m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Deva (węg. Déva, niem. Diemrich) - miasto w zachodniej Rumunii, w Siedmiogrodzie, nad rzeką Maruszą. Jest stolicą okręgu Hunedoara. W mieście funkcjonuje słynna szkoła gimnastyki sportowej.

W starożytności była dacką fortecą, nazywaną Singidava. Właśnie w tym regionie Dakowie mieli główne ośrodki swojego państwa i tu ulegli w 106 r. przeważającym siłom rzymskich legionów cesarza Trajana. [https://pl.wikipedia.org/wiki/Deva] Zamek Râșnov (rum. Cetatea Râșnov, niem. Rosenauer Baurernburg, węg. Barcarozsnyó vára) - zamek chłopski wznoszący się nad miastem o tej samej nazwie, w Siedmiogrodzie (Burzenland), w środkowej Rumunii.
Râșnov (węg. Barcarozsnyó, niem. Rosenau) - miasto w okręgu Braszów w Siedmiogrodzie w Rumunii. Jest zamieszkane przez 15 022 mieszkańców (2011).
Zabytki:
    Zamek Râșnov,
    kościół ewangelicki z XIII wieku,
    cerkiew prawosławna z XVIII wieku.
 Osada została założona ok. 1215 przez Zakon krzyżacki, pierwsze historyczne wzmianki o mieście pochodzą z 1331. Miejscowy zamek został zdobyty tylko raz przez Gabriela Batorego około 1600.

W mieście znajduje się kompleks skoczni narciarskich Trambulină Valea Cărbunării. [https://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%A2%C8%99nov]
Palinkarnia Transylwania w Rasnov W Rumunii, inaczej niż w Polsce, domowe pędzenie i sprzedaż alkoholu - palinki – jest zupełnie legalne. Przed rozpoczęciem produkcji odpowiednia służba plombuje kadzie, a pod koniec sezonu wytwórca i sprzedawca odprowadza podatek od ilości sprzedanego alkoholu.
Rupea (węg. Kőhalom) - miasto w zachodniej Rumunii, w zachodnim Siedmiogrodzie (okręg Braszów). Liczy 5760 mieszkańców (dane na rok 2002) na powierzchni 74,87 km². Prawa miejskie otrzymało w 1324. [https://pl.wikipedia.org/wiki/Rupea] Główną atrakcją turystyczną są tu usytuowane na okolicznym wzniesieniu górujące nad miastem majestatyczne ruiny średniowiecznej fortecy. Strategiczne położone wzgórza nad Rupeą docenione zostały już w czasach starożytnych. Odkryte przez archeologów ślady człowieka pochodzą z IV wieku p.n.e. Przypuszcza się, że pierwszy większy zamek obronny wzniesiono tu dopiero w VII wieku. W kolejnych wiekach był on kilkukrotnie przebudowywany i powiększany. W czasach swojej świetności forteca dawała schronienie mieszkańcom okolicznych wiosek i miasteczek. Swój obecny kształt twierdza uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka miała miejsce w XII wieku.
Kres świetności Rupei nastał wraz z okupacją osmańską, która objęła okoliczne tereny w pierwszej połowie XV wieku. Wtedy to wojska tureckie doszczętnie splądrowały i zniszczyły miasto oraz górujący nad nim zamek.  Obecnie w pełni odrestaurowane i zabezpieczone ruiny udostępnione są dla zwiedzających. [http://navtur.pl/place/show/2900,twierdza-rupea] Podróż przez Rumunię - zdjęcia wykonane zza szyby samochodu. Nazw tych miejscowości nie udało mi się ustalić. Głownie Transylwania.
Pałace jakiegoś szczepu rumuńskich Romów. Jakość zdjęć nędzna ale uznałem, że warto je pokazać. Dziękuję..

najbliższe galerie:

 
W drodze do Satu Mare
1pix użytkownik balkanicus odległość 32 km 1pix
Satu Mare
1pix użytkownik annaoj odległość 32 km 1pix
RUMUNIA - Satu Mare
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 32 km 1pix
Węgry wschodnie
1pix użytkownik tomzaq odległość 45 km 1pix
Moigrad / Porolissum - kwiecień 2010
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 57 km 1pix
Cz 04 RO Z Gór Lapus w G.  Mesesului
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 58 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
wo użytkownik wo(wpisów:382) dodano 15.10.2019 16:39

.... i nie zamierzałem. chciałem tylko pokazać. dzięki za zainteresowanie i zachęcaj. pozdrawiam:)

yatraman użytkownik yatraman(wpisów:63) dodano 15.10.2019 10:31

NIE ZACHECIŁEŚ.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!