m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Spoglądam z okna na ulicę. Jakiś człowiek pcha swój wózek Dachy  domów w ciasnej zabudowie Przy nabrzeżu statki wycieczkowe Wczoraj znalazłem stary album.  „Stambuł - 95 kolorowych ilustracji”. Na wewnętrznej stronie okładki dedykacja: „Toruń, grudzień 1992 r. Spełnienia marzeń….I.” Spełniłem je po 19 latach. 8 lat temu. Istambuł chciałem zobaczyć na własne oczy bo to miasto wyjątkowe z uwagi na jego historię i położenie. Poza tym po lekturze „Czarnego Anioła” - doskonałej powieści Mikiego Waltari o upadku Konstantynopola - odwiedzenie tego miasta stało się dla mnie priorytetem. W powieści co i rusz pojawia się wątek Hagia Sophia. Kościoła Mądrości Bożej.
Z zewnątrz wygląda na przysadzistą i nieforemną budowlę. Takie ot nie wiadomo co. Ale gdy już znajdziemy się wewnątrz od razu widzimy, że mamy do czynienia z arcydziełem majestatu, harmonii i proporcji. Hagia Sophia zajmuje czwarte miejsce na świecie po Bazylice Świętego Piotra oraz kościołach w Sewilli i Mediolanie, całkowita jej powierzchnia wynosi 7.570 m2. Wnętrze przykrywa ogromna kopuła o średnicy 36 m, wznosząca się 55 m nad podłogą. 40 żeber dzieli kopułę na części, które u podstawy zakończone są 40 oknami. Już za panowania Konstantyna II w IV w. stanął tu kościół, ale to co mamy okazję obecnie oglądać zawdzięczamy Justynianowi.  27 grudnia 537 r. Hagia Sophia została uroczyście poświęcona przez samego cesarza w całej okazałości i przy pełnym ceremoniale. O dziejach Kościoła Mądrości Bożej można by napisać książkę. I pewnie niejedna na ten temat powstała. Jest symbolem i świadkiem wielu wydarzeń, które miały ogromne znaczenie dla świata minionego i których poważne konsekwencje dotyczą w większym lub mniejszym stopniu większości obecnej populacji ludzi.  I to bez przesady, ale mniejsza o to, nie czas i miejsce.
Spójrzmy lepiej na złote mozaiki. Wykonywano je przez wpuszczanie szklanych kostek w mokry tynk, a na powierzchni kostek przylepiano płatki ze złota lub srebra. Chrystus Pantokrator z cesarzową Zoe i jej trzecim mężem Konstantynem IX Monomachosem. To mozaika z XI wieku. Maria Panna z Dzieciątkiem, cesarz Jan II Komnenos i jego żona Irena z wymyślną fryzurą. Park Sułtana Ahmeda. Z jednej strony widok na Hagia Sophia po przeciwnej stronie na Błękitny Meczet. Czyli Sultan Ahmet I Camii, który z Kościołem Mądrości Bożej próbuje konkurować rozmiarami i majestatycznością. Bizancjum kontra  Imperium Osmanów. 6 minaretów. Kiedyś tyle miała tylko Mekka. Pracę nad budową meczetu zainicjował w roku 1609 Sułtan Ahmed I. Człowiek głęboko religijny. Swe dzieło ukończył w 1616, na rok przed śmiercią. Wnętrze meczetu kształtem przypomina kwadrat. Potężna kopuła o wysokości 43 m wsparta jest na czterech ogromnych okrągłych filarach ( średnicy 5 m), które nazywają „nogami słonia”. Każdy z pionowymi żłobieniami.  Błękitny Meczet przyjął swą nazwę od wspaniałej fajansowej dekoracji, która we wszystkich odcieniach błękitu, z rysunkami róż, tulipanów, goździków i bzu ozdabia tę doskonale zharmonizowaną całość.
Meczet z trzech stron otoczony jest rozległym, ogrodzonym dziedzińcem z portykiem. Wewnętrzny dziedziniec wyłożony jest marmurem. Jest tak duży jak wnętrze meczetu. Na jego środku stoi heksagonalna şadirvan (fontanna do rytualnych ablucji) otoczona sześcioma marmurowymi kolumnami. Fontanna Kaisera, podarowana sułtanowi przez Wilhelma II podczas podróży na wschód. Pochodzi z 1895 r. Pomiędzy Hagią Sophią a Błękitnym Meczetem jest spory plac. To hipodrom, zbudowany przez cesarza rzymskiego Septymiusza Sewera, a rozbudowany przez Konstantyna. Jego długość wynosi prawie 400 m, szerokość 120 m, a mieściło się w nim 100.000 widzów. Najstarszym zabytkiem hipodromu jest obelisk Teodozjusza, będący monolitem z porfiru o wysokości 25 m, pochodzącym z Karnaku w Egipcie. Inny, to obelisk Konstantyna, który ma 32 metry wysokości i jest zbudowany z bloków wapiennych, pokrytych płytami z pozłacanego brązu. Hipodrom był nie tylko miejscem gier i uroczystości. W 532 r. podczas Id styczniowych wzniecono tu rewoltę przeciwko Justynianowi. Rebelianci zaczęli rabować i demolować miasto. Hagia Sophia została zniszczona, a Justynian nieomal nie utracił tronu. Zamieszki zostały krwawo stłumione przez generała Belizariusza, który zgładził ponad 40 tysięcy mężczyzn. Podobnie w roku 1826 wybuchł bunt janczarów, którzy sprzeciwili się władzy Mahmuda II. Potem na hipodromie wykonano 30 tysięcy wyroków śmierci na janczarach. Dziś, kiedy Turcy chcą się buntować przeciwko władzy Erdoğana to wychodzą na Plac Taksim. Z kolei pomiędzy Hagią Sophią i Pałacem Topkapi stoi Hagia Eirene - kościół pw. Pokoju Bożego. To świątynia bizantyjska, wybudowana w VI wieku. Hagia Eirene stoi na miejscu pierwszej katedry Konstantynopola, zbudowanej na ruinach przedchrześcijańskiej. Cesarz Konstantyn zlecił budowę pierwszej Hagia Eirene w IV wieku. Pałac Topkapi jest niezwykłym kompleksem wielu budynków  rozrzuconym na jednym z siedmiu wzgórz Stambułu. Zanim Turcy zdobyli miasto stał w tym miejscu królewski pałac Konstantyna, który popadł w ruinę po upadku cesarstwa. Mehmed II Zdobywca w 1462 r. zdecydował się na jego odbudowę i pałac stał się oficjalną siedzibą sułtanów otomańskich aż do 1855 r. kiedy to Abdȕlmecid przeniósł się do pałacu Dolmabahçe.
Zabytek nie ma jednolitego stylu. Każdy nowy sułtan zmieniał swą siedzibę wedle własnych wizji i potrzeb. Do tego doszły cztery wielkie pożary i choćbyśmy chcieli nie dopatrzymy się tu jakiejkolwiek spójności architektonicznej. Harem Biblioteka Ahmeda III - piękny przykład tureckiej architektury świeckiej. Zbudowano ją w 1719 r. Nadal pełni swą funkcję i posiada cenne zbiory, jak np. antyczne manuskrypty. Pawilon Bagdadzki z 1639 r. , nazwany tak dla uczczenia zdobycia Bagdadu przez Murata IV. Okazały budynek o harmonijnych proporcjach, z arkadami. Obok Pawilonu Bagdadzkiego znajduje się Baldachim Ibrahima z 1640 roku. Jest to nieduża kopuła z pozłacanej miedzi, wsparta na czterech smukłych kolumnach. Sułtan Ibrahim spożywał tutaj posiłek, kończący Ramadan. A tu widok spod Baldachimu Ibrahima na Złoty Róg, na meczety, na Wieżę Galata, kolejny symboliczny budynek Stambułu, zbudowaną przez Genueńczyków w 1216 r. z przeznaczeniem na latarnię morską, zniszczoną przez pożary, potem odbudowaną przez Selima II i służącą Sulejmanowi Wspaniałemu jako więzienie.  Wieża ma 45 m wysokości i jest zakończona charakterystycznym stożkowym dachem. Dobry punkt widokowy i dobry punkt orientacyjny.
Wielki Bazar. Kryty. Jest jednym z największych bazarów na świecie. Ciąg kolorowych i hałaśliwych sklepów, pełnych światła i życia. Płyniemy po Bosforze. Raz dobijając do Nowego Miasta, raz do brzegu azjatyckiego. Pałac Dolmabahçe. Zbudowany z marmuru z pobliskich wysp na Morzu Marmara. Turecki renesans. Obok stoi meczet Dolmabahçe. Jego budowę rozpoczęto w 1853 r. Dawniej była tu siedziba Admiralicji, obecnie znajduje się muzeum morskie z bogatą kolekcją galionów (ozdób dziobowych z wielkich żaglowców), broni i umundurowania. Twierdza Rumeli Hisari jest chyba najpiękniejszą twierdzą nad Bosforem. Budowę tej fortecy rozpoczęto w 1452 r., na rok przed upadkiem Konstantynopola. Wzniesiono ją w ciągu trzech miesięcy rękoma trzech tysięcy robotników. Przed atakiem na stolicę Bizancjum Mehmed II chciał kontrolować Bosfor w najwęższym jego miejscu. Po to by przeszkodzić przybyciu pomocy od strony Morza Czarnego i próbom ucieczki w tamtym kierunku. Twierdza spełniła postawione jej zadanie, a dodatkowo pozwoliła sułtanowi zdobyć wyłączne prawo do pobierania myta od wszystkich statków, przepływających cieśninę.
Pałac Çırağan (Çırağan Sarayı ), dawny pałac osmański . Obecnie jest pięciogwiazdkowym hotelem w sieci hoteli Kempinski. Dopływamy do Mostu Bosfordzkiego. Most został oddany do użytku w 1973 r. Łączy dzielnice: Ortaköy w Europie z Beylerbeyi w Azji. Most międzykontynentalny. Przy nabrzeżu statki wycieczkowe Dachy  domów w ciasnej zabudowie Spoglądam z okna na ulicę. Jakiś człowiek pcha swój wózek

najbliższe galerie:

 
Turcja , Istambuł  cz. 1 / 2
1pix użytkownik warusek odległość 0 km 1pix
Stambuł (Turcja)
1pix użytkownik romario odległość 0 km 1pix
Stambuł - Sultanahmet
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
Stambuł
1pix użytkownik morswin odległość 0 km 1pix
STAMBUŁ - BŁĘKITNY MECZET.
1pix użytkownik agata odległość 0 km 1pix
Błekitny Meczet
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7342) dodano 17.09.2019 20:05

A ja nie byłam...

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7342) dodano 17.09.2019 20:04

Wszystko wyniosłe i eleganckie, kolory i przepych. Jest na czym oko zawiesić, oj jest :)
pozdrówki :))

doracz użytkownik doracz(wpisów:1259) dodano 08.09.2019 08:53

Wmp, elabb, satan, wielkopolanko, paniwu, ru_da, kabaczek, wo, paweller - bardzo Wam dziękuję za odwiedziny i komentarze. Spójrzcie jak wielu z nas tam było. To naprawdę niesamowite miasto. Pozdrawiam Was serdecznie:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7578) dodano 07.09.2019 23:12

Miło powspominać ..., mimo tego, że kiedyś byłem, to chętnie bym tam znowu pojechał ..., świetna galeria, pozdrawiam:)

wo użytkownik wo(wpisów:372) dodano 07.09.2019 12:38

piękna galeria. pozdrawiam

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1252) dodano 06.09.2019 20:48

Świetna prezentacja.
Pięknie przedstawiony Stambuł.
Pozdrawiam.

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:287) dodano 06.09.2019 19:36

Byłam tam jeszcze dawniej, bo w 2009 r. Dlatego z przyjemnością powspominałam. Piękne fotki :)
Pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:704) dodano 06.09.2019 08:44

Nie byłam, ale Stambuł jest bajkowy, jest bajkowy i może w przyszłym życiu go zobaczę. Pozdrawiam serdecznie.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1967) dodano 06.09.2019 07:14

Piękna galeria...powróciły wspomnienia....byłam tam w 2005 r.
pozdrawiam:)

satan użytkownik satan(wpisów:3288) dodano 05.09.2019 20:12

Też byłem, ale zawodowo, na zwiedzanie miałem jedynie kilka godzin. Wspaniałe miasto, na 100% wrócę tam jeszcze. Miło było powspominać, bardzo dobra, wciągająca galeria ;-)

Pozdrawiam.

elabb użytkownik elabb(wpisów:26) dodano 05.09.2019 14:10

Ciekawe zdjęcia i ciekawa prezentacja! Bardzo się podobało :-)

elabb użytkownik elabb(wpisów:26) dodano 05.09.2019 13:24

Ciekawe zdjęcia i ciekawa prezentacja! Bardzo się podobało :-)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2352) dodano 05.09.2019 13:21

Ładnie pokazane jedyne miasto położone na 2 kontynentach.
Też byłem, w 2002 roku.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!