m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Kościół p.w. Zesłania Ducha Świętego na Piotrkowskiej tuż przy Placu Wolności. Wybudowany został w latach 1826-1828, w formie klasycystycznej przy Nowym Rynku, jako kościół ewangelicki pw. Świętej Trójcy wg projektu Bonifacego Witkowskiego (1800-1840). W latach 1889-1892 całkowicie przebudowany wg projektu Ottona Gehliga (1849-1917) i Hilarego Pawła Majewskiego (1838-1892). Nowa świątynia powstała w stylu eklektycznym z przewagą cech neorenesansowych z zastosowaniem elementów romańskich. Kościół zbudowany został z cegły na planie krzyża greckiego, o równych ramionach. Z zewnątrz zdobi go 6 wieżyczek, z których 4 większe ustawione są na narożach, o stożkowych hełmach zwieńczonych krzyżami, a pośrodku dachu nad nimi góruje kopuła zakończona krzyżem. Dachy i hełmy wieżyczek pokryte są blachą cynkową. W latach 2018-2019 elewacja budynku została poddana całkowitej renowacji. Przywrócono także jej pierwotny, pomarańczowy kolor. Wnętrze kościoła p.w. Zesłania Ducha Świętego. Ołtarz główny zaprojektował Feliks Paszkowski (1904-1986), stiuk wykonał Stefan Kiełbasiński w 1946 roku. Pośrodku na mensie ołtarza stoi tabernakulum, a nad nim tron z czterech stiukowych kolumienek z głowicami w stylu korynckim. Autorem polichromii jest łódzki artysta Mieczysław Saar (1925-2015). Witraż w kościele p.w. Zesłania Ducha Świętego. Ulica Piotrkowska. W głębi widoczna jest tzw. kamienica wielkomiejska, eklektyczna budowla powstała na zlecenie Izraela Dawida Sendrowicza według projektu Dawida Landego (1868-1928) z roku 1897. Jedna z kamienic przy ulicy Piotrkowskiej.
Dom Towarzystwa Akcyjnego Ludwika Geyera przy ulicy Piotrkowskiej. Oddany do użytku w 1886 roku. Wzniesiony wg projektu Hilarego Majewskiego (1838-1892). W budynku mieściły się biura Towarzystwa Akcyjnego Fabryk Bawełny Ludwika Geyera (1805-1869). Na parterze znajdowała się znana restauracja Stępkowskiego. Pod koniec XIX wieku otworzył tu swoją filię warszawski Bank Handlowy, który do dziś jest właścicielem budynku. Pomnik Artura Rubinsteina jest częścią Galerii Wielkich Łodzian, która od 1999 roku zdobi ulicę Piotrkowską. 
Pomnik został odsłonięty w 2000 roku z okazji Światowego Spotkania Łodzian. Autorem projektu jest Marcel Szytenchelm. Pomnik ustawiono przed kamienicą przy Piotrkowskiej 78 gdzie niegdyś mieszkał pianista. Odlana z brązu figura przedstawia Artura Rubinsteina (1887-1982) we fraku, siedzącego przy fortepianie. Podniesiona klapa instrumentu przypomina ptasie skrzydło. Obok położono klucz wiolinowy. Przeciw ustawieniu pomnika protestowała córka artysty Eva Rubinstein, twierdząc, że forma pomnika i jego niska wartość artystyczna obraża pamięć ojca. Z tego względu odmawiała ona przez 6 lat przyjazdu do Łodzi na uroczystości poświęcone swojemu ojcu. Wśród artystów plastyków i środowiska muzycznego w Łodzi rzeźba również wywołała liczne kontrowersje. Istnieją plany aby usunąć istniejący pomnik i umieścić w jego miejscu bardziej wartościowe artystycznie dzieło poświęcone temu samemu artyście. Pałac bankiera Maksymiliana Goldfedera (1847-1923) przy ulicy Piotrkowskiej. Zbudowany w latach 1891-1892 wg projektu Bronisława Żochowskiego-Brodzica (1836-1911). Rezydencja łączyła funkcje komercyjno-reprezentacyjne z mieszkalnymi. Budowla oparta jest na wzorcach renesansu włoskiego. Zwieńczona jest gzymsem kordonowym z tralkową balustradą. Pod gzymsem biegnie fryz z niewielkimi kwadratowymi kinami, a płaszczyzny pomiędzy nimi wypełnione są dekoracją z motywem girland, podtrzymywanych przez putta. Jedna z licznych restauracji na Piotrkowskiej... ... i część jej oferty.
Kamienica pod Gutenbergiem, należąca pierwotnie do drukarza i wydawcy pierwszej łódzkiej gazety („Lodzer Zeitung”), Jana Petersilge (1830-1905). Została zbudowana w 1896 roku wg projektu Kazimierza Pomian-Sokołowskiego i Franciszka Chełmińskiego (1862-1932). Ma eklektyczną elewację i łączy elementy neogotyku, neorenesansu, baroku i secesji. W fasadzie dominuje środkowy wykusz ze szczytem ozdobionym wolutami. W części środkowej, w niszy, umieszczony został posąg Jana Gutenberga, pomiędzy oknami zaś znajdują się medaliony z portretami wynalazców drukarskich. Miś Uszatek to niewielka, sięgająca około metra rzeźba tej słynnej postaci bajkowej, stojąca przy głównym łódzkim deptaku - ulicy Piotrkowskiej. Jest to pierwsza z rzeźb, jakie powstały na szlaku Bajkowa Łódź, na pamiątkę dorobku animacji Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for. Jej autorami są Magdalena Walczak i Marcin Mielczarek. Kamienica Teodora Steigerta. Wzniesiona w 1895 roku wg projektu Franciszka Chełmińskiego (1862-1932). Na przełomie XIX i XX wieku na dziedzińcu posesji działała tkalnia Steigerta. Neobarokowa fasada budynku ozdobiona jest ornamentem o nieregularnej formie. Na wysokości pierwszego i drugiego piętra znajduje się wykusz wsparty na dwóch kolumnach, zakończony na trzecim piętrze balkonem. Kolumny podparte są rzeźbami postaci o głowach smoków i tułowiach kobiet. Nad dachem jest attyka w formie balustrady z okienkami. Ściany drugiego i trzeciego piętra wyłożone są cegłą glazurowaną. Modernistyczny budynek Magazynu Konfekcyjnego Emila Schmechela. Został rozbudowany w latach 1906-1911. W kartuszu w narożnej wieży widnieje rok 1892 - data założenia firmy. Od 1961 roku do końca lat 80. XX wieku mieścił się tutaj Dom Obuwniczy PDT. Dom firmy „Krusche - Ender”. Kamienica została wzniesiona wg projektu Dawida Landego (1868-1928) w latach 1898-1899, pierwotnie jako dwupiętrowy budynek. Powstała jako główne biuro sprzedaży dla jednej z największych pabianickich firm „Krusche & Ender”. Fasada jest eklektyczna z elementami renesansowymi, neogotyckimi i manierystycznymi. Na czwartej osi drugiej, trzeciej i czwartej kondygnacji ma wykusz oraz wysoki szczyt nad pierwszą i drugą osią. Podczas przebudowy w latach 1923-1924 zamalowano polichromię ścienną, którą odsłonięto w roku 1996 podczas renowacji budynku. Dawna tkalnia i przędzalnia Franciszka Ramischa, obecnie kompleks Off Piotrkowska. Na jego terenie mieszczą się pracownie architektów, projektantów mody, jak również kluby muzyczne, restauracje, przestrzenie wystawiennicze, sale prób, showroomy i klubokawiarnie. Na terenie Off Piotrkowska odbywają się również imprezy masowe.
Jedna z ładnych kamienic przy ulicy Piotrkowskiej. Zwieńczenie jednej z kamienic przy ulicy Piotrkowskiej. Detal architektoniczny w bramie jednej z kamienic przy ulicy Piotrkowskiej. Przystanek komunikacji miejskiej na skrzyżowaniu Piotrkowskiej i Alei Adama Mickiewicza. Pomnik Stefana Jaracza (1883-1945), tzw. „Fotel Jaracza”, przedstawiający słynnego aktora siedzącego na widowni w teatrze. Na wolnych miejscach obok odlanej z brązu figury założyciela teatru „Ateneum” mogą przysiąść przechodnie. Pomnik odsłonięty został w 2006 roku i jest częścią Galerii Wielkich Łodzian, która od 1999 roku zdobi ulicę Piotrkowską. Autorami rzeźby są Marcel Szytenchelm i poznańscy odlewnicy Jerzy i Robert Sobocińscy. Ulica Piotrkowska.
Na ulicy Piotrkowskiej. Niestety, nie wiem co przedstawia ta kompozycja. Może ktoś z łodzian pomoże? Detal architektoniczny jednej z kamienic przy ulicy Piotrkowskiej. Pomnik Władysława Reymonta (tzw. „Kufer Reymonta”) odsłonięty w 2001 roku, przy Pałacu Juliusza Kindermanna na ulicy Piotrkowskiej. Jest wykonany z brązu. Przedstawia Władysława Stanisława Reymonta (1867-1925) z notatnikiem w ręku, siedzącego na kufrze podróżnym. Jego projektantami są Robert Sobociński i Marcel Szytenchelm. Pomnik jest częścią Galerii Wielkich Łodzian. Balkon jednej z okazałych kamienic przy ulicy Piotrkowskiej. „Tel Aviv” to modna, warszawska restauracja stworzona przez restauratorkę i autorkę programów kulinarnych Malkę Kafkę. „Tel Aviv Urban Food” przy ulicy Piotrkowskiej jest pierwszym lokalem tej sieci poza Warszawą. Łódzki „Tel Aviv Urban Food” serwuje wegańskie dania kuchni bliskowschodniej - izraelskiej i arabskiej. Jeden ze sklepów z używaną odzieżą przy ulicy Piotrkowskiej. Być może odzież jest faktycznie najlepsza, ale nie można tego powiedzieć o znajomości ortografii, zaprezentowanej przez autora szyldu...
Widok ulicy Piotrkowskiej z bramy jednej z kamienic. Jedna z kilku księgarni, które również znajdziemy na Piotrkowskiej. Detal architektoniczny jednej z kamienic. Uliczne „stoisko” z zabawkami przy Piotrkowskiej. Tzw. „Ławeczka Tuwima” to spiżowy pomnik autorstwa Wojciecha Gryniewicza odsłonięty w 1999 roku przy ulicy Piotrkowskiej przed Pałacem Juliusza Heinzla. Pomnik przedstawia naturalnej wielkości Juliana Tuwima (1894-1953) siedzącego na ławeczce. Miejsce obok Tuwima jest wolne, co pozwala widzowi zajęcie obok niego miejsca i wczucie się w rolę osoby z nim rozmawiającej. Nos rzeźby jest wytarty z powodu miejskiej legendy mówiącej, że potarcie nosa poety przynosi szczęście. Rzeźba jest częścią Galerii Wielkich Łodzian. Lordi's Club w Pasażu Leona Schillera to jeden z najbardziej ekskluzywnych lokali klubowych w Łodzi. Klub na dwóch piętrach pomieści nawet 1500 osób, przez co sprawdzi zarówno na imprezę, jak i koncert. To, co go wyróżnia to największy w Polsce żyrandol LED i chłodzące działko CO2.
Sieciowa restauracja „Bierhalle” przy Piotrkowskiej serwuje głównie dania kuchni niemieckiej i znakomite piwo. Jeden z licznych lokali gastronomicznych przy ulicy Piotrkowskiej. Eklektyczna kamienica Edwarda Lungena przy ulicy Andrzeja Struga. Powstała w 1896 roku wg projektu podpisanego przez Franciszka Chełmińskiego (1862-1932), ale prawdopodobnie jego autorem był Kazimierz Pomian-Sokołowski. W okresie międzywojennym przechodziła z rąk do rąk. Od kilkunastu lat ma znów prywatnych właścicieli. W 2006 roku ukończono remont generalny. To jeden z nielicznych w Łodzi przykładów neorenesansu połączonego z neomanieryzmem. Charakterystyczny jest zamknięty półkoliście szczyt budynku i trójkątny wykusz. Kamienica jest rzadkim przykładem stylu Aleksandra III. Jeszcze raz budynek Magazynu Konfekcyjnego Emila Schmechela, tym razem widziany od strony ulicy Juliana Tuwima. Detal architektoniczny jednej z ładnych kamienic przy ulicy Piotrkowskiej. Na ulicy Piotrkowskiej w pobliżu tzw. „Fortepianu Rubinsteina”.
Stylowa knajpka w podwórzu jednej z kamienic przy ulicy Piotrkowskiej. Aleja Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy znajduje się przy ulicy Piotrkowskiej. Utworzenie alei, wzorowanej na hollywoodzkiej Walk of Fame, było pomysłem aktora Jan Machulski (1928-2008). Pierwsza mosiężna gwiazda - dla aktora Andrzeja Seweryna - została wmurowana w 1998 roku. Projektantem gwiazdy jest Andrzej Pągowski. Po parzystej stronie ulicy znajdują się gwiazdy reżyserów i operatorów, zaś po stronie nieparzystej - aktorów. Kapituła Alei Gwiazd działa przy Muzeum Kinematografii w Łodzi i łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera. Hotel Grand przy ulicy Piotrkowskiej działa nieprzerwanie od 1887 roku. Zbudowany został wg projektu Hilarego Majewskiego (1838-1892), a w latach 1912-1913 przebudowany wg projektu Hilarego Majewskiego i Dawida Landego (1868-1928). Przed hotelem znajduje się Aleja Gwiazd filmu polskiego. W „Kwiatach Polskich” Julian Tuwim opisał paradę wojsk niemieckich po zajęciu miasta podczas I wojny światowej („Przed Grand Hotelem w mieście Łodzi z trzaskiem parademarsz odchodzi...”). Po ulicy Piotrkowskiej turyści mogą podróżować rowerowymi rykszami. Jedno z podwórek przy ulicy Piotrkowskiej. Figurka dziewczynki i pomnik Twórców Łodzi Przemysłowej na skwerku przy ulicy Piotrkowskiej.
Pomnik łódzkich fabrykantów, twórców „Łodzi Przemysłowej”, znajdujący się przy ul. Piotrkowskiej. Został postawiony w 2002 roku i przedstawia trzech przedsiębiorców nazywanych „królami polskiej bawełny” - Izraela Poznańskiego (1833-1900), Karola Wilhelma Scheiblera (1820-1881) i Henryka Grohmana (1862-1939). Pomnik jest częścią Galerii Wielkich Łodzian, tworzonej przez Marcela Szytenchelma. Pomnik Tadeusza Kościuszki na Placu Wolności. W trzynastometrowy cokół wmontowane są cztery płaskorzeźby odlane z brązu ukazujące doniosłe sceny z życia Tadeusza Kościuszki (przysięga na krakowskim rynku, spotkanie z Georgem Washingtonem, spotkanie z Bartoszem Głowackim i podpisanie uniwersału połanieckiego). Cały pomnik ma wysokość 17 metrów. Projektantem odsłoniętego w 1930 roku pomnika jest inż. Mieczysław Jan Ireneusz Lubelski (1887-1965).

najbliższe galerie:

 
Poznań jesiennie.
1pix użytkownik wielkopolanka odległość 0 km 1pix
Polska też jest piękna!
1pix użytkownik zibi1955 odległość 0 km 1pix
Pieniny
1pix użytkownik qwertaxy1 odległość 0 km 1pix
Polska - Poddębice
1pix użytkownik kamila_kula odległość 12 km 1pix
Tum i Łęczyca
1pix użytkownik achernar-51 odległość 16 km 1pix
Street FOTO - 03
1pix użytkownik ak odległość 16 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3368) dodano 23.07.2019 17:39

Ale numer z tym nickiem/ brakiem nicka.
Widzę, że Łódź w ostatnim czasie wypiękniała.
Pozdrawiam:)

ak użytkownik ak(wpisów:6279) dodano 20.07.2019 14:57

jakie dziwne !? ... normalne :DD

wo użytkownik wo(wpisów:358) dodano 20.07.2019 14:30

też tak miałem i nie dało się nic zrobić. na portalu są dwie galerie "Nowogródek". jedna z nickiem, druga anonimowa

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5575) dodano 20.07.2019 14:16

Dziwne, galeria "opublikowała się" bez podania mojego autorskiego nicka...

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!