m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (41):

 
Zwiedziwszy Yehliu Geopark ( w poprzedniej galerii) pozostaliśmy jeszcze chwilę na wybrzeżu. W jednej z miejscowości naszą uwagę przykuły dziwne konstrukcje na brzegu. Prawdopodobnie były to baseny w których hodowano ostrygi. Mając jeszcze trochę czasu postanowiliśmy odwiedzić miasteczko Jiufen. Niestety dojazd do niego został zamknięty ze względu na zbyt dużą ilość turystów w mieście. Na drodze dojazdowej stały służby które proponowały pozostawienie samochodu na dużym parkingu, i dojazd do miasta lokalnym autobusem. Nie zdecydowaliśmy się na to, ale postanowiliśmy tam dojechać inną drogą wiodącą przez góry. Tajwan to takie ciekawe miejsce, gdzie często góry zaczynają się tuż przy brzegu oceanu.
Tak było i tutaj. W międzyczasie zaczęła zapadać noc. Powoli w dolinach zapalały się światła. I tak dojechaliśmy do Jiufen. Parking znaleźliśmy w sąsiedztwie cmentarza. Tak wyglądają tutejsze miejsca wiecznego spoczynku. Ale naszym celem było przecież miasto.
Jiufen , zwane też czasem Jioufen lub Chiufen to miasteczko na zboczach gór z widokiem na ocean. W dawnych czasach dynastii Qing w tej zagubionej wiosce mieszkało dziewięć rodzin. Kiedy otrzymywali jakieś towary z okolicznych miast dzielili to na dziewięć części. Nazwa miasta po chińsku oznacza podobno Dziewięć Porcji lub Części. Wszystko się zmieniło kiedy japoński rząd postanowił w okolicach zbudować linię kolejową (wyspa była wówczas częścią terytorium Japonii). Na początku lat 90-ch XIX wieku odkryto tu złoto. Nastał czas gorączki złota i w ciągu kilku lat powstało obecnie istniejące miasto. Obecnie wielu tu turystów. W licznych restauracjach... ...na naszych oczach przyrządzane są posiłki.
Dlaczego właśnie tu jest tylu turystów ? Pierwszy powód to ten, że podobno miasteczko zachowało wiele z klimatu miasta przełomu XIX i XX wieku. Dodajmy, że miasta japońskiego. Podobno we wszystkich japońskich przewodnikach Jiufen opisuje się jako miejsce które musi zobaczyć każdy Japończyk. A drugi powód czemu to miejsce jest tak popularne ? O tym za chwilę. Na razie trochę zgłodnieliśmy. Co tu wybrać ? Gdzie się zatrzymać ?
Odważni mogą spróbować lokalnych specjałów, np. smażonych kurzych łapek, albo... ...smażonych kurzych (a może kaczych) krtani. Cóż wybraliśmy bardziej tradycyjne jedzenie. Na ścianie zdjęcia potraw, można wybrać... ...i zjeść z apetytem i do syta. Wróćmy do drugiego powodu, często opisywanego w internecie lub przewodnikach. Ktoś zauważył, że architektura miasteczka, i budynki tutaj dziwnie przypominają miasto z nagrodzonej Oskarem japońskiej animacji Spirited Away: W krainie Bogów.
I choć podobno Hayao Miyazaki - twórca filmu i najważniejszy z autorów Studio Ghibli ( kto nie widział tych animowanych filmów niech żałuje) zaprzecza tym porównaniom, to znajdziemy tu wiele pamiątek nawiązujących do animacji tej wytwórni filmowej. Oczywiście kupimy tu i inne pamiątki. Wszędobylskie pandy... ...czy nawiązujące do chińskiej sztuki różne drobiazgi. W końcu wyszliśmy z labiryntu uliczek... ...i naszym oczom ukazał się widok na tarasowato leżące miasto i ocean. Niestety była noc i nie mogliśmy docenić całego uroku tego miejsca. Trochę na pocieszenie nad naszymi głowami rozbłyskiwały co jakiś czas sztuczne ognie.
Choć być może ciekawiej byłoby tu przyjechać za dnia, to nocny spacer po miasteczku miał też swój urok. Powoli wracamy do samochodu... ... wyludniającymi się ulicami. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Tajwan 23 - Shifen
1pix użytkownik kabaczek odległość 10 km 1pix
Tajwan 10 - Yehliu Geopark
1pix użytkownik kabaczek odległość 19 km 1pix
Tajwan 6 - Tajpej 101
1pix użytkownik kabaczek odległość 29 km 1pix
Tajwan 8 - Tajpej zoo
1pix użytkownik kabaczek odległość 30 km 1pix
Tajwan 5 - Tajpej muzeum
1pix użytkownik kabaczek odległość 30 km 1pix
Tajwan 2 - Tajpej Lin An Tai
1pix użytkownik kabaczek odległość 32 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1310) dodano 04.10.2019 20:46

Pipol myślę, że masz racje, jedzenie jest tam pyszne i niedrogie.
A jak się znudzi "chińszczyzna" zawsze można znaleźć coś bardziej "europejskiego".
Pozdrawiam.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 04.10.2019 18:25

ale bym się tam najadł ( nie koniecznie tych krtani ;) )
pozdro

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!