m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Pod koniec maja 2016 wybrałem się do Lombardii. Chciałem zobaczyć tutejsze miasta, wybrać się na mały trekking w Alpy Bergamskie no i zobaczyć słynne Jezioro Como. Najgłębsze alpejskie jezioro. Najpiękniejsze w całych Włoszech. Tyle się nasłuchałem, naczytałem i naoglądałem obrazków przed wyjazdem i muszę przyznać, że wszystko się zgadza. Lago di Como jest cudowne. Moje zdjęcia tego absolutnie tego nie potwierdzą bo robiłem je starym aparatem i tak jakoś bez serca (no nie zachwycają, wiem) ale uwierzcie, że tak się sprawy mają w istocie, a ten kto tam był, z pewnością to potwierdzi. [na zdjęciu: miejscowość Fiumelatte, pośrodku wschodniego brzegu]. Wynajęliśmy z chłopakami fiata pandę, małe, sprytne i ekonomiczne auto i poświęciliśmy cały dzień na objechanie jeziora dookoła (z małym odbiciem w Menaggio nad Jezioro Lugano w Szwajcarii, tak na godzinkę, bo było stąd całkiem blisko niedaleko). Ale jeden dzień to za mało. Stanowczo za mało na Como. Dla Como należałoby poświęcić cały tydzień. I to bez przesady. Nie tylko po to, aby dokładnie zwiedzić wszystkie ciekawe miejscowości wokół jeziora, z ich zamkami, muzeami, willami, parkami, ale przede wszystkim by pochodzić po górach wokół. I zobaczyć Jezioro z góry. Z tego i owego miejsca. Z każdego wygląda zapewne inaczej. [ na zdjęciu: Varenna widziana od południa, z Fiumelatte; za nią Costone del Bregagno - górki wznoszące się na wysokość od 1700 do 2100 m n.p.m. Tafla Jeziora znajduje się na wysokości 799 m n.p.m.]. Wyobrażacie sobie widok na jezioro z takiego szczytu Grona albo Bregagno? Na oba prowadzą szlaki. Widoki przypominać muszą te, które widywałem w Norwegii.
Dlatego mimo, że nie lubię wracać do miejsc, które kiedyś już odwiedziłem nad Como wróciłbym chętnie ponownie. Na dłużej. I obojętnie o jakiej porze roku. Navigazione Lago di Como Varenna Popłynęliśmy stąd do Bellagio. Z Varenny płyną promy do trzech miejsc: oprócz Bellagio, do Menaggio i Girante. Ale wybraliśmy się do Bellagio. Bo Bellagio jest bella. Jest perłą jeziora Como. Już po przybiciu do nabrzeża widzimy, że to kurort elitarny.
Pełen ekskluzywnych hoteli i willi, drogich restauracji i eleganckich turystów. Miasteczko upodobali sobie włoscy artyści i majętni turyści z Niemiec, Rosji i Ameryki. Mieszają się tu wszystkie najważniejsze języki świata. Położenie Bellagio jest również nietypowe. Lago di Como ma kształt odwróconego „Y” ( igreka). No i tam gdzie zbiegają się wszystkie widełki leży Bellagio. Czyli w środkowej części Lago di Como, na wysuniętym w głąb jeziora cyplu. Cypel dzieli jezioro Como na dwie części. Parchetto della Punta, zupełnie na końcu cypla Porticciolo della Punta - tuż obok. Kilka zgarażowanych łodzi. Miasteczko jest niewielkie. Można je obejść bez mapy.
Bardzo ciekawe są tutejsze domy. Sporo willi to obiekty zabytkowe z pięknymi ogrodami, ale są to rezydencje prywatne i wstęp do nich nie jest możliwy. Via Giuseppe Garibaldi z widokiem na kamienną wieżę bazyliki San Giacomo. Wnętrze kościoła San Giacomo. Witraż tamże. Salita Plinio i jej podobne klimatyczne wąskie uliczki łączące nabrzeże z centrum miasteczka.
Na Piazza Giuseppe Manzini ciągną się arkady. To tu jest najwięcej restauracji i ekskluzywnych butików. Punta Spartivento na Via Eugenio Vitali. Miejsce, gdzie łączą się wszystkie odnogi jeziora Como. Jest tu molo, są ławeczki, kawiarenka i przepiękne widoki. Godzina wystarczy aby zaczerpnąć klimatu Bellagio. Tak myślę. Wracamy na nabrzeże obok hotelu Metropol. Przypłynął już nasz prom. Trzeba wracać do Varenny. Tam zostawiliśmy auto. Przewożenie go promem do Bellagio nie miało sensu, skoro chcemy ruszać dalej na północ. W powrotnej drodze prom płynie bliżej wschodniego brzegu.
Doskonale widać zabudowania Varenny. Kolorowe domki na nabrzeżu. Stara południowa część miasta, z ruinami zamku Castello di Vezio na wzgórzu, z wieżą kościoła Świętego Jerzego i różowym czterogwiazdkowym Hotelem du Lac Varenna. Za 800 zł doba poza sezonem. Miasteczko jest niewielkie, ale bardzo klimatyczne. Warto powłóczyć się po jego zakamarkach i usiąść w jednej z knajpek. W samym mieście jest przystań, mała plaża, wiele pięknych willi i biegnących w górę miasta schodów. Człowiek.
Atrakcją Varenny jest ścieżka spacerowa biegnąca wzdłuż brzegu jeziora. Ścieżka spacerowo-rowerowa. Navigazione Lago di Como Varenna znajduje się w północnej części miasta. Potem pojechaliśmy dalej. Wzdłuż wschodniego brzegu. Przez Bellano do Dervio. Jezioro jest tu bardzo wąskie. Dervio leży w delcie potoku Varrone oraz w cieniu góry Legnoncino (1714 m n.p.m.). Najprawdopodobniej ma romańskie korzenie. W okolicy znaleziono ślady i artefakty pochodzące ze starożytnej Galii.
W Dervio wieją dwa wiatry: Breva i Tivano. Klimat, który dzięki temu powstaje czyni miejscowość idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych, żeglarstwa i windsurfingu; w regionie są co najmniej cztery szkoły żeglarskie. Sympatyczne to miejsce choć nic tu szczególnego. Z Dervio, idąc drogą, która wspina się na Val Varrone , można dotrzeć do wiosek Vestreno, Sueglio, Introzzo, Tremenico i Premana. Góry otaczające Dervio też oferują wiele okazji do wycieczek i spacerów. Można dojść do schronisk Bellano i Nogara, lub wybrać się na Górę Legnone i Górę Legnoncino. Może innym razem. Póki co trzymamy się wybrzeża. i trafiamy do wioski Corenno Plino. Ale o tym opowiem kiedy indziej.

najbliższe galerie:

 
Como listopadowe
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
Włochy, Varenna, Menaggio Kolorowe miasteczka nad j. Como
1pix użytkownik sona_dora odległość 0 km 1pix
Włochy, Bellagio Perła Jeziora Como
1pix użytkownik sona_dora odległość 4 km 1pix
Włochy - spacer nad jeziorem Como
1pix użytkownik nola76 odległość 4 km 1pix
Wlochy - Jezioro Como i okolice.
1pix użytkownik irolek odległość 8 km 1pix
Włochy, Jezioro Como
1pix użytkownik voyager747 odległość 11 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3421) dodano 28.10.2019 17:39

Bajkowo tam! Te kolorowe kamieniczki - urocze.
Pozdrawiam:)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1228) dodano 27.10.2019 23:03

Pipol, Surykatka, Paniwu, Agra, Paweller, Wielkopolanko - dziękuję Wam za odwiedziny i pozdrawiam serdecznie :)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1941) dodano 27.10.2019 21:48

Pięknie nad tym jeziorem...widoki cudowne...przypominają mi Gardę i mniejsze jeziora polodowcowe we Włoszech Północnych :Iseo i Ortę...
pozdrawiam serdecznie:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7519) dodano 27.10.2019 21:25

Świetne miejsce na wycieczkę, piękny klimat, miasteczka cudo ..., mam nadzieję, że tam kiedyś dotrę ..., pozdrawiam:)

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 27.10.2019 16:14

Miejsce piękne -zachęcasz do odwiedzenia .Ile jest takich miejsc pokazywanych również tutaj które chciałoby by się być .Swietnie oddajesz klimat ych miejsc.Pozdrawiam

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:660) dodano 27.10.2019 07:24

Znam jezioro Garda, Ale Como również piękne. Z przyjemnością zwiedziłam jego okolice. Bardzo barwna prezentacja. Podobało się. Pozdrawiam serdecznie.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7326) dodano 26.10.2019 22:12

Jakoś tak wakacyjnie się robi na duszy patrząc na takie obrazki:). Piękne to jezioro z górami wokół. Połaziłoby się tam, oj połaziło. A i miasteczka kolorowe też niczego sobie.
pozdrówki :)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9075) dodano 26.10.2019 19:32

Nad Como zwiedzaliśmy bardziej te górne partie ;)
pozdro

doracz użytkownik doracz(wpisów:1228) dodano 26.10.2019 13:13

Mocar, Ru_da, Achernar, Kabaczek - bardzo Wam dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam serdecznie :) Achernar nie omieszkam. Nawet przed wyjazdem w 2016 badałem te okolice, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1189) dodano 26.10.2019 13:06

Życia nie starczy aby te wszystkie piękności zobaczyć.
Pozostaje cieszyć się takimi galeriami.
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5610) dodano 26.10.2019 11:07

Bardzo przyjemnie było przypomnieć sobie dobrze znane miejsca, jako że w latach 1997-1998 mieszkałem zaledwie 15 km od Bellagio (w Alzate Brianza) i nad jeziorem Como bywałem dość często. Gdybyś jeszcze wrócił w te okolice polecam również okolice Lecco z pobliskimi górami i przepiękne jezioro Iseo (Lago d'Iseo). Pozdrawiam. :)

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:239) dodano 26.10.2019 10:55

Urocze miejsce i piękna galeria. Też mi się marzy, żeby tam pojechać... Ale lista długa... ;))
Pozdrawiam.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2794) dodano 26.10.2019 09:25

Urocze miejsce. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!