m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
W dzielnicy Datong znajdziemy leżące obok siebie dwie zabytkowe świątynie. Najpierw odwiedzimy świątynię poświęconą Konfucjuszowi. Przed nią ... ... małpki które symbolizują jedną z myśli Konfucjusza... ...aby nie patrzeć na to co niewłaściwe, nie słuchać i nie mówić tego co niewłaściwe i nie czynić tego co niewłaściwe. Brama na teren świątynnego kompleksu... ...gdzie wita nas grupa kilku Konfucjuszów.
Są tu zewnętrzne budynki przez które można dostać się na wewnętrzny dziedziniec. W przejściu młynki modlitewne (?), a może po postu cytaty z Konfucjusza. Świątynie poświęcone Konfucjuszowi charakteryzuje daleko posunięta prostota. Niewiele tu zdobień czy bogatych rzeźb... ...choć można i tu takie zobaczyć. Główny budynek świątyni. Kompleks ten wzniesiono w 1879 roku.
Pod względem architektonicznym wzorowany jest na świątyni w Qufu w kontynentalnych Chinach. Niestety oryginalne zabudowania zostały zdewastowane przez wojska japońskie podczas wojny chińsko-japońskiej w latach 1894-1895 i rozebrane w 1907 roku. Obecne budynki to efekt rekonstrukcji z 1925 roku. W salach otaczających główny dziedziniec znajdziemy informacje dotyczące życia i nauki Konfucjusza. Głosił on że podstawowymi cnotami są: humanitaryzm, praworządność, poprawność, mądrość i lojalność. Cnoty te realizują się w pięciu powinnościach, czy też fundamentalnych relacjach społecznych: między panującym i urzędnikiem, ojcem i synem, starszym i młodszym bratem, mężem i żoną oraz między przyjaciółmi. Moralność jednostki i podstawowa rola rodziny jest fundamentem i gwarantem stabilności państwa.
Konfucjusz dużą rolę w kształtowaniu ładu społecznego przypisywał wykształceniu, które obejmowało także kwestie ducha i serca. Obecnie najważniejszym obiektem świątyni jest znajdująca się w głównym pawilonie czarna stela z wyrytą na złoto sentencją Edukacja bez dyskryminacji. Trafiliśmy na jakieś grupowe modlitwy przy wtórze bębnów... ...a chętni mogli przy wyjściu otrzymać ręcznie pisane kartki z modlitwami (?), a może poświadczeniem obecności w tym miejscu. W sklepiku można też było kupić sobie na pamiątkę figurkę Konfucjusza. W sąsiedztwie znajdował się ogród... ...który należy do drugiej - taoistycznej świątyni.
To świątynia Bao’an. Tu brama na teren kompleksu. I główny budynek świątyni. Świątynię wzniesiono w 1804 roku, na miejscu wcześniejszej drewnianej budowli z 1742 roku. Głównymi bóstwami czczonymi w świątyni są Baosheng, Shennong, Czarny Tygrys i 36 Niebiańskich Urzędników. I ta świątynia została poważnie uszkodzona najpierw podczas wojny chińsko - japońskiej, a potem podczas II wojny światowej w wyniku amerykańskich nalotów na Tajpej. W latach 50-ch XX wieku rozpoczęto odbudowę świątyni.
W odróżnieniu od świątyń Kofucjusza ta świątynia... ...pełna jest bogactwa... ...i nawiązań do nieznanej nam mitologii. Taoizm religijny powstał w II i III wieku n.e.
Był on otwarty na zapożyczenia z innych wierzeń. W różnych okresach otwierał się na elementy konfucjanizmu, szamanizmu, buddyzmu, chrześcijaństwa i manicheizmu. Ludzie modlą się tu przed małymi ołtarzykami... ...skrywającymi dość okropne z wyglądu bóstwa.
Opuszczamy teren świątyni. A wracając, gdzieś na ulicach Tajpej natknęliśmy się na buddyjską procesję, z tańcami i muzyką.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Tajwan 2 - Tajpej Lin An Tai
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix
Tajwan 7 - Tajpej
1pix użytkownik kabaczek odległość 3 km 1pix
Tajwan 4 - Tajpej Plac Wolności
1pix użytkownik kabaczek odległość 4 km 1pix
Obrazki z Formozy
1pix użytkownik achernar-51 odległość 4 km 1pix
Tajwan 5 - Tajpej muzeum
1pix użytkownik kabaczek odległość 5 km 1pix
Tajwan 6 - Tajpej 101
1pix użytkownik kabaczek odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1310) dodano 19.08.2019 20:02

Paweller, Tereza prawdę mówiąc zdjęcia zupełnie nie oddają piękna i orientalnej magii tych miejsc. Bogactwo rzeźb, kolorów, przepiękne bukiety kwiatów to wszystko pozostawia niezatarte wrażenie.
Pozdrawiam.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3975) dodano 19.08.2019 11:24

Bardzo ciekawe miejsce. Pozdrawiam :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7607) dodano 18.08.2019 15:44

Te świątynie robią wrażenie ..., dachy, dachówki i całe te zdobienia wyglądają zarąbiście ..., pozdrawiam:)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1310) dodano 18.08.2019 12:32

Sniezka, Achernar dziękuję za odwiedziny.
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5724) dodano 17.08.2019 22:21

Ładnie przedstawione świątynie. Pozdrawiam. :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3477) dodano 17.08.2019 20:31

Super te świątynie, piękna architektura. Fajnie, że Wam się udało na taki barwny korowód trafić. Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!