m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Na ulicach Tajpej można znaleźć także ulicznych sprzedawców, gdzie można kupić sobie coś do jedzenia. My jednak śniadanie zjedliśmy w małej knajpce, gdzie zaserwowano nam pyszne pierożki i ruszyliśmy w drogę... Tajwan potęgą rowerową jest. Jeden z rowerowych parkingów. Popularne są tu także wypożyczalnie rowerów miejskich ( na zdjęciu to ten pierwszy rząd). Ale wszędzie zobaczymy też skutery. Oczywiście jest też dużo samochodów. Najpopularniejsze są japońskie, a najbardziej prestiżowe europejskie. Ale Tajwan produkuje też własne samochody marki Luxgen - podobno całkiem dobre. Bardzo chcieliśmy zobaczyć wieżowiec Taipei 101. Tu widzimy jej dolną część. A tu góra wieży zanurzona w chmurach. Niestety pogoda nam nie dopisała i wjazd na wieżę przełożyliśmy na inny dzień.
W okolicach kas biletowych można zobaczyć panoramę jaka rozciąga się z widokowego poziomu. Panorama w ciągu kilku minut przedstawia nam widok od świtu do zmroku. Cóż wiemy, że musimy tu wrócić przy lepszej pogodzie. Tymczasem ze względu na padający deszcz zwiedzamy różne galerie handlowe. Wokół wieży rozciąga się centrum handlowo - biznesowo - rozrywkowe. Znajdziemy tu różne sklepy. Tu sklep z ubrankami dla psów.
Można także zjeść w jednej z wielu restauracji. Np różne rodzaje sushi.
Cóż jednego dnia się nie udało... ...więc wracamy innego dnia. W oddali widać wieżowiec. Tym razem szczyt nie tonie w chmurach. W górę wiozą nas windy które w 2004 ustanowiły rekord prędkości - 16,83 m/s czyli 60,6 km/h. W budynku znajdują się także 34 dwupokładowe windy obsługujące poziomy biurowe. Posiadający dwie kabiny dźwig zatrzymuje się jednocześnie na dwóch piętrach - na piętrze parzystym i na nieparzystym poniżej. Na 89 piętrze znajduje się wewnętrzny poziom obserwacyjny z którego można podziwiać panoramę miasta. Znajdziemy tu także sklepiki z pamiątkami...
...i kilka miejsc gdzie można zrobić sobie zdjęcia. Taipei 101 ma 509,2 m wysokości. W momencie oddania był najwyższym budynkiem świata ( w 2010 roku zbudowano wyższy budynek Burdż Chalifa w Dubaju ). 101 w nazwie nawiązuje do 101 pięter budynku. 101 to też kod pocztowy dzielnicy biznesowej w której zbudowano wieżowiec. Niektórzy mówią też, że budynek ma zawierać ideę ciągłego ulepszania siebie - spełniania standardów w 101 procentach. Wieża podzielona jest na 8 segmentów, z których każdy liczy 8 pięter. W chińskim kręgu kulturowym liczba 8 kojarzy się z dostatkiem, powodzeniem oraz szczęściem. Kształt i proporcje segmentów tworzą skojarzenia między innymi z pagodą (jako wieżą łączącą niebo i ziemię), pędem bambusa (symbolem nauki i rozwoju) oraz stosem sztabek złota bądź skarbonek (symbol dostatku).
Na 91 piętrze znajduje się zewnętrzna platforma widokowa. Stąd już niedaleko do szczytu. Poziom ten jest otwierany w całości lub częściowo w zależności od pogody. Wracamy na poziom zamknięty.
Możemy stąd wysłać kartki pocztowe. Możemy tu także podziwiać innowacyjny stabilizator. Taipei 101 zbudowano w rejonie sejsmicznym, często nawiedzanym przez trzęsienia ziemi. Wieją tu także silne wiatry. Dlatego zastosowano tu  dynamiczny eliminator drgań. To kula o masie 660 ton (1/10 masy wieży) działająca jak przeciwwaga. Warto tu poczekać na zapadającą noc. Widzimy wtedy jak miasto powoli rozświetlają światła.
Na koniec kilka zdjęć fotografii które znajdziemy na ścianach budynku. Pozwalam sobie je zamieścić bo przedstawiają różne ujęcia wieży... ...i pokazują piękno tego symbolu Tajpej. Opuszczamy już wieżę. Teraz po zmroku pięknie oświetloną. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Obrazki z Formozy
1pix użytkownik achernar-51 odległość 5 km 1pix
Tajwan 8 - Tajpej zoo
1pix użytkownik kabaczek odległość 5 km 1pix
Tajwan 4 - Tajpej Plac Wolności
1pix użytkownik kabaczek odległość 5 km 1pix
Tajwan 2 - Tajpej Lin An Tai
1pix użytkownik kabaczek odległość 6 km 1pix
Tajwan 3 - Tajpej świątynie
1pix użytkownik kabaczek odległość 7 km 1pix
Tajwan 5 - Tajpej muzeum
1pix użytkownik kabaczek odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1286) dodano 15.09.2019 17:22

Paweller dziękuję za odwiedziny.
Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 14.09.2019 21:36

Oświetlony Taipei wymiata ..., a z góry też mi się podoba, fajna przygoda tam się dostać ..., pozdrawiam:)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1286) dodano 13.09.2019 11:31

Wasaga Tajwańczycy lubią psy (i podobno ich nie jedzą). Dlatego ubranka, ale i bardzo popularne wózki, na wzór dziecięcych, do wożenia czworonogów.

Paniwu kula czyli przeciwwaga ma taką masę aby skutecznie spełniać swoją funkcję. Współczesne technologie nie były w stanie wznieść ją na taką wysokość dlatego została "złożona " z części już tam na górze.

Pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:722) dodano 12.09.2019 14:04

Piękna galeria. Wieża - symbol miasta, robi wrażenie, 510 metrów w górę to jest coś. A zdjęcia z górnej perspektywy, szczególnie te nocne rewelacja. Zaintrygowała mnie ta kula (38), czyli dynamiczny eliminator drgań. Niepojęte 660 ton na wysokości ok 500 metrów. Nie wiem jaki przekrój wieży, ale mimo wszystko jest to coś niebywałego. Pozdrawiam serdecznie.

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:731) dodano 12.09.2019 01:36

Ubranka dla psów wymiatają. Ciekawe co by powiedział mój pies jakbym go tak przebrała ;) Narobiłeś mi smaku tymi pierożkami. A wieżowiec robi wrażenie. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!