m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Katedra św. Michała

Pierwszą świątynią na miejscu dzisiejszej katedry była murowana rotunda wzniesiona zapewne w X w. Ta została zastąpiona w XI w. przez murowaną romańską bazylikę, która została zniszczona podczas najazdu mongolskiego w 1241.
Po tej katastrofie, w drugiej połowie XIII w. zbudowano obecną, późnoromańską (z elementami gotyku) katedrę. W XIV w. dokonano jej pierwszej przebudowy, wznoszono też jeszcze wieżę (ukończoną ostatecznie w XVII w.) oraz niewielki szczyt fasady zachodniej (XVIII w.). W XVI i XVII w. katedra znajdowała się w rękach protestanckich (katolicy odzyskali ją po pokoju karłowickim).

Katedra jest jednym z najcenniejszych zabytków Siedmiogrodu. Została zbudowana na planie krzyża łacińskiego, jako trójnawowa bazylika z transeptem. Zachodnia fasada posiada tylko jedną wieżę, południową (północnej nie wybudowano). Od północy przylega do kościoła renesansowa kaplica Lazoniusa z początku XVI w. Patrona świątyni przedstawia płaskorzeźba romańska z XIII w.
W południowej nawie świątyni znajdują się groby przedstawicieli wybitnego węgierskiego rodu Hunyadych, m.in. Jana Hunyadyego, wojewody siedmiogrodzkiego, oraz jego syna Władysława. W Kaplicy Królewskiej znajdują się nagrobki Izabeli, córki Zygmunta Starego, oraz jej syna Jana Zygmunta Zapolyi, księcia siedmiogrodzkiego. [https://pl.wikipedia.org/wiki/Alba_Iulia] Obok katedry katolickiej znajduje się druga, prawosławna. Ten obecnie najbardziej reprezentacyjny w mieście Sobór Koronacyjny, w sposób zamierzony dominuje nad sąsiadką.
Zbudowany został w latach 1921-1922 dla upamiętnienia zjednoczenia w Alba Julii Siedmiogrodu z Rumunią. Budowla w tzw. stylu narodowym, usytuowana na obszernym placu otoczonym murami.... .....a z tyłu innymi gmachami tego zespołu m. in. Pałacem biskupim. Na plac soborowy wchodzi się przez bramę w wysokiej dzwonnicy.
W 1922 roku koronowano w soborze na króla Rumunii Ferdynanda I.  [http://www.krajoznawcy.info.pl/dwie-religie-dwie-katedry-7810]
inne świątynie miasta..

najbliższe galerie:

 
Alba Iulia
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Alba Iulia
1pix użytkownik patryk80 odległość 0 km 1pix
Alba Julia - Cytadela
1pix użytkownik muzyk odległość 0 km 1pix
Alba Julia
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
RUMUNIA  - Transylwania
1pix użytkownik mayanna9 odległość 10 km 1pix
Viscri / Weisskirche
1pix użytkownik claude odległość 19 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!