m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (35):

 
Przebudowa dawnej fabryki została tak wykonana, aby częściowo zachować dawną atmosferę tego miejsca. Dominują tu zatem stare, pofabryczne budynki z czerwonej, nieotynkowanej cegły, które zostały jednak całkowicie przebudowane wewnątrz. Zamysł adaptacji fabryki na centrum rozrywkowo-handlowe wpisuje się w działania rewitalizacyjne, popularne w miastach o przeszłości przemysłowej i mające na celu zachowanie atmosfery urbanistycznej z przeszłości, połączonej z nowoczesnym zastosowaniem budowli. Wizytówką kompleksu „Manufaktura” jest pięciokondygnacyjna była przędzalnia bawełny z czerwonej nieotynkowanej cegły przy ul. Ogrodowej, powstała w latach 1877-1878. W 2009 roku znalazł się tu czterogwiazdkowy hotel „Andel's” z największym w Łodzi centrum konferencyjnym. Hotel należy do austriackiej sieci Vienna International Hotels. Został on zbudowany przez austriacką firmę Warimpex. W sumie rewitalizacją objęto kilkanaście hal i budynków poprodukcyjnych, zaliczonych w 1971 roku wraz z przyległym pałacem, do czterech najcenniejszych zabytków przemysłowych miasta. Budynki zbudowane po 1930 roku, które nie miały znaczenia historycznego, zostały zburzone. Pozostałe budynki na terenie Manufaktury mają zbliżony wygląd, ale wielkością ustępują przędzalni. Fragment budynku dawnej przędzalni.
Jedno z wejść na teren Manufaktury prowadzi przez dawną, główną bramę fabryczną przypominającą łuk triumfalny, z odrestaurowanymi żeliwnymi wrotami i mechanicznym, w pełni sprawnym zegarem. Brama została zbudowana w latach 1878-1880. Wrota były dziełem sztuki kowalskiej z warsztatu Karla Krempfa. W latach 50. XX wieku bramę zamierzano zburzyć - ocalała ponieważ przemawiał przed nią działacz komunistyczny Julian Marchlewski (1866-1925). Zrekonstruowana brama wjazdowa - jedna z najokazalszych w środkowej Europie - składa się z 4500 elementów, waży 3,7 tony, ma 7,5 m wysokości oraz 4,8 m szerokości. Fragmenty oryginalnych wrót, drugi z zegarów zainstalowanych nad bramą oraz oryginalne cegły z budowli sygnowane napisami IKP (Izrael Kalmanowicz Poznański) lub IP (Izrael Poznański), wypalane w cegielni Poznańskiego, znajdują się obecnie w Muzeum Fabryki. Budynek dawnej przędzalni. Architekturę obiektu łączącą historię i nowoczesność zaprojektowała firma Virgile & Stone z Londynu, współpracująca z biurem architektonicznym Sud Architectes z Lyonu. Pierwotnym architektem kompleksu budynków fabrycznych był od 1872 roku Hilary Paweł Majewski (1838-1892). Pałac Izraela Poznańskiego, zwany „łódzkim Luwrem”, został pierwotnie zaprojektowany jako obiekt reprezentacyjno-handlowy i mieszkalny. Do jego wielokrotnych przekształceń w stylu francuskiego neorenesansu i neobarokowym doszło w latach 1888-1903, wg projektu Hilarego Pawła Majewskiego (1838-1892) i Adolfa Zeligsona (1867-1919). Wystrojem sali jadalnej oraz balowej zajął się, na zlecenie Leonii Poznańskiej (1830-1914), łódzki malarz Samuel Hirszenberg (1865-1908). Późniejsze przebudowy pałacu Izraela Poznańskiego związane były ze zmianą jego użytkowników - w okresie międzywojennym był siedzibą Urzędu Wojewódzkiego (w latach 1927-1939), zaś w 1975 roku główną część budynku przejęło, utworzone wówczas, Muzeum Historii Miasta Łodzi. Fragment fasady pałacu Izraela Poznańskiego.
Pomiędzy pałacem i dawnymi budynkami fabrycznymi znajduje się rewitalizowany obecnie park. Pałac Izraela Poznańskiego widziany od strony parku. Fragment pałacu Izraela Poznańskiego od strony parku. Stara karuzela na terenie kompleksu Manufaktura. W „Manufakturze” znajduje się ok. 260 sklepów (w tym 2 hipermarkety), część usługowa  zajmująca 12000 m² powierzchni biurowych (w tym bank), a także inne obiekty. Główna galeria sklepowa kompleksu, która jest zupełnie nową konstrukcją zbudowaną ze szkła i stali, jest niższa od otaczających ją budynków ceglanych. Na odcinku 300 m zbudowana została najdłuższa w Europie fontanna, zaprojektowana przez hiszpańską firmę GHESA, której woda jest wieczorem podświetlana i sprawia wrażenie, jakby tańczyła w rytm puszczanej z głośników muzyki.
W centrum „Manufaktury” znajduje się 3,5-hektarowy rynek. Organizowane są na nim koncerty, zawody sportowe i różnorodne imprezy. Latem część terenu zajmuje piaszczysta plaża a zimą lodowisko. W rekreacyjnej części kompleksu Manufaktura znajdziemy też wiele atrakcji dla najmłodszych... ... ... ... Latem można tu też pograć w siatkówkę plażową, bądź zrelaksować się na leżakach
... ... Dla spragnionych mocniejszych wrażeń stworzono możliwość podziwiania kompleksu z góry podczas przejazdu na tyrolce... ... ... Można też odpocząć pod palmami.
... ... Na terenie Manufaktury odrestaurowano w sumie 90000 m² obiektów z cegły, stworzono m.in. ponad 3-hektarowy rynek, wybudowano parkingi na 3500 samochodów, posadzono 600 drzewek. Cała inwestycja pochłonęła ok. 200 mln euro. Inwestorami są francuskie firmy Paris Orléans i Foncière Euris. Developerem jest firma Apsys. W „Manufakturze” poza sklepami znajdują się m.in.: centrum rozrywki i rekreacji (w tym kino z 15 salami, kręgielnia, sztuczna ściana wspinaczkowa, fitness klub i skate park); kompleks kulturalny (oddział Muzeum Sztuki, Kinderplaneta, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Muzeum Fabryki, Experymentarium, a także Międzynarodowe Centrum Promocji Mody); kompleks ok. 60 restauracji i kawiarni oraz centrum samochodowe. Dziękuję za uwagę.

najbliższe galerie:

 
Licheń
1pix użytkownik agnesj77 odległość 3 km 1pix
Licheń
1pix użytkownik dzastina19862 odległość 3 km 1pix
Licheń Stary
1pix użytkownik martin66 odległość 3 km 1pix
Polska - Licheń - Maryland?
1pix użytkownik marioli odległość 3 km 1pix
Licheń ,  Sanktuarium Matki Bożej
1pix użytkownik warusek odległość 3 km 1pix
Licheń
1pix użytkownik natalii odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3055) dodano 24.11.2019 18:00

super galeria....a najfajniej wyglądają miejsca najmniej podrasowane...według mnie...

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 18.08.2019 09:25

ciekawa galeria

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7612) dodano 02.08.2019 18:54

Dobry pomysł z tą manufakturą, wygląda to zarąbiście ..., pozdrawiam:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 21.07.2019 09:18

Swego czasu odwiedziłem to miejsce, miło powspominać.
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!