m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Matagalpa widziana z oddali wydaje się być ciekawym miejscem,jednak przy bliższym kontakcie nieco rozczarowuje. Centrum miasta jest położone między Parque Morazan na północy oraz Parque Dario na południu.Od zachodu i wschodu obszar centrum ogranicza rzeka Rio Grande de Matagalpa i Calle de los Bancos. Spacer po centrum Matagalpy zaczynam od jego południowego krańca,Parque Dario. Parque Dario to zielone i spokojne miejsce,gdzie na ławce w cieniu drzew można skryć się przed hałasem i dokuczliwym nieraz słońcem. Parque Dario Na chodniku prezentuje swą ofertę lokalny producent krzeseł i foteli.
W parku noszącym imię narodowego wieszcza,poety-modernisty Rubena Dario,znajduje się jego duży,przypominający lalkę,posąg. Ulica ograniczająca park od strony wschodniej. Przy tejże ulicy,na fasadzie jednego z domów,zauważyłem karton z napisem hoy mondongo. W ten sposób trafiłem do niewielkiej (chyba z 5 stolików) rodzinnej restauracyjki,gdzie właśnie tego dnia była serwowana Sopa de Mondongo. Mondongo to południowoamerykańska odmiana europejskich flaków,jak widać znana również w Ameryce Środkowej. Z Parque Dario sąsiaduje Iglesia San Jose,której bladoróżowa fasada pięknie kontrastuje z zielenią parku.
Obiekt zbudowano w 1751 roku i wykorzystywano do końca XVIII wieku jako więzienie dla rdzennych rebeliantów.Kościół został odbudowany w 1917 roku przez franciszkanów. We wnętrzu kościoła można podziwiać ciekawy sklepiony sufit, oraz barokowy ołtarz ze złotymi liśćmi akantu. Biegnącą równolegle do rzeki Calle del Rio,zaczynam marsz w kierunku drugiego,ważnego miejskiego placu - Parque Morazan. Rio Grande de Matagalpa wygląda całkiem zwyczajnie,jednak podczas większych opadów,woda spływająca z wylesionych wzgórz,szybko wypełnia koryto rzeki i zalewa niżej położone dzielnice. Puente Los Estudiantes... stylowa kładka ułatwia szybkie przedostanie się na zachodnią stronę Rio Grande.
W stolicy rolniczego regionu,widok osób jeżdżących wierzchem lub zaprzęgiem konnym,nikogo specjalnie nie dziwi. Centrum miasta,okolice Parque Morazan i katedry. Fasada Palacio Episcopal/Colegio San Luis Gonzaga/Universidad Juan Pablo II
Parque Morazan,zielona oaza w centrum Matagalpy,a w niej estrada w kształcie altany,miejsce plenerowych imprez. Parque Morazan,nazwany tak na cześć polityka i generała Francisco Morazana. W sąsiedztwie altany pomnik Carlosa Fonseca i Tomaso Borge,jego wieloletniego przyjaciela i współzałożyciela Frontu Sandinowskiego (FSLN).Fonseca wskazuje drogę ku świetlanej przyszłości. Bez wątpienia najbardziej okazałą budowlą Matagalpy jest miejska katedra (Iglesia Catedral San Pedro),której sylwetka wyraźnie dominuje w panoramie miasta.Jest trzecim co do wielkości kościołem w całej Nikaragui,po tych w Granadzie i Leon.Jego budowa rozpoczęła się w 1874 roku i trwała przez dwadzieścia lat - imponujący wyczyn,biorąc pod uwagę,że budowa katedry w Leon zajęła sto lat. Korpus katedry San Pedro jest prostokątny typu bazylikowego,w stylu eklektycznym,do którego dodano elementy barokowe i neoklasyczne.Przestrzennie tworzy krzyż łaciński z trzema nawami i dwiema bocznymi kaplicami. Wewnątrz świątyni można podziwiać skromny,drewniany ołtarz,
,piękno kopuł,sklepień,ciąg łuków i kolumn.Zwracają uwagę liczne drewniane rzeźby świętych. Wśród nich San Expedito,patron wzywany w ciężkich i trudnych sprawach.Nazywany świętym ostatniego ratunku. Dzień drugi,wizyta w leżącym 10 km na północ od Matagalpy,Selva Negra Mountain Resort.By się tam dostać,wsiadamy do jednego z autobusów jadących do miasta Jinotega i prosimy kierowcę o wysadzenie w Selva Negra. Od szosy czeka nas jeszcze 1,5 kilometrowy spacer wygodną drogą biegnącą przez las. Selva Negra M.R. to historyczna farma kawy założona w 1891 roku przez niemieckich imigrantów.Od 1976 roku stała się rodzinnym ośrodkiem turystycznym z farmą kawy oraz rezerwatem lasu deszczowego. Nowi właściciele zbudowali budynek z 14 pokojami hotelowymi,barem,restauracją oraz salą konferencyjną.
Powstały także 23 górskie bungalowy różnej wielkości,schronisko młodzieżowe,a nawet kaplica. Selva Negra proponuje swoim gościom wiele form aktywnego wypoczynku,jak piesze wędrówki,jazda konna,obserwowanie ptaków czy zwiedzanie plantacji kawy. Miłośnicy pieszych wędrówek mogą korzystać z 14 oznakowanych szlaków,o różnym stopniu trudności i czasie przejścia. Od spaceru wokół jeziora,po forsowną i długą wspinaczkę na pobliski górski grzbiet,z 600 metrowym podejściem. Przez rezerwat lasu deszczowego przepływa 30 strumieni (tak wyczytałem). Potężny Ficus Matapalo (lokalna nazwa),dochodzący do 40m wysokości.
Spacer wokół jeziora, Co jednak czyni Selva Negra czymś naprawdę wyjątkowym?
Selva Negra to zrównoważona plantacja kawy - od potraw na stole w restauracji nad jeziorem,do energii elektrycznej w hotelu i bungalowach,
wszystko,co jest potrzebne do prowadzenia tego małego królestwa,jest wytwarzane w Selva Negra. Sezon zbiorów kawy w Selva Negra trwa od połowy listopada do połowy lutego.

Dziękuję za odwiedzenie galerii

najbliższe galerie:

 
Jinotega y Lago Apanás
1pix użytkownik hardin77 odległość 22 km 1pix
NIKARAGUA - CERRO NEGRO & Volcano Boarding
1pix użytkownik martyna odległość 96 km 1pix
Granada
1pix użytkownik hardin77 odległość 110 km 1pix
León
1pix użytkownik hardin77 odległość 117 km 1pix
Corinto
1pix użytkownik hardin77 odległość 144 km 1pix
Chinandega→ Potosi→ Volcán Cosigüina
1pix użytkownik hardin77 odległość 178 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:174) dodano 07.11.2019 01:22

Agra60 - dziękuję za tyle sympatycznych słów.Cieszę się,jeśli mogłem jakoś wpłynąć na Twoje decyzje.
Pozdrawiam i życzę udanej wyprawy,niezapomnianych wrażeń,no i szczęśliwego powrotu do domu
Buen Viaje !!!

hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:174) dodano 07.11.2019 01:16

Lucy56, Satan - dziękuję za odwiedzenie galerii i miłe komentarze ...pozdrawiam

satan użytkownik satan(wpisów:3314) dodano 06.11.2019 18:37

Hej.
Jak zwykle ciekawa relacja z miejsc rzadko tu pokazywanych. ;-)

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 06.11.2019 11:20

Ty jesteś dobrym przykładem jak pomocny może być Obieżyświat ( a w szczególności Twoja znajomość Ameryki Srodkowej ).Dzięki temu że mogłem do Ciebie dotrzeć dzięki portalowi Ty udzieliłeś mi nie raz cennych informacji które pomogły mi w układaniu trasy zarówno przed podróżą do Kolumbii jak i teraz do Nikaragui ,Kostaryki i Panamy Rozwiewałeś wszelkie obawy -a Twoje galerie to prawdziwe kompedium wiedzy .Teraz przed tą 4 miesieczną podróżą chłonę wszystkie Twoje galerie.Czekam na jeszcze następne-przypuszczam że masz materiałów na jeszcze kolejne Pozdrawiam ciepło -i dziękuję za pomoc którą udzieliłeś mi do tej pory

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3139) dodano 05.11.2019 23:12

Lubię Twoje wędrówki i z przyjemnością je śledzę.Sama raczej nigdy tam nie trafię więc miło ,że można z obieżyświatami...pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!