m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Przez bramę... ...drogą strzeżoną przez lwy... ...idziemy do Narodowego Muzeum Pałacowego w Tajpej. Mijamy budynki w których odbywają się czasowe wystawy. I dochodzimy do głównej siedziby muzeum. Ludzi tu sporo.
Ale możemy tu poznać zabytki chińskiej sztuki powstałe na przestrzeni wieków. Od wyposażenia wnętrz... ...przez manuskrypty... ...akwarele... ...rzeźbę... ... do porcelany.
Są miniaturki... ...które podziwiać można dzięki szkłu powiększającemu. Po eksponaty ogromnych rozmiarów. Skąd się tu wzięły ? Panujący w Chinach w XVIII wieku cesarz Qianlong rozpoczął kolekcjonowanie najcenniejszych przykładów chińskiej sztuki. Zbiory uzupełniali jego następcy. Powstała wyjątkowa kolekcja.
Po upadku cesarstwa na początku XX wieku powstało w Zakazanym Mieście w Pekinie Narodowe Muzeum Pałacowe. Kiedy jednak wybuchła wojna chińsko japońska, władze chińskie i Czang Kaj-szek zadecydowali o konieczności zabezpieczenia zbiorów. Przed zbliżającym się do Pekinu frontem, najcenniejsze zbiory zapakowano w skrzynie i kilkoma różnymi transportami przewieziono w głąb kraju. Potem, mimo zakończenia wojny, wobec walk z komunistami Mao skarby nadal krążyły po kraju. Kiedy okazało się, że władzę przejęli komuniści, Czang Kaj-szek i przedstawiciele Kuomintangu przenieśli się na Tajwan. Założono Republikę Chińską. Nie chcąc zostawiać skarbów dynastii Qing na pastwę komunistów, przywieźli je ze sobą na Tajwan.
Zbiory były tak świetnie zabezpieczone, że podobno żaden z ponad 680 tysięcy eksponatów nie został uszkodzony. W Tajpej zbiory zostały zabezpieczone w korytarzach wykopanych w otaczających Tajpej wzgórzach. Miało to je zabezpieczyć na wypadek ewentualnego nalotu i bombardowania. Potem przytulone do tych wzgórz powstało muzeum. Zostało ono otwarte w 1965 roku, a eksponowany jest tylko niewielki procent zgromadzonych zbiorów. Patrząc na eksponaty widzimy, że i te wystawiane są zabezpieczane przed np. częstymi trzęsieniami ziemi. Znajdziemy tu wiele wyjątkowych dzieł sztuki.
Np. waza w której obracając górną część powodujemy przesuwanie się obrazów widocznych przez okienka w części zewnętrznej. Kula wyrzeźbiona z JEDNEGO kawałka kości słoniowej. Składa się z kilku coraz mniejszych kul z których każda jest ruchoma względem sąsiednich. Ciekawy jest kawałek nefrytu który swoim kształtem i kolorystyką upodabnia się do kawałka mięsa. Niestety ten eksponat obecnie nie był eksponowany, a było można podziwiać tylko jego zdjęcie. Obecnie chyba największą atrakcją i symbolem muzeum... ...wokół której kłębi się tłum próbujący zrobić zdjęcie... ...jest wykonana z nefrytu i jadelitu kapusta pekińska.
Autor wykorzystał naturalną kolorystykę kamienia i ze szczegółami wyrzeźbił liście, a chyba w ramach żartu także zjadające ją koniki polne. Opuszczamy budynek muzeum. Zbiory choć bogate nie przytłaczają. Nas zwiedzanie nie zmęczyło. Warto więc jeszcze odwiedzić należące do muzeum, odtworzone ogrody cesarskie. Tu wśród gałęzi możemy odnaleźć małpy które wcześniej widzieliśmy na akwarelach w muzeum... ...kilka drewnianych budynków...
...stojących nad stawami... ...w których pływają domagające się karmienia karpie. Są tu automaty gdzie za niewielką kwotę kupimy dla nich pokarm.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Tajwan 7 - Tajpej
1pix użytkownik kabaczek odległość 4 km 1pix
Tajwan 2 - Tajpej Lin An Tai
1pix użytkownik kabaczek odległość 4 km 1pix
Tajwan 3 - Tajpej świątynie
1pix użytkownik kabaczek odległość 5 km 1pix
Tajwan 4 - Tajpej Plac Wolności
1pix użytkownik kabaczek odległość 8 km 1pix
Obrazki z Formozy
1pix użytkownik achernar-51 odległość 8 km 1pix
Tajwan 6 - Tajpej 101
1pix użytkownik kabaczek odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3437) dodano 09.09.2019 17:45

Ogrody cesarskie najpiękniejsze:) Miło było pooglądać! Pozdrawiam:)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1254) dodano 08.09.2019 20:17

Być może rzeczywiście dzięki temu, że ta kolekcja znajduje się na Tajwanie to nie została zniszczona lub nie uległa rozproszeniu.
Z drugiej strony pewnie by się lepiej prezentowała w swoim "naturalnym otoczeniu", czyli Zakazanym Mieście w Pekinie.
Istnieje jeszcze szansa, że Chińczycy zrobią "podróbki " najcenniejszych eksponatów i "uzupełnią" swoje zbiory.
Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7580) dodano 07.09.2019 22:39

Może i dobrze, że te wszystkie dzieła trafiły na Tajwan, bo komuniści cholera wie, co by z tym zrobili ..., pytanie jest takie, czy teraz Chiny nie chcą przypadkiem tego odzyskać?
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!