m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Stacja filtrów została zaprojektowania w latach 1876-1878 przez angielskiego inżyniera Williama Lindleya, jako jeden z głównych elementów wodociągu dla miasta Warszawy. Budową kierował najstarszy syn inżyniera - William Heerlein Lindley. Po raz pierwszy woda z warszawskich filtrów popłynęła w 1886 roku. Filtry warszawskie to wyjątkowy kompleks budynków z XIX i początku XX wieku. 
Stacja mieści się na 32 hektarach. Na zdjęciu smok, czyli specjalny przewód do pobierania wody.
W oczekiwaniu na przewodnika poznajemy budynki znajdujące się najbliżej głównej bramy. Na zdjęciu wieża ciśnień. Ochrona obiektu bacznie się nam przypatruje. Na początek kierujemy się do dawnego budynku kotłowi gdzie znajdowały się maszyny parowe. Obecnie urządzono tam wystawę. Wnętrze dość nowoczesne, ale zachowało swój przemysłowy charakter. Uruchomienie nowoczesnych wodociągów i kanalizacji Warszawa zawdzięcza dwóm obcokrajowcom - rosyjskiemu generałowi Sokratesowi Starynkiewiczowi, który w 1875 r. objął stanowisko p.o. prezydenta miasta, oraz brytyjskiemu inżynierowi Williamowi Lindleyowi, autorowi projektu miejskiego systemu.
Fragment ekspozycji. Takimi kanałami odprowadzano nieczystości. Makieta stacji filtrów. Na pierwszym planie wieża ciśnień. Opuszczamy budynek i kierujemy się ku wieży. Wieża ciśnień został zbudowana w latach 1885 - 1886 i wówczas była najwyższą budowlą warszawy. 
Ma 42,2 metra wysokości i zwęża się ku górze. U podstawy ma średnicę 10,6 metra, a na szczycie 9,2 metra.
Wewnątrz znajduje się komin którym odprowadzano spaliny z kotłowni maszyn parowych oraz 4 rury połączone kolanami. Wtłoczona woda przelewała się przez kolana i trafiała do rur stanowiących początek sieci wodociągowej. Wieża została wyłączona z użytku w latach 30tych XX wieku. Do dziś wieża jest jednym z charakterystycznych budynków Warszawy.
Ekspozycja zewnętrzna. Udajemy się ku komorą filtrów powolnych. ... Miałem nadzieję na możliwość zobaczenia Warszawy z wieży, niestety program wycieczki tego nie przewiduje. Na szczycie znajduje się taras widokowy. ... Jedno z wielu wejść do komór filtrów powolnych.
... Filtry wykonano ze specjalnie wypalanej cegły. Dzięki temu zlokalizowane w Warszawie lindleyowskie filtry powolne jako jedyne na świecie wciąż są wykorzystywane w procesie uzdatniania wody. Na terenie zakładu znajduje się 36 takich obiektów, które łącznie zajmują obszar odpowiadający powierzchni 10 boisk do piłki nożnej. Ich nazwa jest ściśle związana z prędkością procesu filtracji - w ciągu godziny przez złoże przesącza się ok. 10 cm słupa wody. Opuszczamy filtry powolne i udajemy się do zakładu filtrów pospiesznych.
Zakład filtrów pospiesznych  został otwarty w dniu 21 marca 1933 r. przez prezydenta Ignacego Mościckiego. Elewacje frontowe zdobione są płaskorzeźbami autorstwa Jana Golińskiego. Wnętrze stacji.
Wnętrza robią wrażenie. Pulpit sterowniczy. Oczywiście dziś już wyłączony. Wnętrze hali zakładu filtrów przyspieszonych. Urządzeni do sterowania. Nasz wycieczka dobiega końca. Opuszczamy zakład filtrów pospiesznych. 
Elewację wschodnią zdobi płaskorzeźba przedstawiająca warszawską Syrenkę.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Warszawa- bohaterowie.
1pix użytkownik ciasteczkowypotwor odległość 0 km 1pix
Warszawa - po drugiej stronie bramy
1pix użytkownik marioli odległość 1 km 1pix
Od Górnośląskiej do Placu Defilad-Warszawa 2012 r
1pix użytkownik magdar odległość 1 km 1pix
Pomniki warszawskie cz. 2
1pix użytkownik foto-jaro odległość 1 km 1pix
Warszawa
1pix użytkownik galdynapa odległość 1 km 1pix
Muzeum Powstania Warszawskiego
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
ogi użytkownik ogi(wpisów:134) dodano 21.07.2019 13:58

Dziękuję za wszystkie komentarze.
Prawdę mówiąc po wycieczce czułem niedosyt. Nastawiałem się na wow, ale niestety wow nie było.
Na bilet polowałem 3 razy i dopiero w tym roku się udało. Zwiedzanie nie odbywa się zbyt często, a biletów jest mało.
Pozdrawiam

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 21.07.2019 13:42

Widzę, że plan zwiedzania trochę szerszy niż przed laty... Nowa ekspozycja i zajrzenie do wieży... Tego kiedyś nie było.
Nie miałam wtedy szczęścia... Był jakiś przegląd w filtrach powolnych. Wpuścili nas więc mogę powiedzieć, że je widziałam ale bez wody to jednak nie to samo.

Dawniej w okresie letnim dość często można było zwiedzać Filtry w dni wolne od pracy. Po 11 września obiekt zamknięto dla zwiedzających na długi czas. Potem znowu pojawiła się opcja zwiedzania od czasu do czasu. Może kiedyś upoluję wejściówkę... ;)

Pozdrawiam serdecznie :)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2751) dodano 16.07.2019 22:23

Ciekawe miejsce, czasami bywam w Warszawie a o tym miejscu nie słyszałam i nie miałam pojęci aże jest udostępnione do zwiedzania, postaram się to nadrobić. Twoja galeria skutecznie do tego zachęciła. Pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5733) dodano 16.07.2019 00:25

Ciekawa galeria z miejsca stosunkowo mało znanego nawet mieszkańcom Warszawy. Miałem kiedyś okazję zwiedzić filtry, ale było to strasznie dawno, jeszcze w moich licealnych latach... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!