m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Corenno Plinio nie jest miastem. To wioska bez praw miejskich, choć wygląda na miasteczko z bogatą przeszłością. Witamy zatem w Corenno Plinio, gdzie pospacerować możemy wąskimi stromymi uliczkami ze schodami zbudowanymi w skałach, wśród starych domów pod portykami, bez zgiełku turystów. Bez żadnych oprócz nas. Zupełnie nie wiem dlaczego. Mała i urocza średniowieczna osada leży zaledwie kilka minut od Dervio. Nie planowałem tu postoju, po prostu jakoś tak wyszło.
Zaludnione centrum leży na małym cyplu, który łagodnie wpada do wód jeziora, a zwieńcza się na wschodzie, na masywnym zboczu góry Legnone. Pierwsze udokumentowane wzmianki o istniejącej w tym miejscu osadzie pochodzą z czasów rzymskich, choć niewątpliwie okolica była zamieszkana znacznie wcześniej. Swą nazwę, Corenno Plinio, zawdzięcza urodzonemu w Como rzymskiemu konsulowi Caio Plinio il Vecchio,
człowiekowi cesarza Wespazjana, który to miejsce szczególnie sobie upodobał i nawet willę sobie tutaj pobudował podobno. Idziemy Piazzetta Garibaldi w kierunku północnym, gdzie stoi kościół p.w. św. Tomasza z Canterbury z końca XII wieku. Kościół posiada wspaniałe freski szkoły gotyckiej w Como. W XIV wieku umieszczono na nim trzy łuki grobowe feudalnych władców wsi Corenno Plinio w stylu gotyckim. Dwa z nich opierają się o portal wejściowy, a trzeci znajduje się na ścianach sąsiedniego zamku. Kościół św. Tomasza z Canterbury między XVIII a XIX wiekiem był przebudowywany: w 1703 r. zbudowano dwie boczne kaplice, jedną poświęconą św. Józefowi, a drugą - Madonnie. Ta ostatnia jest w stylu barokowym, z ołtarzem ze spiralnymi kolumnami z czarnego marmuru z Varenny. W 1711 r. wzniesiono obecną dzwonnicę i powiększono absydę. W najwyższym punkcie wioski znajduje się zamek, zbudowany w XIV wieku przez rodzinę Andreaniego, która rządziła tą okolicą od 1277 roku. Zamek został zbudowany na pozostałościach rzymskich fundamentów i ma nieregularny, ale prawie kwadratowy kształt. Został zbudowany nie na cele mieszkalne hrabiów Andreannich, lecz jako schronienie dla mieszkańców na wypadek ataku najeźdźców. Po dziś dzień wciąż widoczne i w miarę dobrze utrzymane są mury i dwie wieże: kwadratowa po stronie północnej i w kształcie litery C po stronie południowej. Ta ostatnia stanowi zarazem wejście do zamku, i znajduje się na placu Garibaldiego, w pobliżu kościoła św. Tomasza z Canterbury.
Ufortyfikowana wioska. Wbudowana w skały. Miejsce prawie nieznane, a tak wyjątkowe i niezapomniane. Nie przegapcie Corenno Plinio. Potem pojechaliśmy dalej, przez Dorio do Colico. Objechaliśmy jezioro od północy, a pierwszą miejscowością, w której zatrzymaliśmy się po zachodniej stronie jeziora była Gravedóna.
Długie molo i samotny jacht. Wiele łodzi na przystani w Gravedónie. Tej przy nabrzeżu w kierunku Domaso i tej po drugiej stronie miasta. Usiedliśmy przy Placu Triesteńskim. Zielony skwer z ładnym widokiem na miasto i jezioro. Kościół Santa Maria delle Grazie, domy przy Piazza Cavour
Starsza para na molo z widokiem na miasteczko Domaso i wysokie alpejskie szczyty Monte Sasso Pelo górująca ponad miastem (910 m n.p.m.) Główną atrakcją samej Gravedony jest nabrzeże, z promenadą bez ruchu i kolorowymi domami. Ale to głównie możliwość aktywności  na świeżym powietrzu przyciąga gości odwiedzających do Gravedonę. Miasto jest od dawna znanym centrum windsurfingu, żeglarstwa i innych sportów wodnych. Gravedona jest turystycznie jedną z najważniejszych miejscowości w północnej części jeziora Como. Mieszka tu ok. 2600 osób. Santa Maria Rezzonico. Miasteczko w środkowej części zachodniego wybrzeża. Leży mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Gravedonną a Menaggio. Po drugiej stronie Bellano i Varenna.
Santa Maria Rezzonico jest bardzo malowniczym miasteczkiem. Dawna wioska rybacka w ładnej lokalizacji. Spokojna atmosfera, plaża, zamek górujący nad zabudowaniami, kamienne budynki, jak wszędzie tu wąskie uliczki, kilka sklepów, kawiarni i restauracji. Od południa prezentuje się chyba najciekawiej. Parafia Santa Maria Assunta w Santa Maria Rezzonico,  a ściślej mówiąc w San Siro, malutkiej miejscowości na południe od Santa Maria Rezzonico. Dotarliśmy do Menaggio. Podobno  najładniejszego miasta na zachodnim brzegu Lago di Como. Mimo, że Menaggio liczy zaledwie 3 tys. mieszkańców to sprawia wrażenie znacznie większego. Dzieje się tak dlatego, że cała okolica jest  silnie zurbanizowana. Wokół miasta- jedna przy drugiej – są mniejsze miejscowości i wsie, gęstość zaludnienia jest duża więc dane o liczbie mieszkańców wypaczają to co obserwujemy. A obserwujemy Via Giuseppe Mazzini z portu skąd odpływają promy do Belaagio i Varenny. Zostawiamy auto na parkingu przy 4 Listopada i ruszamy do centrum. Via Giuseppe Mazzini, promenadą gdzie rośnie śródziemnomorska zieleń i świeże kwiaty.
Sercem miejscowości jest Piazza Garibaldi wokół którego skupione są XIX wieczne kamienice wybudowane we włoskim stylu alpejskim. Przystań dla jachtów i łodzi przy ulicy Mazziniego. Via IV Novembre, ta na której stoimy i ta która odbija na prawo. Ta, z której nadjeżdżają motocykle to Via Como. Caffe Centrale przy Hotel du Lac na Placu Garibaldiego. Chwila odpoczynku. Kto może ten pije drinka. Kierowca zjada pizzę. Largo Cavour. Kolejny placyk przy promenadzie. Z fontanną. Menaggio jest popularnym kurortem wakacyjnym i dobrą bazą wypadową do zwiedzania całego Lago di Como. 20 km stąd przebiega granica ze Szwajcarią. Jedziemy zatem na chwilę do Szwajcarii. Nad Lago di Lugano. A co tam.

najbliższe galerie:

 
Lago di Como: Bellagio, Varenna, Dervio
1pix użytkownik doracz odległość 15 km 1pix
Como listopadowe
1pix użytkownik nola76 odległość 15 km 1pix
Włochy,  Varenna,  Menaggio Kolorowe miasteczka nad j.  Como
1pix użytkownik sona_dora odległość 15 km 1pix
Włochy, Bellagio Perła Jeziora Como
1pix użytkownik sona_dora odległość 19 km 1pix
Włochy - spacer nad jeziorem Como
1pix użytkownik nola76 odległość 19 km 1pix
Wlochy - Jezioro Como i okolice.
1pix użytkownik irolek odległość 22 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
doracz użytkownik doracz(wpisów:1227) dodano 03.11.2019 19:02

Elu, podobno piękne góry wokół jeziora. A trochę dalej jeszcze piękniejsze. Też mnie tam ciągnie. Pozdrówki :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7325) dodano 02.11.2019 23:06

Tyle tu ciekawych miejsc i obrazów, a to ciągle jedno jezioro. Ogromniaste musi być. A okoliczne góry kuszą....kiedyś pojadę :)
pozdrówki :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1227) dodano 31.10.2019 08:42

Ru_da, Śnieżka, Elabb, Paniwu, Kabaczek, Paweller - bardzo Wam dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam serdecznie :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7515) dodano 30.10.2019 22:45

Kolejna ciekawa odsłona Lago di Como ..., lubię włoskie klimaty, widzę, że każda miejscówka ma coś ciekawego do zaoferowania ..., to połączenie wody i gór sprawia, że fajnie byłoby na dłużej tam zagościć:)
Pozdrawiam:)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1185) dodano 29.10.2019 11:44

Piękne okolice.
Pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:658) dodano 29.10.2019 08:29

Powtórzę po "snieżce"; jak są góry, woda i te kamieniste kolorowe uliczki - to jest miejsce idealne, pięknie pokazane. Pozdrawiam serdecznie.

elabb użytkownik elabb(wpisów:26) dodano 29.10.2019 07:57

Z jakiej planety te kwiaty na 9 zdjęciu?! Ależ piękna galeria

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3420) dodano 28.10.2019 17:38

Jak są góry, to zawsze jest super. A jak są góry i do tego woda - to jeszcze lepiej. A dodając do tego te kamieniste budowle i wąskie uliczki - to się robi miejsce idealne.
Super relacja. Pozdrawiam:)

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:239) dodano 28.10.2019 15:20

Boskie widoki! Muszę tam! ;))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!