m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Miasteczko w 2012 roku było piękne. Cztery lata później w 2016 roku, po strasznych trzęsieniach ziemi w tym regionie, w gruzach legła większość ważnych zabytkowych budynków Norcii. Parkujemy pod murami starej Norcii…

Miasteczko otoczone jest średniowiecznymi murami, ale jego historia sięga czasów starożytnych.

Wchodzimy do zabytkowejj Norcii przez bramę z czasów Cesarstwa rzymskiego - Porta Romana, najstarszą bramę w Norcii. Ogromny napis VETUSTA NURSIA zaprasza nas do przekroczenia jej. A ja czuję się jak Alicja w krainie czarów, za chwilę przejdę na drugą stronę lustra i odkryję zaczarowany świat… Podążamy główną ulicą Corso Sertorio pełną sklepów z miejscowymi pysznościami oraz małych restauracji. Co za radość, nie ma tłumów na ulicy! Spokojnie, a nawet cicho. 

Za nami pozostaje Porta Romana, na szczycie której od strony starego miasta, umieszczony jest zegar z ozdobnym dzwonkiem. Dzwonieniem oznajmia mieszkańcom kwadranse i godziny.
O, i norcineria (wędliniarnia) o pięknie brzmiącej nazwie Brancaleone. Takich sklepików jest w Norcii wiele i wylewają się z nich, wręcz na ulicę ogromne ilości wspaniałych omszałych szynek, salami, serów, past i sosów truflowych, doskonałych nalewek i win oraz innych pyszności których nie potrafię nazwać. Rycerska zbroja nawiązuje do tradycji, bo logo Bottega Artigiana, to znana stara włoska marka, oferująca obuwie skórzane, torebki damskie, wyroby artystyczne z kamienia, ceramikę artystyczną, kowalstwo artystyczne, antyki, obrazy,….i nie wiem co jeszcze. A w małej norcinerii Bottega Artigiana promuje miejscowe wyroby wędliniarskie, jakże apetyczne i aromatyczne, mniam, mniam! Ozdobą norcinerii LANZI są dwa przesympatyczne osiołki, bo oczywiście oferuje ona jako jeden ze specjałów kulki muła (coglioni di mulo). Przysmak ten wyrabiany jest z chudego mielonego mięsa wieprzowego z dodatkiem plastrów boczku. Przyprawione mięso formuje się w jelicie w kulki, przypominające jądra muła. Najlepiej smakują po dwudniowym moczeniu w czerwonym winie. Mijamy kościół św. Madonny Addolorata. Został zniszczony w czasie trzęsienia ziemi w 2016 roku. Aktualnie chyba ruina. I znowu uliczka z licznymi sklepikami, oferującymi nie tylko wyroby miejscowych wędliniarzy. Mijamy mały plac Piazza Vittorio Veneto, przy którym stoi ładny gmach Teatro Civico i pomnik upamiętniający mieszkańców Norcii poległych w czasie I i II Wojny Światowej - Gloria Victis (chwała zwyciężonym).
A tutaj ciekawie zaaranżowana norcineria F.Lli ANSUINI….. Sądząc po rozwieszonych trofeach, pewnie dominują w niej przetwory z dzika.

Następna, dowcipnie zaaranżowana wystawa norcinerii Dai Tre Porcellini…. Trzy śmieszne prosiaki oferują typowe dla Norcii wyroby wędliniarskie, sery, trufle, nalewki, itp ... Na pierwsze ślady Świętego Benedykta natrafiamy w kolejnej wędliniarni, gdzie szyld głosi Norcineria San Benedetto, decydujemy się na spróbowanie i zaopatrzenie się w tutejsze specjały - wędliny i trufle pod patronatem św. Benedykta….
Wybieramy „PACCO OFFERTA” za 20.00 euro. W zestawie mamy: salami z truflami (Salame al tartufo), salami z dzika (Salame di Cinghiale), kulki muła (coglioni di mulo), ser owczy pecorino z truflami (Pecorino al Tartufo) i obowiązkowo najlepszą soczewicę z doliny Piano Grande (Lenticchie di castelluccio). Wszystko widoczne na załączonym obrazku. Cudowne zapachy. Soczewicę, zgodnie z tutejszą tradycją zjemy w czasie sylwestrowej kolacji. Zakupy finalizujemy kupując tutejszy specjał grappę z truflami (Grappa NORCINA con tartufo) - jest nasza! Usatysfakcjonowani zakupami ruszamy dalej, już prawie obojętnie przechodzimy obok kolejnej norcinerii,…. tylko przechodzimy. 

Cztery lata później w październiku 2016 roku wiele norcinerii zostało uszkodzonych (zdjęcie z google), ale odbudowały się szybko. Bo Norcia na przestrzeni wieków przeżyła wiele kataklizmów (tereny aktywne sejsmicznie) i miejscowi, z mlekiem matki wysysają tą mądrość, że zabudowa tylko niska. I rzeczywiście, domy mieszkalne w miasteczku to tylko jednopiętrowe, solidne kamieniczki. Niskie kamieniczki i kuszące wystawy,….. ale teraz już tylko uczta dla ducha!
Dochodzimy do głównego placu Piazza San Benedetto. Znajduje się on w miejscu dawnego rzymskiego forum, z pomnikiem św. Benedykta po środku, urodzonego w Norcii ok. 480 roku. Jest świętym kościołów katolickiego, starokatolickiego, anglikańskiego, luterańskiego oraz ormiańskiego i prawosławnego. Wokół placu znajduje się większość ciekawszych obiektów, które warto zobaczyć.

Święty Benedykt jest uznawany za głównego patrona Europy i uważany za duchowego ojca wszystkich mnichów Zachodu. Na placu góruje katedra Santa Maria Argenta z 1554 roku, zbudowana w miejscu wcześniej istniejącego kościoła. Wewnątrz znajduje się tryptyk z XVI wieku Francesco Sparapane przedstawiający Madonnę z dzieciątkiem i po bokach św. Benedykta i św. Scholastykę. Katedra, poza fasadą, nie przedstawia większej wartości, gdyż niszczona przez kilka trzęsień ziemi, została złożona w sposób dość prowizoryczny. Podczas ostatnich wstrząsów, w sierpniu i październiku 2016 roku, została znowu poważnie uszkodzona (zdjęcie z google). W 2018 roku podjęto decyzję o jej odbudowie. Obecnie jest w trakcie remontu. Obok katedry wznosi się średniowieczna papieska twierdza Castellina. Jest to ufortyfikowana rezydencja, z której rządzili namiestnicy papiescy. Dzisiaj mieści się w niej muzeum il Museo Civico e Diocesano, oraz muzeum archeologiczne. Solidna konstrukcja twierdzy opierarła się wielu kataklizmom, również ostatniemu z 2016 roku. Piękny gmach ratusza miejskiego (Palazzo del Comune), zbudowany w XIV wieku. Z tego okresu pozostały niższe partie budowli i portal. Natomiast balkon i górna część pochodzą z XIX wieku. Wstrząsy w 2016 roku nie uszkodziły poważnie ratusza.. A to bazylika Św. Benedykta (La Basilica di San Benedetto. Jej oryginalna konstrukcja i gotycka fasada pochodzą z XII wieku. Gminna wieść głosi, że została zbudowana w miejscu gdzie stał dom, w którym urodził się św. Benedykt oraz jego siostra św. Scholastyka. Badania archeologiczne sugerują jednak, że powstała na ruinach stojącej tu wcześniej rzymskiej świątyni.
Plac Św. Benedykta, a na nim ratusz miejski i bazylika. Wejście do bazyliki. Na wysokości górnej części portalu, po jego obu stronach, umieszczone postacie św. Scholastyki z lewej strony i św. Benedykta z prawej. Piękny fragment portalu.

Bogato rzeźbione drzwi do bazyliki z postaciami św. Scholastyki i św. Benedykta. Nawa główna w bazylice św. Benedykta. Kaplica w podziemiach bazyliki
W kaplicy zachowane fragmenty starych fresków, przedstawiających sceny z życia Św. Benedykta.

24 sierpnia i 30 października 2016 roku silna seria wstrząsów doprowadziła do całkowitego zawalenia się bazyliki i zabudowań klasztornych. Fasada bazyliki oddzieliła się od reszty konstrukcji, runęło prezbiterium, runęła wieża-dzwonnicza bazyliki i loggia (zdjęcie z google). Świątynia została zamknięta dla wiernych. Zrujnowana bazylika Św. Benedykta. Widok od wewnętrznej strony (zdjęcie z google). W 2018 roku podjęto decyzję o jej całkowitej odbudowie, chociaż nie będzie to wierna rekonstrukcja. Wędrujemy dalej i natrafiamy na stary kościół św. Augustyna (Chiesa di Sant’Agostino) z XIV wieku, posiadający fasadę w stylu gotyckim. Wewnątrz kościoła znajdują się freski św. Nicola da Tolentino z gołębicą na ramieniu oraz Madonny z dzieciątkiem. Ten maleńki niski kościółek przetrwał trzęsienie ziemi. A tutaj bogata oferta kowalstwa artystycznego. 

Wśród metaloplastyki dominują stojaki na donice, ogromne miedziane sagany i osłony na donice.
A to znajoma trzódka sprzed norcinerii F.Lli ANSUINI. Śliczna niska kamieniczka i szeroka ulica…. ... Zatoczyliśmy koło i jesteśmy znowu na głównej ulicy Corso Sertorio Zbliżamy się powoli do końca naszego, jakże sympatycznego spaceru pośród smakowitych tutejszych zapachów. Jeszcze chwila na małą czarną w „Caffe del Corso” i podążamy w stronę bramy Porta Romana.

Jeszcze raz norcineria LANZI i pamiątkowe zdjęcie w towarzystwie przesympatycznych osiołków. Będą nam się teraz kojarzyć ze smakowitymi kulkami muła. Z żalem opuszczamy mury starej Norcii.
Ostatnie spojrzenie przez obiektyw na urocze Góry Sibillini i wracamy przez Valnerinę do Fratty w środku Umbrii.

najbliższe galerie:

 
Jeziora Piłata
1pix użytkownik naffarin odległość 1 km 1pix
Piano Grande di Castelluccio
1pix użytkownik kikulisko odległość 4 km 1pix
Valnerina & Monte Sibillini
1pix użytkownik mlochowskijacek odległość 10 km 1pix
Sycylia w grudniu
1pix użytkownik davids1986 odległość 12 km 1pix
Umbria - Nursja (Norcia)
1pix użytkownik mgfoto odległość 15 km 1pix
W Góry Sibillini przez Valnerinę (1)
1pix użytkownik paniwu odległość 15 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
paniwu użytkownik paniwu(wpisów:794) dodano 19.08.2019 21:28

Surykatko, miło że wpadłaś do Norcii. Przeglądając informacje bieżące o tym miasteczku, to wyglada na to, że poza kilkoma budowlami zabytkowymi, reszta Norcii funkcjonuje już normalnie. Jest śliczna, a przede wszystkim kusi przysmakami i zapachami. Warto ją odwiedzić.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:794) dodano 19.08.2019 21:19

Przemysławie, serdeczne dzięki za jej docenienie - oczywiście galerii. A co do zdjęcia 25, to jak się dużo gada, to potrzebny jest wnikliwy recenzent. Okazałeś się nim być.
Oczywiście ma być: "...Jest świętym kościołów......." Uf, już poprawiłam i jeszcze raz dziękuję za wyłapanie tego lapsusa.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7383) dodano 19.08.2019 19:32

Ładne miasteczko, mam nadzieję,że odzyska dawny blask po zniszczeniach.
pozdrawiam :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6456) dodano 19.08.2019 16:19

Świetna galeria z bliskiego mi terenu. Świetna zdjęciowo, tekstowo i co nie bez znaczenia, a nawet odwrotnie... bardzo smaczna...;)
Abolutnie zasłużona GT, gratuluje!
PS:
ale, przyznam się ,tekstu pod zdj.25 nie rozumiem...?

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:794) dodano 18.08.2019 12:12

Tama, serdeczne dzięki za tak wysoka ocenę. Pozdrawiam serdecznie.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:794) dodano 18.08.2019 12:07

Gabi, miło, że odwiedziłaś ten ciekawy region Włoch. Dziękuję za tak przychylną recenzję, a miejsca naprawdę warte zobaczenia i dla ducha i dla ciała. Pozdrawiam serdecznie

gabi użytkownik gabi(wpisów:2696) dodano 17.08.2019 21:43

Wspaniałe obie prezentacje z miejsca zupełnie mi nieznanego. Szacun za zdjęcia z sieci, które pokazują obraz strat. Bardzo dobra relacja,
pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:794) dodano 17.08.2019 07:12

ru-da, wo, satan, paweller75, ak,
Cieszę się, że odwiedziliście Norcię. Serdeczne dzięki za miłe słowa.
Dziękuje również wszystkim, którzy ocenili tą galerię.

ak użytkownik ak(wpisów:6369) dodano 16.08.2019 17:50

pięknie , kolorowo i historycznie :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7617) dodano 12.08.2019 23:16

Kolejna fajna odsłona ..., Italia bella ..., pozdrawiam:)

satan użytkownik satan(wpisów:3337) dodano 12.08.2019 20:26

Zabudowa z klimatem, ładna, ale góry wokół...jeszcze ładniejsze ;-)

Pozdrawiam.

wo użytkownik wo(wpisów:387) dodano 12.08.2019 18:33

bardzo urokliwe. pozdrawiam

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:388) dodano 12.08.2019 11:36

Urokliwe miejsce. Ciekawe, jak teraz wygląda...
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!