m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
W rejonie Arfud drogi wiodą przez pustkowia. Prawie nie widać tu życia Wzgórza i bezkresna hamada. Wędrujące kule. Sahara. 200 milionów lat temu Sahara była dnem morza, którego wody obfitowały w żywe organizmy. Starsze niż dinozaury.
Dowodem na to są skamieliny. Odciśnięte w skałach różne formy życia morskiego. Po śmierci opadały na dno i ulegały mineralizacji w narastających osadach. Skały osadowe trafiły głęboko pod powierzchnię, gdzie na skutek ciśnienia i temperatury uległy przeobrażeniu w marmur. Skamienieliny są więc zatopione w marmurze. Nie trzeba większego wysiłku aby odnaleźć tu amonity, orthocerasy i liliowce. To bardzo proste, jeśli pospacerujemy sobie po pustyni. Miejscowi robią z nich użytek: znajdują je, preparują i sprzedają. Na parkingach przy drodze, albo w mniej lub bardziej wyszukanych sklepach. W Arfud jest zakład kamieniarski. Na dziedzińcu stoi szkielet T.Rexa, ale nie o dinozaury tu chodzi. W warsztacie tym obrabia się skamieliny. Wyroby z marmuru ze skamielinami są obecnie jednymi z najważniejszych produktów południowego Maroka.
Wyroby z marmuru ze skamielinami są obecnie jednymi z najważniejszych produktów południowego Maroka.Zwierzątka w gładkich wyciętych płytach przeważnie nie prezentują się zbyt okazale, Zwierzątka w gładkich wyciętych płytach przeważnie nie prezentują się zbyt okazale, ale wypreparowane z kamienia i w trójwymiarze, całkiem interesująco. Jedziemy w stronę Marakeszu. Drogą R702 z Arfud do Tinghir. Wyschniętej gleby dawno nie nawiedził deszcz. A pomyśleć, że kilkaset lat temu, były tu całkiem żyzne tereny.
Ludzie żyli dostatnio, ale teraz niewiele mają tu do roboty. Handel, turystyka, gastronomia, każdy żyje jak się da. Tylko dzieciaki bawią się w najlepsze. Nie zważając na nikogo i na nic jak się da i czym się da.
Zatrzymaliśmy się na krótką przerwę pośrodku niczego. No prawie, bo jak spojrzeć w głąb doliny, to jak okiem sięgnąć wszędzie sterczą jakieś ziemne kopce. Równo w kilku rzędach. To khettary. Podziemne instalacje wodne. Cały ich złożony system. Budowane kiedyś i wykorzystywane całkiem jeszcze do niedawna do nawadniania pól uprawnych. Technologia pochodzi ze starożytnej Persji. Berberowie ze wschodu i południa Maroka adoptowali ją do tutejszych warunków. Wody Maroka to przede wszystkim rzeki spływające z Gór Atlasu i bardzo rzadko pojawiające się opady. Pod powierzchnią sytuacja wygląda o wiele lepiej. Wody tworzą podziemne cieki. Dosyć  trudno jest znaleźć te miejsca, ale kiedy to się już uda, kopie się podziemny kanał. Kanały są różnej długości i przebiegają w różny sposób.
Na powierzchni wykopuje się otwór, a wyciągnięta ziemia tworzy kopiec. Na kopcu zrobiony jest drewniany kołowrót z liną. Na jej końcu przywiązane jest wiadro, którym zaczerpywano wodę z kanału. Każdy klan miał swoją studnię, ale wszyscy mieszkańcy osady system budowali wspólnie. Całym przedsięwzięciem zarządzali najprzedniejsi przedstawiciele klanów. Odpowiadali oni za dystrybucję wody i konserwację systemu. Jakieś 40 kilometrów na zachód od khetarrów znajduje się miasteczko Tinejdad. Ale nie ma to w zasadzie żadnego znaczenia. Równie dobrze mogłoby się nazywać  Agdz, Boudenib,  Boumalne Dades, Alnif, Goulmima, M'Hamid El Ghizlane czy  Errachidia. W promieniu setek kilometrów wszystkie tej wielkości miasteczka wyglądają podobnie. Czyli nijak.
Mężczyźni przesiadują przed sklepem. To widok najczęstszy. Zresztą nie tylko tu. Na wielu szerokościach geograficznych dzieje się podobnie. Albo wypoczywają w parku. Parku im. 20 lipca. Trudno to miejsce nawet nazwać parkiem. To skromny skwerek, dający odrobinę naturalnego cienia w czerwcowym pustynnym upale. Ludzie chodzą środkiem ulicy. A co tam. Do przestrzegania reguł ruchu ulicznego nie przywiązuje się większej wagi. Główną arterią komunikacyjną i w ogóle najważniejszą z ulic Tinejdad jest Aleja Hasana II. Największym placem w mieście jest bezimienny plac na którym znajduje się postój taksówek.
Przy Alei Hasana II tuż obok postoju ma swoją budkę pan, który wyciska sok z pomarańczy. Nie ma nic przyjemniejszego w czasie tego upału niż świeży i chłodny sok z pomarańczy. Nalewają go do używanych plastikowych butelek po wodzie mineralnej. Półlitrowych. Bez obaw. Tinejdad zamieszkuje 44 tysiące osób. Taki nasz Inowrocław po sąsiedzku. Na stałe. Bo sporo tu przyjezdnych. Co chwilę podjeżdżają jakieś busy i co i rusz ktoś z nich wysiada. Może przyjeżdżają tu do rzeźnika kupić coś albo pogadać. Może do warzywniaka. Ludzie z okolicznych wiosek w oazach. Sprzedać coś posiedzieć i pogadać. Nie wiem. Nic nie mogę powiedzieć szczególnego o tym miejscu i tych ludziach. Chyba tylko to, że starają się dbać o swoje uzębienie. Ale bez uogólnień. Reguły nie ma.

najbliższe galerie:

 
Wąwóz Todra
1pix użytkownik tomi odległość 35 km 1pix
MAROKAŃSKIE PEJZAŻE - ATLAS WYSOKI I ŚREDNI
1pix użytkownik afrodyta odległość 37 km 1pix
Maroko cz.  10 - Todra i Dades.
1pix użytkownik wmp57 odległość 47 km 1pix
Thingir
1pix użytkownik dispar odległość 48 km 1pix
Wąwóz Tudra
1pix użytkownik dispar odległość 50 km 1pix
Wąwóz Todra
1pix użytkownik agna odległość 51 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
zib użytkownik zib(wpisów:16) dodano 01.10.2019 20:39

A my tu siedzimy.... wieje i ciemno za oknem... Chcialo by sie rzec: Ile nam zostalo....;)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7607) dodano 15.09.2019 16:18

Co niektórzy mają tam sielankę ..., inni próbują coś sprzedać i tak się to jakoś kręci ..., ciekawe to wdzianko pana z 29 ..., pozdrawiam:)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1307) dodano 12.09.2019 19:42

Paniwu, Śnieżko, dziękuję Wam za odwiedziny i komentarz. Pozdrawiam serdecznie :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3477) dodano 09.09.2019 17:58

Piękna relacja! Pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:741) dodano 09.09.2019 16:39

I jeszcze raz ogromna piaskownica, ale tym razem na poważnie. Ciekawa, niezbyt optymistyczna relacja. Czy te zdjęcia mają nam pokazać, co nas czeka w niedalekiej przyszłości, jeżeli klimat będzie się tak szybko zmieniał? Pozdrawiam serdecznie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!