m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (44):

 
Jednym z najpopularniejszych zabytków Paryża jest Łuk Triumfalny Napoleona (L’Arc de Triomphe) na placu de Gaulle’a.  Znajduje się on w 8 dzielnicy (dawniej Plac Gwiazdy, Place de l’Etoile), na zachodnim skraju Pól Elizejskich. Łuk został zbudowany dla uczczenia poległych za Francję w trakcie  rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Jest to budowla w formie jednoarkadowego rzymskiego łuku triumfalnego o wymiarach: wysokość: 51 m, szerokość: 44,8 m. Stopnie: 284

Jego budowę na wzór rzymskich pomników tego typu rozpoczęto na polecenie Napoleona w 1806r.
Ostatecznie prace ukończono dopiero w 1836r za Ludwika Filipa. I to on dokonał uroczystej inauguracji tego pomnika chwały.
Na Łuku wyryto nazwy bitew napoleońskich. Widnieją więc tam nazwy polskich miast takich jak: Ostrołęka, Pułtusk, Gdańsk.
Pojawiają się również nazwiska polskich generałów i marszałków: Chłopicki, Kniaziewicz, Poniatowski, Sułkowski, Dąbrowski, Zajączek, Łazowski. Pod Łukiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza. Jego Płomień Pamięci  jest symbolicznie rozpalany każdego wieczoru.
Łuk jest ozdobiony płaskorzeźbami nawiązującymi do historii Francji. Wśród nich wspomniano Marsyliankę. 
 Ze szczytu Luku Triumfalnego (można na niego wjechać windą) można oglądać panoramę miasta z perspektywą Pol Elizejskich.
I W Paryżu znajduje się również inny starszy łuk triumfalny Arc du Carrousel (również ufundowany przez Napoleona I), położony na terenie Luwru (u wejścia do ogrodów Tuileries). 

Łuk Triumfalny na placu Karuzeli (pomiędzy dwoma skrzydłami Luwru). Nazwa placu Karuzeli nawiązuje do festynów, kiermaszy i zabaw ludowych z karuzelami urządzanych tu za panowania Ludwika XIV. To tu Napoleon kazał ustawić Łuk Triumfalny dla upamiętnienia zwycięskich bitew roku 1805. Pomnik ten ma w przybliżeniu 15m wysokości i 20 m szerokości. Po upadku Napoleona ozdobiono go kwadrygą z postacią symbolizującą restaurację w centrum.
Istnieje także nowoczesny łuk triumfalny Grande Arche, zamykający oś Pól Elizejskich, w dzielnicy La Défense. [https://przewodnikpoparyzu.wordpress.com/2012/08/29/luk-triumfalny-inne-luki-triumfalne-w-paryzu/]

najbliższe galerie:

 
Paryż.  Montmartre
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix
Paryz - park Belleville
1pix użytkownik kustonnka odległość 1 km 1pix
Paryż cmentarz Pere Lachaise
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix
Paryż nocą. . .
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix
Paryz,  cmentarz Pè re Lachaise
1pix użytkownik travis odległość 1 km 1pix
Paryż.  Bazylika Sacré-Cœ ur
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
wo użytkownik wo(wpisów:365) dodano 30.09.2019 15:55

achernar-51 - dziękuję za zainteresowanie i ciekawe uzupełnienie. pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 30.09.2019 14:58

Ciekawa prezentacja. Warto może dodać, że na najsłynniejszym łuku triumfalnym (na placu de Gaulle'a) oprócz nazwisk bohaterów widnieją też nazwiska takich postaci jak generał Louis-Marie Turreau de Lignières (1756-1816) i generał François-Pierre Joseph Amey (1768-1850), którzy byli ewidentnymi zbrodniarzami wojennymi. Dowodzone przez nich oddziały (tzw. "piekielne kolumny" - "colonnes infernales") wsławiły się wyjątkowym okrucieństwem i masakrowaniem ludności cywilnej w Wandei podczas rewolucji francuskiej. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!