m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Tavira ma długą historię. Została założona 400 lat p.n.e., jako ważny port handlowy w wymianie z Afryką Północną. Taki stan rzeczy utrzymywał się do trzęsienia ziemi w 1755 r, po którym miasto zostało mocno przebudowane. To wtedy powstały domy miejskie i rezydencje, które do dziś wznoszą się w mieście Miasto leży po dwóch stronach rzeki Gilao, brzegi rzeki spięte są niskimi mostami. Idziemy rua da Liberdade w stronę rzeki.
Od stuleci głównym placem miasteczka jest arkadowy Praca de Republika, który jest równocześnie małym, nowoczesnym amfiteatrem Symbolem Taviry jest kamienny, siedmiołukowy most wybudowany jeszcze przez Rzymian. Most jest tuż przy placu Republiki i jest ciągle w użytku. Można go zobaczyć na prawie każdej reklamówce miasteczka. Podczas naszego pobytu stan wody był wyjątkowo niski. Zwykle rzeka wygląda znacznie potężniej Wzdłuż nabrzeża po obu stronach ciągnie się promenada. Wiosną pięknie ukwiecone
Wiele domów po obu stronach rzeki zachowało piękne stare drzwi Wiele z nich zaopatrzonych jest w stare kołatki. Niektóre kołatki są w kształcie rąk. To tzw ręka Fatimy. Zawiesza się ją na drzwiach  wejściowych aby chroniła domowników przed złymi mocami.
Fajnie jest się zgubić w uroczych, wąskich uliczkach Pełno tu różnych knajpek przypominających o czasach gdy Portugalia była mocarstwem kolonialnym. Sporo tu kuchni hinduskiej czy brazylijskiej. Tu też pełno kwiatów. Wiele domów, jak to w Portugalii ma elewację z pięknego azulejos.
Charakterystycznym elementem domów Algarve są kominy w różnych fikuśnych kształtach.
Nad Tavirą góruje stare miasto. Aby się tam dostać trzeba wspiąć sie stromymi uliczkami na wzgórze. W centrum starego miasta jest jest zamek wzniesiony przez Maurów. Do zamku przylega  kościół Santa Maria do Castelo
Wstęp do kościoła jest płatny Warto zainwestować w bilet, bo wnętrza są bardzo ciekawe. A ci co lubią oglądać świat z góry mogą wdrapać się na wieżę i spojrzeć na dachy Tawiry Za murami miejskimi, które zachowały się we fragmentach jest ogród z pięknymi okazami drzew i krzewów ozdobnych.
I powoli wracamy Po drodze ciągle podziwiamy cudne bugenwille. ... i hibiskusy i jesteśmy ponownie na głównym deptaku
jeszcze tylko jakaś pamiątka ... i w drogę

najbliższe galerie:

 
Tavira wschodnie Algarve 2011 r
1pix użytkownik magdar odległość 0 km 1pix
Cabanas de Tavira i Conceicao-wschodnie Algarve 2011 r
1pix użytkownik magdar odległość 4 km 1pix
Cacela Velha - wschodnie Algarve 20011 r
1pix użytkownik magdar odległość 10 km 1pix
Hiszpania - Ayamonte- wrota Hiszpanii
1pix użytkownik wasaga odległość 23 km 1pix
Faro Algarve - maj 2009
1pix użytkownik gamcio odległość 27 km 1pix
PORTUGALIA - Faro
1pix użytkownik madeleine odległość 28 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 02.09.2019 11:31

Do pięknego miejsca dotarłaś. Roślinki wspaniałe mnie szczególnie urzekły. Pozdrawiam serdecznie.

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:718) dodano 29.08.2019 16:01

Przemysławie, przed wyjazdem dokładnie przestudiowałam Twoje galerie. Z wielu wskazówek skorzystałam, chociaż na miejscu okazało się, że przez te kilka lat trochę się pozmieniało. Nie ma np menu za 7,50 a jest za 12,5. ;) Wschodnia część ma zupełnie inny charakter niż zachodnia. Te laguny chyba lepiej wyglądają z samolotu niż z dołu ;). Pod względem przyrodniczym zachodnie Algarve jest zdecydowanie ciekawsze. Ale jeśli ktoś szuka atmosfery starych portugalskich wiosek i miasteczek to powinien wybrać się do części wschodniej. A stąd tylko rzut beretem do zachodniej Andaluzji też ciekawej, a tak rzadko odwiedzanej. Za niewielką dopłatą można przekraczać granicę wypożyczonym w Portugalii samochodem. Pozdrawiam

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6271) dodano 25.08.2019 23:39

Spędziłem w Algarve trochę czasu, ale w tej części, faktycznie, moja noga nie stanęła. Jednak Ilhas, właściwie wielokilometrowe niekiedy laguny, bardzo dobrze widziałem z samolotu. Widok z góry niesamowity, a Paweł powie, że z góry wszystko lepiej wygląda. I będzie miał rację...;)
Pozdrawiam!

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:718) dodano 25.08.2019 22:54

Paweller - maj i czerwiec to doskonały czas na podróż na południe. Nie dość, że dzień długi, jeszcze nie jest tak bardzo gorąco, to na dodatek wszystko tonie w kwiatach i soczystej zieleni niewypalonej jeszcze słońcem. Pozdrawiam

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:718) dodano 25.08.2019 22:51

Ruda - po wieżowcach i blokowiskach zachodniego Algarve, małe miejscowości na wschodzie regionu jawiły się jak oaza spokoju. Po nasyceniu oczu pięknymi, kolorowymi klifami na zachodzie, warto zajrzeć i tu, aby zasmakować dawnego klimatu portugalskich miasteczek.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7472) dodano 25.08.2019 22:19

Chociaż na kwiatach za bardzo się nie znam to bardzo podoba mi się wszelakie ukwiecenie budynków ..., miła dla oka galeria ..., pozdrawiam:)

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:218) dodano 25.08.2019 18:47

Faktycznie bardzo urokliwe miasteczko. Jeszcze nie byłam w Portugalii, więc z zainteresowaniem obejrzałam tę piękną galerię.
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!