamień węgielny pod jej budowę położono 7 sierpnia 1672 roku i po czterech latach świątynię oddano do użytku. W ówczesnych czasach był to największy kościół chrześcijański na wyspie. Cittadella (malt. Iċ-Ċittadella) jest najważniejszym punktem na planie miasta. To małe ufortyfikowane i jak gdyby samodzielne miasto. Obecnie znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W jego obrębie znajdują się: Katedra Wniebowzięcia NMP, Stare Więzienie, prochownia i kilka muzeów: Archeologiczne, Przyrodnicze, Katedralne i Folkloru. Fortyfikacje Cittadelli, włącznie z częścią średniowiecznego systemu obronnego, są nienaruszone. W większości datowane są na początek XVII wieku, kiedy zostały gruntownie przebudowane przez Joannitów, jakkolwiek niektóre części murów pochodzą z XV wieku.  [na zdjęciu:  Bastion św. Michała - duży bastion o kształcie grota, ulokowany na południu kompleksu]. Południowa część Cytadeli, gdzie znajduje się katedra i inne budynki, jest również w dobrym stanie, ale północna jest w większości w ruinie. Cittadella została zbudowana na górującym nad dzisiejszym miastem wzgórzu. Lokalizacja ta została wybrana przez pierwszych osadników, jeszcze w epoce brązu.
Osada została rozbudowana przez Fenicjan, a w czasach rzymskich stała się akropolem miasta znanego jako Glauconis Civitas. Wzgórze Cytadeli jest naturalnie obronnym miejscem, dominuje nad otaczającym go terenem i daje widok na znaczną część wybrzeża a także  całą okolicę wokół. Z Rabatu pojechałem nad Zatokę Xwejni, która znajduje się za miejscowością Malsarforn, na północnym wybrzeżu Gozo. Dociera tu tylko autobus linii 310, a częstotliwość kursów jest niewielka. To co mną powodowało aby się tu wypuścić, to nie tylko całkiem piękne tutejsze wybrzeże,
ale przede wszystkim panwie solne. Właśnie. Dowiedziałem się o nich po raz pierwszy, przeglądając maltańskie galerie Korduli i Noli. Cały teren północnego wybrzeża Gozo, począwszy od Zatoki Xwenji aż po Wied L-Ghasri, wypełniają uformowane w kwadratowe lub prostokątne kształty charakterystyczne baseny. Przystanek linii 310 o nazwie Xwejni znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Świętej Marii, Il-Qbajjar i Ix-Xwejni, tuż przy plaży nad niewielką zatoczką Qbajjar. W zasadzie nie ma tu nic ciekawego. Zabudowania, przystań, kamienista plaża. Jest kilka salin we wschodniej części zatoczki; nazywają się Saliny Malsarforn. Jest ich też kilka na półwyspie oddzielającym Zatokę Qbajjar od Zatoki  Xwejni. W jego północno-wschodniej części, tuż za baterią Qolla I-Bajda.
Półwysep jest niewielki, ale bardzo urokliwy. Nie wiem jaką nosi nazwę i czy w ogóle ją ma. Nazwijmy go Półwyspem Qolla I-Bajda. Charakterystycznym jego punktem jest ów skalny twór, widoczny z daleka i jedyny taki w okolicy. Po zachodniej stronie półwyspu jest z kolei Zatoka Xwejni. Za nią salin jest o wiele więcej. Ciągną się na zachód na długości około 3 km, wzdłuż wybrzeża. Ogromne pola regularnych kształtów basenów tworzą malowniczy krajobraz.
Do tego wszystkiego ich barwa zmienia się w zależności od kąta i barwy padającego światła i nasycenia solanką. Podobno warto przyjechać tu o poranku, żeby podziwiać, jak promienie słoneczne grają kolorami na kryształkach soli. No tak, ale to chyba trzeba byłoby mieć na Gozo wynajętą kwaterę, albo przynajmniej mieć samochód. Ze Sliemy autobusem po prostu nie da rady dotrzeć tu tak wcześnie. Produkcja soli morskiej na Gozo ma wielowiekową tradycję. Znana już była w czasach fenickich i rzymskich, a proces pozyskiwania soli w tym miejscu i w tych właśnie panwiach trwa od ponad 350 lat i przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Proces nie jest skomplikowany. Na początku woda morska jest wlewana do basenów znajdujących się nad samym brzegiem, gdzie leżakuje przez okres jednego tygodnia. W tym czasie solanka tężeje z  3,7 promila do ok. 5 promili. Następnie jest przelewana do mniejszych, cieplejszych basenów solankowych, które położone są znacznie wyżej. Proces odparowywania wody trwa tu znacznie dłużej, aż do czasu gdy wszystko wyschnie.  Czysta sól, jest później ręcznie jest zbierana przez właścicieli „poletek”, pakowania i wysyłana do odbiorców, w tym między innymi do lokalnych sklepów i restauracji. Sezon produkcyjny trwa od maja do września. Wtedy słońce grzeje najintensywniej. 1 kilogram czystej soli uzyskiwany jest z około 24 litrów morskiej wody. W trakcie zbiorów podczas sezonu, w każdym miesiącu można pozyskać ok. 13 ton czystej soli z 300 panwi. Pokręciłem się jeszcze wzdłuż zatoki. Najbardziej urozmaicone wybrzeże jest jednak w rejonie Półwyspu. Są jary i niewielkie klify. Występuje dość egzotyczna flora.
Oczywiście wypadałoby zażyć kąpieli. Hmmm…. Najlepszym miejscem okazała się plaża w pobliżu restauracji Chriss imbiss. Z widokiem na owego grzyba na Półwyspie. A jakże. A to suszka. Niezbyt fotogeniczna. Zrobiłem jej zdjęcie z nudów, oczekując w upale na autobus linii 310 na przystanku Xwejni. Przyjechał po 45 minutach. I wróciłem nim do Rabatu. A jakże.

najbliższe galerie:

 
Gozo-Malta
1pix użytkownik baracuda77 odległość 1 km 1pix
Malta - wyspa Gozo
1pix użytkownik wielkopolanka odległość 4 km 1pix
Malta cz.  III Gozo
1pix użytkownik andrew430 odległość 4 km 1pix
Malta IV:  Gozo
1pix użytkownik warika odległość 4 km 1pix
Malta-Gozo
1pix użytkownik andy odległość 4 km 1pix
MALTA - Gozo
1pix użytkownik irolek odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
nola76 użytkownik nola76(wpisów:6845) dodano 22.07.2019 23:12

Cieszę się, że dotarłeś do salin, mimo iż 310 jeździ raz na godzinę;) mi się tam bardzo podobało i napewno będąc na Gozo to właśnie tam warto pojechać:) pozdrawiam:)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1309) dodano 19.07.2019 19:27

Kordulo, Elu, Anek - dziękuję Wam za odwiedziny i pozdrawiam serdecznie :)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2751) dodano 16.07.2019 22:43

Malta, Gozo są ciągle przeze mnie nieodkryte, dlatego też z ciekawością oglądam relacje z miejsc można powiedzieć egzotycznych, ale równocześnie blisko położonych i dostępnych. Hmmm może kiedyś...te soliny są ciekawe;) i pięknie zaprezentowane w Twojej galerii. Pozdrawiam:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 16.07.2019 22:18

Świetne te solniczki. I w ogóle ciekawe klimaty u Ciebie. pozdrówki :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 16.07.2019 21:52

Znajome miejsce i ładnie podane:))Pozdrawiam:)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1309) dodano 16.07.2019 21:46

Ru_da, Wo, Rozmusiaki - bardzo dziękuję za odwiedziny. Pozdrowienia :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4945) dodano 16.07.2019 20:21

Pięknie Darku :)
Pozdrowionka !

wo użytkownik wo(wpisów:380) dodano 16.07.2019 09:33

chciałbym tam być.. piękne fotografie. pozdrawiam

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:343) dodano 14.07.2019 10:29

Z przyjemnością powspominałam przy Twojej galerii. Byłam na Gozo z wycieczką zorganizowaną, wykupioną podczas pobytu na Malcie w 2013 r. Wszystko było za szybko, ale ciekawie. Wtedy istniało jeszcze Lazurowe Okno, będące jedną z większych atrakcji tej wyspy. Chociaż go już nie ma, to jednak wydaje się, że Gozo warta jest tego, żeby na niej pomieszkać chociaż parę dni.
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!