m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Włocławek to historyczna stolica Kujaw. Zapraszam na spacer. Pałac Biskupi - klasycystyczny pałac będący miejscem zamieszkania biskupów włocławskich oraz siedzibą kurii diecezjalnej.
W miejscu, gdzie dziś stoi Pałac Biskupi, pierwotnie umiejscowiony był drewniano-ziemny gród włocławski (X-XIII wiek). Pierwotny gród został zniszczony w okresie wojen krzyżackich w 1329 roku, a  w jego miejsce wzniesiono zamek. Po zburzeniu zamku w okresie potopu szwedzkiego, wybudowano w jego miejsce barokowy pałac - siedzibę biskupów kujawskich. Na przeciw pałacu mieszka lud wierny.
Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to  kościół gotycki, którego początki sięgają 1340 r. Bazylika była konsekrowana w 1411r Na łuku tęczowym nad wejściem do prezbiterium, umieszczona jest neogotycka Grupa Ukrzyżowania. Wnętrze ozdobione jest polichromią autorstwa braci Stanisława i Zdzisława Jasińskich, wykonaną w latach 1900-1901. Wielki Krzyż Tumski, stojący u wejścia do prezbiterium, ufundowany na początku XVII w. W oknie prezbiterium znajdują się witraże Józefa Mehoffera (1938), z których w środkowym oknie ukazuje Wniebowzięcie NMP.
Gotycki obraz Wniebowzięcia Marii z Warty przypisywany Janowi Wielkiemu, datowany na rok 1475. Barokowe stalle z 1683 roku. Drewniana figura Matki Bożej z początku XV w. Kaplica św. Józefa.
Nagrobek biskupa Piotra z Bnina w kaplicy św. Józefa, wykonany w czerwonym marmurze przez Wita Stwosza w 1494 r. Sklepienie świątyni.
Zegar słoneczny, którego autorstwo jest przypisywane Mikołajowi Kopernikowi. Katedra włocławska jest jednym z najwyższych kościołów w Polsce, jej wysokość sięga 85 metrów. Gotycki kościół św. Witalisa z ok. 1330 r., który jest najstarszym zachowanym obiektem ceglanym w mieście.
Obecnie kościół to seminaryjny Wyższego Seminarium Duchownego. Plac Wolności. Kościół i klasztor oo. franciszkanów reformatów pw. Wszystkich Świętych. Zespół klasztorny powstał w latach 1639-1644.
Kościół ewangelicko-augsburski. Ulica Brzeska. Późnogotycki kościół św. Jana Chrzciciela, dawna fara miejska, został zbudowany w 1538 r., na miejscu świątyni opisywanej już w 1065 r.
Czarny Spichrz  wzniesiony na przełomie XVIII i XIX w. Miejsce upamiętniające śmierć męczeńską bł. ks.Jerzego Popiełuszki.

najbliższe galerie:

 
Włocławek
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Włocławek  -  bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP
1pix użytkownik al_ka odległość 1 km 1pix
Szczęśliwego Nowego Roku 2009 !
1pix użytkownik futermama odległość 2 km 1pix
Włocławek - zapora na Wiśle
1pix użytkownik sebekfireman odległość 4 km 1pix
Kujawsko-Pomorska wieś
1pix użytkownik gosiamal odległość 6 km 1pix
Bydgoszcz nie tylko nocą.
1pix użytkownik zibi11111 odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
paniwu użytkownik paniwu(wpisów:626) dodano 24.08.2019 11:08

Piękna i ciekawa stolica Kujaw. Ładnie ją pokazałeś. Pozdrawiam.

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:218) dodano 24.08.2019 09:58

We Włocławku jeszcze nie byłam, ale na podstawie Twojej galerii widzę, że warto tam kiedyś zajechać.
Pozdrawiam :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6272) dodano 23.08.2019 22:08

We Włocławku nigdy nie byłem, więc obejrzałem z zainteresowaniem i przyjemnością. Katedra - piękna!
Dobrą pogodę trafiłeś z pięknym niebem, nie zawsze tak się udaje...
Serdecznie pozdrawiam!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!