m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Na północy buntowniczego meksykańskiego stanu Chiapas znajduje się Palenque. Palenque znajdowało się tu już wtedy kiedy nie było stanu Chiapas i nie było nawet Meksyku. Ale wtedy Palenque nie nazywało się jeszcze Palenque. Nazywało się „Lakam Ha”, co w języku Majów oznaczało Dużą Wodę. Nazywało się tak zapewne dlatego, że w tym miejscu zawsze było dużo wody. Dużo źródeł i strumieni. Nazwy Palenque zaczęli używać Hiszpanie i jest ona dosłownym tłumaczeniem nazwy „Otulún”, oznaczającej palisadę. „Otulún” to nazwa nadana przez tutejszych Indian Ch’ol. Indian rozproszonych po małych osadach całej Puszczy Lakandońskiej. Potomków Majów. Indian, którzy najdłużej ze wszystkich Indian z terenu  Meksyku żyli w zgodzie z tradycją. I którzy po dziś dzień ze wszystkich Indian z terenu  Meksyku są najbardziej wierni starym tradycjom i obyczajom. Ale już coraz mniej wierni. (Na tej i poprzedniej fotce akurat trafili się  Lakandonowie. Plemię to również bytowało w Puszczy Lakandońskiej, stąd zresztą ich nazwa; jak Ch’ol też są potomkami Majów i też długo długo byli wierni tradycjom przodków, siedząc w swoich lasach ukryci przed agresywną uniwersalną cywilizacją świata zachodniego w wersji łacińsko-amerykańskiej). Palenque to nazwa  miasta, założonego w 1567 r. przez dominikańskiego mnicha. Zupełnie nieciekawego. 8 km od niego znajdują się ruiny dawnego Lakam Ha. Bardzo ciekawego.
Ruiny na terenie strefy archeologicznej wzięły swą nazwę od nazwy miasta. I świat z tą nazwą kojarzy raczej majańskie ruiny niż samo miasto Palenque. Ruiny Palenque uważa się za jedne z najpiękniejszych ruin w całym Meksyku. Może uważa się tak dlatego, że są malowniczo położone. A są położone pośród tropikalnego lasu. Dopiero 173 lata po założeniu miasta Palenque Hiszpanie odkryli ruiny pobliskiego miasta Majów. A ściślej rzecz biorąc odkrył je hiszpański zakonnik Antonio Solis. Szukał skarbów. Bo wszyscy Hiszpanie szukali wtedy tam skarbów. 30 lat później, pierwszą dokumentację tego miejsca sporządził na rozkaz króla Karola III kapitan armii hiszpańskiej Antonio del Rio. Ale świat o Palenque usłyszał dopiero w połowie XIX wieku za sprawą Stephensa i Catherwooda. Catherwood sporządził rysunki ruin tak precyzyjne, że w detalach nie odbiegały od zwykłych fotografii. Budowle dawnego Lakam Ha są stare, ale nie aż tak stare. Kiedy miasto przeżywało swój rozkwit, na terenach obecnej Rzeczpospolitej budowle kamienne były pieśnią przyszłości. Królowało budownictwo typu półziemiankowego a osady obronne miały konstrukcję drewnianą. Rozkwit Dużej Wody przypada na okres od połowy VII do końca VIII wieku. Naszej ery. Miasto było stolicą Królestwa Kości (B’aakal). Miasta-państwa. Takiego odpowiednika greckiego polis.
No i w okresie rozkwitu miasto zamieszkiwało 50 tysięcy luda. Całkiem sporo, można by to tak skwitować. A w okresie rozkwitu miastem władał Pakal Wielki, a po jego śmierci jego syn - król o podwójnym imieniu Kan Balam, czyli Wąż Jaguar. Pakal królował bardzo długo bo żył bardzo długo. Królem Królestwa Kości został w 615 roku, kiedy miał 12 lat i królował w nim aż do swojej śmierci w wieku 81 lat. Wtedy rzadko kto dożywał tak sędziwego wieku. Większość budynków, których ruiny dzisiaj możemy sobie na spokojnie i bez większych tłumów zwiedzić (o ile wybierzemy się jak wiadomo tutaj najwcześniej jak to tylko możliwe) powstało albo za panowania Pakala Wielkiego właśnie albo za panowania jego syna - Węża Jaguara. Udostępniona dla zwiedzających strefa archeologiczna obecnie posiada około 200 różnej wielkości struktur architektonicznych. Jedną z najbardziej okazałych jest Świątynia Inskrypcji (Templo de las Inscripciones), wzniesiona za czasów Pakala.
Wejścia znajdują się między sześcioma filarami, które kiedyś ozdobione były stiukowymi płaskorzeźbami postaci z nogami węży. Po obu stronach wejścia znaleziono tu 620 wykutych hieroglifów opiewających dzieje tutejszych władców. Pochodzą z 633 roku i to od nich pochodzi nazwa świątyni. Podczas prac archeologicznych we wnętrzu świątyni odkryto przejście do krypty. Przejście zasypane było gruzem. Krypta zbudowana została poniżej poziomu podstawy piramidy. Wewnątrz krypty znaleziono sarkofag Pakala. Ale ani korytarz do krypty, ani w ogóle cała świątynia nie jest dostępna dla zwiedzających. Templo de las Inscripciones ma bryłę piramidy. Szerokiej na 60 m, wysokiej na 27 m. i głębokiej na 42 m. Tuż obok niej stoi zespół kilku budowli. Nazywa się El Palacio (Pałac Gubernatora) i jest w Palenque najbardziej spektakularną formą architektoniczną.
To znaczy że największą pod względem zajmowanej powierzchni, najbardziej rozbudowaną i posiadającą najwyższą w całej strefie budowlę: czterokondygnacyjną wieżę znaną jako obserwatorium. Obserwatorium astronomiczne. Tak niektórzy przypuszczają. Nie wiadomo, tak naprawdę czy obserwatorium była. Być może była tylko zwykłą wieżą strażniczą, skąd żołnierze Pakala wypatrywali wrażych wojsk. Wrogich sił chcących zagrozić stolicy. Budowle El Palacio wzniesiono na szerokiej platformie o wysokości 10 m. i wymiarach w rzucie 100 × 80 m. W przeciwieństwie do Świątyni Inskrypcji tu można wejść i spenetrować każdy zakątek. A kilka ciekawych rzeczy tu się znajduje. Konstrukcja obejmuje cztery dziedzińce, które łączą korytarze przypominające krużganki.
Dwa północne dziedzińce pełniły ważne zadania w czasie wojny. Na jednym z nich spotykali się dowódcy wojskowi, a na drugim gromadzono jeńców. Południowa część pałacu była przeznaczona dla rodziny królewskiej. Tutaj mieściła się sala tronowa. Były obszerne łaźnie i sauny, do których woda z pobliskiej Rio Otolum była doprowadzana akweduktem usytuowanym na tyłach pałacu. Jak widać położony w centrum miasta pałac na przestrzeni życia kilku pokoleń pełnił wielorakie i ważne funkcje: administracyjną, wojskową, rozrywkową i ceremonialną. Kan Balam kontynuował dzieło ojca. Za jego panowania powstało również kilka ważnych budowli w mieście Lakam Ha. Może nie tak wyniosłych i spektakularnych ale z pewnością godnych uwagi i całkiem dobrze po dziś dzień zachowanych. Świątynia XII, zaraz po prawej od wejścia do strefy archeologicznej. Z grobowcem Czerwonej Królowej.
Templo de la Cruz. Świątynia Krzyża, w której odnaleziono płaskorzeźbę z wizerunkami Kan Balama i Pakala Wielkiego, po obu stronach krzyża symbolizującego drzewo puchowca, które według wierzeń Majów łączyło trzy poziomy świata: świat materialny oraz niebo i podziemne czeluście. Nie wiem, ale wydaje mi się, że nie licząc wieży El Palacio, to piramida Templo de la Cruz stoi najwyżej. To znaczy prowadzą do niej najwyższe i najdłuższe schody i bez dwóch zdań to z jej szczytu rozpościerają się najlepsze widoki na całe miasto Majów i jego okolice. Na przykład doskonale prezentują się stąd pozostałe świątynie grupy południowej. Świątynia Słońca (ta po lewej) i Świątynia XIV (ta po prawej, obok niej). Templo del Sol, czyli Świątynia Słońca jest niewielką świątynią, na którą i do której wejść nie możemy. Jej zwieńczenie zdobi dość pokaźna płaskorzeźba przedstawiająca Kana Balama i jego ojca oraz dwa klęczące bóstwa trzymające tarcze i symbolizujące wojnę i słońce. Świątynia XIV, sąsiadka Templo del Sol. Najbardziej na północ wysunięta świątynia w Grupo de las Cruces, bo cała ta grupa południowych  świątyń nazywa się Grupą Krzyży. Dlatego, że w większości tych świątyń krzyż występuje na płaskorzeźbach i ma swoje symboliczne znaczenie. Tak jak Templo de la Cruz tak też jest w przypadku stojącej naprzeciw niej Templo de la Cruz Foliada, czyli Świątyni Ulistnionego Krzyża, gdzie znajdziemy wizerunek Kana Balama przejmującego władzę z rąk swego ojca. Tutejszy krzyż jest przyozdobiony liśćmi kukurydzy  i stąd nazwa tego przybytku. Po lewej stronie El Palacio, patrząc od wejścia do strefy, znajduje się grupa świątyń północnych.
Najbardziej charakterystyczną z nich jest Templo del Conde, czyli Świątynia Hrabiego. Oczywiście, jak zdążyliśmy zauważyć wszystkie nazwy budowli Palenque zostały nadane przez ich odkrywców lub badaczy i często nie mają wiele wspólnego z funkcjami które pełniły w czasach swojej świetności. Oczywiście, w czasach Pakala Wielkiego choć struktura ówczesnego społeczeństwa była wielopoziomowa i istnieli dostojnicy dworscy na kształt średniowiecznego możnowładztwa czy szlachty, to jednak żadnych hrabiów, baronów czy markizów bynajmniej nie było. Nazwa świątyni pochodzi od pewnego ekscentryka - francuskiego podróżnika Jeana Frédéricka Waldecka, który w 1832 roku przyjechał do Palenque i zamieszkał w ruinach świątyni. Facet twierdził, że jest hrabią. Twierdził też, że jest baronem, a niekiedy że księciem. Z pewnością nie wszystko było z nim do końca w porządku, ale co by nie mówić jednak pozostawił po sobie tu kilka trwałych pamiątek: parę ciekawych szkiców miasta i nazwę świątyni, która na dwa lata stała się jego domem. W 711 r. Królestwo B’aakal zostało pokonane przez swojego odwiecznego wroga miasto-państwo Toniná. Dużo słabsze wydawałoby się niż Królestwo Kości. A jednak. Król został stracony. Potem były różne zawirowania, B’aakal pozostawało bez władcy przez 10 lat, w latach 721- 799 rządy sprawował Akul Anab III i jego spadkobiercy, a wkrótce potem miasto zostało opuszczone. Jak wiele majańskich miast. I nie odrodziło się już nigdy. Dziś tylko możemy oglądać ślady jego dawnej świetności.

najbliższe galerie:

 
Palenque
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 1 km 1pix
Meksyk cz. 10 - Palenque.
1pix użytkownik wmp57 odległość 5 km 1pix
Meksyk (6) - Palenque
1pix użytkownik dk odległość 7 km 1pix
Palenque
1pix użytkownik stewal odległość 7 km 1pix
Meksyk cz. IV - Palenque.
1pix użytkownik wmp57 odległość 8 km 1pix
Meksyk (03) Palenqué
1pix użytkownik raul odległość 9 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
doracz użytkownik doracz(wpisów:1288) dodano 28.08.2019 14:34

Dzięki Elu. Tyle, że niezbyt kolorowa :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7357) dodano 28.08.2019 13:50

Wiesz co Darku, chyba ta co jest - jest dobra, bo tajemnicza :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1288) dodano 28.08.2019 09:32

Pawle dziękuję. Elu, zawsze mam z tym problem. A którą byś dała? Pozdrawiam Was :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7357) dodano 27.08.2019 20:10

Widzę,że masz chwiejność emocjonalną i nie możesz zdecydować się na tapetkę :D

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 25.08.2019 21:47

Jestem pod wrażeniem tych wszystkich budowli, bardzo ciekawa galeria ..., pozdrawiam:)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1288) dodano 22.08.2019 12:16

Tereza, Paniwu, Sniezka, Ru_da, Surykatka, Satan, Wmp - bardzo Wam dziękuję za odwiedziny i komentarze i pozdrawiam serdecznie :)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2355) dodano 22.08.2019 10:50

Miło było powspominać.
Potężna garść informacji o tym zaiste zacnym miejscu.
Pozdrawiam.

satan użytkownik satan(wpisów:3307) dodano 20.08.2019 20:50

Zacne miejsce. Bardzo fajnie opowiedziane i pokazane ;-)

Pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7357) dodano 19.08.2019 20:09

Powiew minionych wieków poczułam.A jeszcze ta roślinność bujna i egzotyczna. Helikonia na ten przykład urodziwa bardzo.
Nie szukałeś tam skarbów? Przyznaj się ;)
pozdrówki :))

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:319) dodano 19.08.2019 19:29

Niezwykle interesująca i piękna galeria. Nie sposób nie pozazdrościć wyprawy :)
Pozdrawiam.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3474) dodano 19.08.2019 19:05

Rewelacja. Miło zobaczyć taką rasową galerię.
Pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:722) dodano 19.08.2019 14:12

Piękne zdjęcia oraz niesamowicie ciekawa i wciągająca opowieść o upadłej cywilizacji Majów. Podobało sie bardzo. Pozdrawiam serdecznie.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3954) dodano 19.08.2019 11:21

Niesamowite miejsce i piękne fotki.Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!