m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (39):

 
W drugiej połowie XIX wieku podjęto decyzję o budowie  murów miejskich, które otoczyły Tajpej. Mury ukończono w 1884 roku, a do miasta prowadziło kilka bram. Na zdjęciu widać pochodzącą z tamtego okresu Bramę Wschodnią. Jednak już kilka lat później kiedy władzę nad wyspą przejęli Japończycy, mury rozebrano. Naszym celem jest jednak Plac Wolności. To jeden z najbardziej reprezentacyjnych punktów miasta. Niedaleko jest siedziba prezydenta, uniwersytet i liczne parki. Na teren parku prowadzi monumentalna brama zwana czasem Bramą Integralności. Na placu naprzeciw siebie stoją dwa monumentalne budynki.
To Tajwański Teatr Narodowy i Narodowa Sala Koncertowa. Na ogromnym placu o powierzchni 240 000 metrów kwadratowych nie przytłaczają... ale ich rozmiar widać dopiero gdy porównamy ich wielkość do rozmiarów człowieka. Mieliśmy przyjemność wejść do środka Sali Koncertowej. Za przeszklonym wnętrzem widać sąsiedni Teatr Narodowy.
Wewnątrz muzyczne akcenty... ...ale i piękne ściany z roślin i kwiatów. Widownia... ...i scena... ...gdzie mogliśmy słuchać koncertu muzyki organowej. (podobno tutejsze organy w momencie budowy w latach 80-ych były największe w Azji). Jednak cały plac powstał w jednym głównym celu.
Miał być tłem dla Narodowej Sali Pamięci Czang Kaj-szeka. Kiedy w 1975 roku zmarł prezydent i wieloletni przywódca Republiki Chińskiej zapadła decyzja o budowie godnego mauzoleum. Powstał czworokątny budynek zwieńczony niebieskim dachem. Dach ma ośmiokątny kształt - osiem to w Azji liczba kojarząca się z obfitością i szczęściem. Do wnętrza prowadzą dwa rzędy schodów. Każdy ma 89 stopni - tyle ile lat miał w chwili śmierci Czang Kaj-szek. Po wejściu po stopniach... ...możemy podziwiać piękny widok na plac.
We wnętrzu... ...brązowy pomnik łagodnie uśmiechniętego przywódcy. We wnętrzu wielu ludzi którzy... ...zerkają na nieruchomych wartowników. Jedną z atrakcji jest odbywająca się co godzinę widowiskowa zmiana warty. Trwa ok 15 minut i jest pokazem musztry i ekwilibrystycznych umiejętności rzucania karabinami. Tu tylko zdjęcie z jednej z tablic informacyjnych. W dolnej części kompleksu są pomieszczenia poświęcone budowie mauzoleum...
...i przede wszystkim osobie Czang Kaj-szeka. Czang Kaj-szek urodził się w 1887 roku. Wybrał karierę wojskową. W 1911 doszło do obalenia rządzącej Chinami dynastii Qing. Młody oficer był jednym z założycieli partii Kuomintang. W Chinach doszło do okresu walk o władzę. W 1928 roku oficjalnie Kuomintang był partią władzy a Czang został generalissimusem całych sił zbrojnych i przewodniczącym Rządu Narodowego. Kiedy w 1931 roku Japonia wkroczyła do Mandżurii i zaatakowała Chiny Czang Kaj-Szek kierował obroną kraju. Nie udało się opanować Chin jak planowano w 3 miesiące, a w późniejszych latach ciągłe walki spowodowały zaangażowanie japońskich sił których brakowało w wojnie przeciw Ameryce na Pacyfiku. Po zakończeniu II wojny światowej doszło do walk między zwolennikami Czanga i narodowej partii Kuomintang (w latach 1946 - 48 USA odmawiały im pomocy) a komunistami Mao Zedonga wspomaganymi przez ZSRR. Dieta przywódcy. Mimo początkowej przewagi: ogłoszenia w 1947 roku konstytucji, wyboru przez Zgromadzenie Narodowe Czang Kaj-Szeka na prezydenta ostatecznie siły komunistyczne przejęły władzę w Chinach.
Samochody przywódcy. Wobec porażki w walkach Czang Kaj-Szek przeniósł się czasowo wraz ze swoimi zwolennikami na Tajwan - przyznany po II wojnie światowej jako rekompensata ze strony Japonii dla Chin. W 1950 podjął formalnie obowiązki prezydenta Republiki Chińskiej. Na tym urzędzie w dalszym ciągu deklarował zwierzchnictwo nad całością Chin. Deklaracje te w kontekście zimnej wojny były uznawane przez zarówno ONZ jak i inne organizacje międzynarodowe, w których Republika Chińska z Tajwanu reprezentowała całe Chiny praktycznie aż do końca lat 70. W praktyce mimo demokratycznej konstytucji była to władza autorytarna i monopartyjna. Dopiero w drugiej połowie lat osiemdziesiątych zniesiono stan wojenny i dopuszczono działalność partii opozycyjnych.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Obrazki z Formozy
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Tajwan 3 - Tajpej świątynie
1pix użytkownik kabaczek odległość 4 km 1pix
Tajwan 2 - Tajpej Lin An Tai
1pix użytkownik kabaczek odległość 4 km 1pix
Tajwan 6 - Tajpej 101
1pix użytkownik kabaczek odległość 5 km 1pix
Tajwan 5 - Tajpej muzeum
1pix użytkownik kabaczek odległość 8 km 1pix
Tajwan 8 - Tajpej zoo
1pix użytkownik kabaczek odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1293) dodano 03.09.2019 09:32

Podrozninka cieszę się, że odwiedziłeś moją galerię. Faktycznie trochę mnie wyniosło poza Europę, ale w moim odczuciu było warto.
Tajwan nie cieszył się popularnością na naszym portalu. Że niesłusznie próbuję pokazać w moich galeriach.
Niestety wolno mi idzie zamieszczanie kolejnych, ale zapraszam do śledzenia tego co będzie dalej.
Pozdrawiam i czekam na Twoje relacje, może coś znowu dodasz.
Pozdrawiam.

podrozninka_ użytkownik podrozninka_(wpisów:165) dodano 31.08.2019 21:01

Hej Kabaczku! Aleś mnie zaskoczył tą serią z Tajwanu!!! To zupełnie tak, jakbym codziennie wracał po robocie do swojej chałupy na parterze, a tu raptem - któregoś dnia - znalazł się u sąsiadki trzy piętra wyżej... ;)
Cieszę się, że się "wypuściłeś" poza orbitę nieco!
Brawo
Śledzę wyprawę z zaciekawieniem. Hej!

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1293) dodano 27.08.2019 17:31

Tereza, Paniwu dziękuję za odwiedziny i miłe komentarze.
Pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:724) dodano 27.08.2019 12:47

Bardzo ciekawa galeria i wciągająca narracja. Z przyjemnością zwiedziłam Plac Wolności. Pozdrawiam serdecznie.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3954) dodano 27.08.2019 08:22

Plac Wolności robi wrażenie.Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!