m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Wyruszamy z portu Athinios - głównego portu na wyspie, do którego można wygodnie dojechać autobusem lub autem.
Od razu uwagę przyciągają widoki na Firę, ale tym będziemy się zachwycać w drodze powrotnej. Teraz wpatrujemy się w widoczną przed nami Nea Kameni: wyspę - wulkan. Już z daleka widać pielgrzymkę turystów, wędrujących w górę, do kraterów. Wkrótce dopływamy do maleńkiego portu. Po zejściu ze statku, nie tracąc czasu, kierujemy się w górę wraz z całą grupą, która przypłynęła tu z nami. Jeszcze tylko rzut oka za siebie - mamy malowniczy widok na stateczki w porcie. Przed nami księżycowe krajobrazy...
Ale jak tu robić fotki - na pierwszym planie tylko plecy...
Nie ma wyjścia, trzeba ruszać biegiem na czoło tej pielgrzymki... Uff... udało się. Teraz mogę udawać, że wokół nikogo nie ma.
Byle tylko nie oglądać się za siebie. Dochodzimy do krateru... ... Z góry mamy też piękne widoki na morze. Nawet jakieś kępy kwiatów są w stanie rosnąć na tym lawowym podłożu. Mamy też widok na grupę, zbierającą się chyba w najwyższym punkcie wyspy.
Nic dziwnego - przecież wiadomo, że z góry wszystko lepiej widać. A co widać? Na wprost przed nami - niewielka wyspa Palea Kameni, gdzie atrakcją są gorące, siarkowe źródła, tuż za nią malusieńka wysepka Aspro. Po prawej stronie Thirasia - zamieszkała wyspa, którą później odwiedzimy. Po lewej stronie widać południowy cypel Santorini. Co tu się dziwić, że takie widoki przyciągają tłumy :) ... Wielkość spotykanych w pobliży krateru bomb wulkanicznych robi wrażenie. Spacerek z widokiem :)
Trochę mi to przypomina popularną przed laty grę komputerową Lemmingi. Moje dzieci, jak były małe grywały w to pasjami, a nawet ode mnie żądały przechodzenia poszczególnych poziomów :) No, ale niestety, czas jest ograniczony. Trzeba schodzić do portu. My w dół, nowa grupa w górę... Odpływamy w kierunku Palea Kameni. Taka mała łódka może tam wpłynąć do zatoki, a nasz stateczek? Niestety. To jedyny sposób, żeby wykąpać się w gorących źródłach :) Więc płyniemy... a właściwie oni płyną. Ja skupiam się na podziwianiu widoków :)
W końcu statek odpływa. Chyba wszyscy wrócili? Dopływamy na Thirasię. Z daleka widać uroczą, białą zabudowę portu i pnącą się ostro w górę ścieżkę do wioski. W tym budynku z wiatrakiem znajduje się restauracja, która kusi wielu przypływających tu turystów. Szkoda czasu. Zjadamy coś na szybko i ruszamy stromą drogą w górę. Tu nie ma kolejki jak w Firze, a z osiołków nie korzystamy. Jest gorąco, ale damy radę :) Z góry mamy ładny widok na port. Im wyżej, tym piękniejsze widoki na kalderę i wyspę Santorini...
... i takie kwiatki... Dochodzimy do pierwszych zabudowań wioski. Wszędzie pusto... Tu kot pilnuje... No nie, chyba jednak nie pilnuje :)
... Nigdzie nie ma żywej duszy. Podobno mieszkańcy pracują na Santorini, więc w dzień praktycznie nikogo tu nie ma. ... ... ... ...
Ale, ale... nie spotkaliśmy też żadnego turysty. Chyba wszystkich wessała portowa restauracja z wiatrakiem ;))) Czas schodzić - statek nie poczeka. Odpływamy. Teraz będzie czas na delektowanie się widokami Santorini od strony morza. Oia z tej perspektywy wygląda jak miasteczko z klocków. Wysokość klifu widzianego z poziomu morza robi wrażenie. Na klifie - Oia, u stóp klifu mały port. Nasz stateczek wpływa do portu w Oi. Część osób tu wysiada. Drogę na szczyt muszą pokonać na własnych nogach (lub na osiołkach).
My płyniemy dalej, podziwiając teraz Firę. U stóp klifu - podobnie jak w Oi - mały port (zwany Starym Portem). Port nie przyjmuje dużych statków wycieczkowych, które cumują w pewnej odległości od brzegu, a turyści dowożeni są małymi łódkami. My płyniemy dalej, do portu Athinios, gdzie kończy się nasz rejs.

najbliższe galerie:

 
Kaldera - Santorini 2014 r
1pix użytkownik magdar odległość 1 km 1pix
Grecja - Santorini - film
1pix użytkownik filmdil odległość 2 km 1pix
Wulkan -  Santorini 2014 r
1pix użytkownik magdar odległość 2 km 1pix
Santorini
1pix użytkownik dispar odległość 3 km 1pix
Fira - Santorini 2014 r
1pix użytkownik magdar odległość 3 km 1pix
Cykady na Cykladach
1pix użytkownik sona_dora odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
ru_da użytkownik ru_da(wpisów:245) dodano 04.08.2019 11:38

Wszystkim Wam dziękuję za przemiłe komentarze.

Wasaga - nie wiem, kiedy powstała kolejka w Firze, ale jak byłam na Santorini pierwszy raz - w 2005 r., to już istniała. Można nią zjechać do Starego Portu - tego, który nie przyjmuje dużych statków. Nie wyobrażam sobie, żeby kiedykolwiek mogły tam zjeżdżać autobusy, bo oprócz kolejki jest tylko wąska droga, a właściwie schody, po których można zejść lub wejść pieszo, lub na osiołku. Może miałaś na myśli port Athinios. To port przyjmujący duże statki i tu można przyjechać autobusem lub autem - też po niesamowitych serpentynach :)

Paweller, satan - ja też nie lubię zatłoczonych miejsc. Czasem jednak trzeba się z tym pogodzić, bo inaczej pewnych rzeczy się nie zobaczy. Przykładem na to jest właśnie Nea Kameni - tam się nie da pobyć samotnie, a mimo to, miejsce warte odwiedzenia.
Skok ze statku nie dla mnie - ja pływam, ale tylko wtedy, gdy wiem, że mam grunt pod nogami :)))

Pozdrawiam wszystkich serdecznie :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2796) dodano 04.08.2019 09:22

Na Santorini byłem kilka krotnie natomiast na Nea Kameni brakło mi czasu, z przyjemnością i zaciekawieniem obejrzałem Twoją piękną galerię.
Pozdrawiam:)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1947) dodano 04.08.2019 07:52

Urocza wycieczka....przedstawione miejsca przcudnej uurody i wspaniale zaprezentowane...
pozdrawiam:)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1232) dodano 04.08.2019 00:31

Miejsce przepięknej urody i bardzo fajnie przez Ciebie zaprezentowane. Pozdrowienia :)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:725) dodano 03.08.2019 20:31

Ładnie wygląda Santorini widziane od strony morza. Te małe wysepki tez fajne i zupełnie mi nieznane.
Nie wiedziałam że w Firze jest kolejka linowa. Jak byłam tam prawie 30 lat temu to z portu trzeba było się wdrapywać na górę pieszo, albo można było wjechać autobusem. Była to podróż dla ludzi o mocnych nerwach, bo autobus bardzo mozolnie wspinał się po "agrafkach" na szczyt klifu. Ciekawe czy jeszcze jeździ ? Pozdrawiam :)

satan użytkownik satan(wpisów:3244) dodano 02.08.2019 21:18

Te białe domy na stromym klifie - spektakularne. Ciekawe miejsca, takie zatłoczone szlaki trochę nie dla mnie, ale już skoku ze statku do term bym sobie nie odmówił... ;-)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7527) dodano 02.08.2019 16:48

Dokładnie tak jest, z góry wszystko lepiej widać:)
Ogólnie ludzi nie brakuje ..., spore te pielgrzymki, ale co tam, wycieczka fajna ...., pozdrawiam:)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2345) dodano 02.08.2019 12:18

Ciekawe miejsce i ładnie pokazane.
46 - the best.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!