m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Być w Kenii i nie wpaść z wizytą do Masajów to jak być w Rzymie i... Masajowie to autochtoni afrykańskiej półkoczowniczej grupy etnicznej zamieszkujący Kenię i północną Tanzanię.
Całkowita populacja Masajów jest szacowana na ok. 900 tys. Problem z precyzyjnym oszacowaniem populacji Masajów wynika z odległej lokalizacji niektórych wiosek, a także ciągłego przemieszczania się ludzi. To szef grupy, z którą spotykamy się. Koszt tej wizyty nie był wcale mały, mogliby się bardziej postarać. Nie podzielali specjalnie mojej radości z tej wizyty. Społeczeństwo Masajów jest silnie patriarchalne. Większość ważnych dla grupy decyzji jest podejmowana przez starszych mężczyzn.
Ulubionym kolorem ubiorów jest czerwony. Mężczyźni są znani ze swojej rywalizacji w skakaniu. Okrąg jest tworzony przez wojowników i jeden lub dwóch z nich wkracza do środka, aby skakać, utrzymując prostą pozycję. Żaden z nich nie może dotknąć piętami ziemi. Masajowie są monoteistami, a ich Bóg jest nazywany Enkai lub Engai. Engai jest pojedynczym bóstwem o podwójnej naturze: Engai Narok (Czarny Bóg) jest łaskawy, natomiast Engai Nanyokie (Czerwony Bóg) jest mściwy. Masajowie, którzy żyją zgodnie z tradycją, nie urządzają ceremonii pogrzebowych, a zmarli są pozostawiani padlinożercom. Wysoki wskaźnik umieralności wśród niemowląt Masajów doprowadził do nieuznawania dziecka do czasu, aż przeżyje trzy miesiące. Masajowie jako lud  półkoczowniczy, budując domy, polegają na lokalnych, łatwo dostępnych materiałach i miejscowej technologii. Domy budują kobiety.
Szkielet domu jest budowany z drewnianych tyczek, wbitych bezpośrednio w ziemię i przeplecionych mniejszymi gałązkami. Taka konstrukcja jest następnie oblepiana mieszanką błota, trawy, krowiego gnoju i moczu oraz popiołu. Masajowie nadal praktykują obrzezanie chłopców podczas obrządku przejścia z chłopca w młodego wojownika. Obrzezana dziewczynka ma wyższą cenę podczas zaślubin. Usunięcie zawiązków kłów zębów mlecznych we wczesnym dzieciństwie jest udokumentowaną praktyką wśród Masajów. Masajowie wierzą, że biegunka, wymioty i inne gorączkowe choroby wczesnego dzieciństwa są spowodowane przez opuchliznę dziąsła przy kłach. Kły są uważane za robaczywe zęby. Masajowie są poligamistami z potrzeby: przyczyniają się do tego wysoka śmiertelność noworodków oraz wojowników. Praktykowana jest również poliandria. Kobieta wychodzi nie za jednego mężczyznę, ale za całą kohortę ( grupa rówieśników ). Od męża oczekuje się ustąpienia miejsca w łóżku, gdy gości mężczyznę z tej samej grupy wiekowej. Kobieta sama decyduje o spędzeniu nocy z goszczonym mężczyzną. Niezależnie od tego dziecko narodzone przez kobietę, jest zawsze uważane za dziecko męża i jego potomka w linii męskiej.
Tradycyjnie życie Masajów skupia się wokół bydła, które stanowi główne źródło pożywienia. Miarą bogactwa mężczyzny jest liczba dzieci i bydła. Stado składające się z 50 sztuk jest już godne szacunku, a im więcej dzieci, tym lepiej. Mężczyzna, który ma wiele dzieci i nie ma bydła, lub odwrotnie, jest uważany za biednego. Według wierzeń Masajów Bóg podarował im całe bydło na świecie. Dlatego kradzież bydła od innych plemion jest tylko odbieraniem swojej własności. Tradycyjnie masajska dieta składała się z mleka, mączki kukurydzianej, mięsa i krowiej krwi ( rzadko ). Dzieciarnia jest sympatyczna wszędzie.
Trochę portretów. Kobiety noszą zdobione koralikami ozdoby w obu małżowinach i mniejsze kolczyki w górnej części ucha.
Zakup pamiątek przez turystów - kolejne źródło dochodu Masajek. Bardzo popularne wśród Masajów jest przekłuwanie i rozciąganie małżowin usznych. W tym celu używa się różnych przyrządów: kolców, prętów,  kamieni, kłów słoni. Jednakże coraz mniej młodych chłopców podąża tym zwyczajem. Kobiety śpiewają kołysanki, nucą piosenki i śpiewają pieśni pochwalne dla synów. Charakterystyczna dla śpiewu kobiet jest monofonia. Kobiety powtarzają zdania i odpowiadają sobie na nie same.
Ta młoda Masajka wpadła mi w oko. polowałem na uśmiech...
... w końcu udało się, tyle że nie portretowo. Nasz przewodnik z rodziną.
I tu kończy się moja przygoda z Kenią. I tu także mieszka moja sympatia.

najbliższe galerie:

 
Masai Mara - I.
1pix użytkownik jotwu odległość 13 km 1pix
Masai Mara - II.
1pix użytkownik jotwu odległość 15 km 1pix
Masai Mara - III.
1pix użytkownik jotwu odległość 20 km 1pix
Kenia - Masai Mara (4)
1pix użytkownik wmp57 odległość 21 km 1pix
Kenia - Masai Mara (1)
1pix użytkownik wmp57 odległość 23 km 1pix
Kenia - Masai Mara (2)
1pix użytkownik wmp57 odległość 28 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
piernicyna użytkownik piernicyna(wpisów:178) dodano 15.02.2020 22:38

Co za świat!...
Ludzie potrafią żyć kolorowo...
Ciekawie kobiety pokazujesz...i ich dzieci.
Czy ich marzenia są równie barwne jak stroje?
Każde zdjęcie to oddzielna opowieść o życiu. Po obejrzeniu wszystkich czuję się, jakbym przeczytała książkę...
Świetne zdjęcia Gratuluję i Pozdrawiam

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:319) dodano 13.02.2020 13:43

Wiadomo - kobiety domy budują, opiekują się dziećmi, przygotowują jedzenie i handlują pamiątkami, a faceci sobie tylko radośnie podskakują i fotografują się z turystami ;)))
Fajnie, kolorowo. Ciekawa moda męska, a i Tobie w takim ubranku do twarzy ;))
Pozdrawiam.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2355) dodano 13.02.2020 11:34

Paweł, widziałeś ich miny na zdj. 5. Mogli się bardziej postarać, kasę przecież dostali. Może za mało?
Masajowie to chudzielce, niech sobie skaczą, ich dziewczyny to lubią, im wyżej bryknie tym lepszy.
Ja wolę postać, jeszcze lepiej siąść.
Pozdrawiam.

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2355) dodano 13.02.2020 11:28

Achernar, Pisanka - fajnie, że wpadliście, odpozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 12.02.2020 22:41

Powiadasz Wieśku, że nie podzielali Twojej radości ..., no tak, ale gdybyś z nimi trochę poskakał, to już kto wie, może by Cię nawet do swojego plemienia przyjęli:))) Fajna galeria ..., pozdrawiam:)

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:572) dodano 12.02.2020 19:21

Super foty. Kolorowo i jeszcze egzotycznie. Pozdro dla wytrwalego obiezyswiata ;)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5702) dodano 12.02.2020 12:28

Pięknie, egzotycznie i kolorowo... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!