m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Tajpej to ogromne i różnorodne miasto. Nasz spacer zaczniemy w miejscu gdzie dominuje nowoczesna architektura... ...związana z jedną z wystaw EXPO. Możemy zauważyć, że i tu dotarła moda na eko... Ten budynek powstał z przetworzonych butelek pet. Solar Bridge pokryty jest bateriami słonecznymi... ...a na targowisku obok znajdziemy także produkty upraw ekologicznych (jak podejrzewam).
Idąc dalej przechodzimy nad jedną z wielopasmowych dróg a w oddali widzimy monumentalny, reprezentacyjny Grand Hotel. Nas jednak bardziej zainteresuje pawilon poświęcony rdzennym mieszkańcom Taiwanu. Tzw. Aborygeni Tajwańscy to obecnie ok. 2% ludności wyspy. Pierwotnie byli animistami, część z nich oddawała cześć totemom, przedstawiającym najczęściej węże. Obecnie ok. 70 % to chrześcijanie a pozostała część wyznaje buddyzm. Do lat 90-ch przeprowadzano przymusową sinizację Aborygenów. Efektem tego jest min. wymarcie niektórych plemiennych języków. Republika Chińska oficjalnie uznaje 16 grup aborygeńskich: Ami, Atayal, Bunun, Hla’alua, Kanakanavu , Kavalan, Paiwan, Puyuma, Rukai, Saisiyat, Sakizaya, Sediq, Thao, Truku, Tsou, Yami, mówiących językami tajwańskimi, należącymi do rodziny języków austronezyjskich. Do XVII wieku Chińczycy z kontynentu ograniczali się tylko do ograniczonego handlu z mieszkańcami wyspy. Poszczególne plemiona na wyspie walczyły między sobą. Byli oni łowcami głów - gromadzili głowy swoich wrogów. W 1624 roku powstały na Tajwanie holenderskie kolonie. Holendrzy popierali także zasiedlanie wyspy przez Chińczyków którzy pośredniczyli w kontaktach z pierwotnymi mieszkańcami wyspy. Niestety te wojownicze plemiona często wywoływały powstania które kończyły się masowymi eksterminacjami.
Spacerując dalej i będąc w środku miasta... ...dzięki egzotycznym roślinom możemy poczuć się jak w dżungli. Dochodzimy do naszego celu Li An Tai. To kompleks budynków których historia sięga 200 lat i dzięki temu są jednymi z najstarszych na wyspie. Wiele tu tzw małej architektury i różnych zakątków mogących służyć znalezieniu ciszy i spokoju.
Ok. 1754 roku Lin Chin Ming wraz z rodziną przypłynął z Chin na Tajwan i założył firmę która przyniosła mu bogactwo. Pierwsze budynki powstały w latach 1783 -85 a późniejsi spadkobiercy rozbudowywali ten kompleks. Dla ciekawych - bananowiec. Na terenie posiadłości powstało wiele różnych budynków. Choć tak na prawdę, to wszystko było gdzie indziej...
W 1978 przy okazji rozbudowy jednej z dróg stwierdzono, że na jej drodze stoi nie będący wtedy zabytkiem ten historyczny kompleks. Udało się go jednak uratować. Wszystkie budynki rozebrano i odtworzono w obecnym miejscu. Obecnie jest tu muzeum. Widoczny samolot przypomina, że jedno z lotnisk znajduje się w centrum miasta. Organizowane są tu różne spotkania i imprezy. My trafiliśmy na konkurs parzenia herbaty.
Dwie miłe panie... ...umilały atmosferę orientalną dla nas muzyką. Kontynuujemy nasz spacer. Miło tu odpocząć od zgiełku miasta.
Przed nami główny budynek mieszkalny. Składa się z kilku wewnętrznych dziedzińców otoczonych różnymi pomieszczeniami. Buddyjski ołtarz znajdował się w centralnej części budynku. A poza tym jakieś elementy wyposażenia...
...i pomieszczenia gospodarcze. Ogólnie sam centralny budynek nie oszałamia... ...choć zdarzają się ciekawe elementy. Choć to pierwsza galeria z Tajpej to można to miejsce odwiedzić jeśli zaliczymy inne, ważniejsze atrakcje.
Kierujemy się do wyjścia... ...dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Tajwan 3 - Tajpej świątynie
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix
Tajwan 5 - Tajpej muzeum
1pix użytkownik kabaczek odległość 4 km 1pix
Tajwan 4 - Tajpej Plac Wolności
1pix użytkownik kabaczek odległość 4 km 1pix
Obrazki z Formozy
1pix użytkownik achernar-51 odległość 4 km 1pix
Tajwan 7 - Tajpej
1pix użytkownik kabaczek odległość 4 km 1pix
Tajwan 6 - Tajpej 101
1pix użytkownik kabaczek odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1266) dodano 18.08.2019 12:31

Sniezka rzeczywiście herbata świetnie się sprawdza jako prezent i pamiątka.
A pogodę mieliśmy zmienną, niestety z przewagą chmur i deszczu.
Pozdrawiam.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3450) dodano 17.08.2019 20:40

A przywiozłeś herbatę? Pewnie przywiozłeś... Może nie smakuje tak samo jak tam, ale na pewno świetnie smakuje i fajne wspomnienia przywołuje.
Kolejne piękne miejsce pokazujesz. Szkoda tylko, że było pochmurno, bo w słońcu na pewno jeszcze lepiej by się prezentowało.
Pozdro!

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1266) dodano 11.08.2019 10:21

Poweller to pewnie stara prawda, że tego smaku herbaty, tam na miejscu nie da się powtórzyć już w kraju. I dotyczy to nie tylko herbaty i nie tylko Tajwanu czy Chin.
Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7585) dodano 10.08.2019 11:45

Herbatki przy tej orientalnej muzyce chętnie bym się napił ..., pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!