m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (37):

 
Svalbard , nazwa oznacza „zimne wybrzeża i po raz pierwszy pojawiła się w islandzkich źródłach pisanych w XII wieku.
   Za oficjalną datę odkrycia Spitsbergenu uznaje się 17 czerwca 1596 r., kiedy do Svalbardu dotarli Holendrzy, m.in.: Willem Barents, Jan Rijp i Jacob van Heemskerck. Svalbard „należy” do wszystkich krajów które w 1920 roku podpisały Traktat Spitsbergeński. Na jego mocy rolę administracyjną oraz nadzorczą sprawuje Norwegia a dokadnie Gubernator Wyspy, Traktat Spitsbergeński, znany także jako Traktat Paryski jest dokumentem dotyczącym archipelagu Svalbard. Traktat został podpisany w Paryżu 9 lutego 1920, a wszedł w życie 14 sierpnia 1925 W myśl Traktatu archipelag Svalbard stanowi własność Królestwa Norwegii, ale państwa-sygnatariusze mają równe prawo do korzystania z zasobów naturalnych archipelagu i prowadzenia na jego terenie badań naukowych. W zakresie działalności gospodarczej prawa przyznane zapisami traktatu wykorzystują jedynie Norwegia i Rosja, które mają na Svalbardzie kopalnie węgla kamiennego. Pozostałe państwa, w tym w dużym zakresie Polska, prowadzą tam badania naukowe. Oprócz kilku tysięcy niedźwiedzi polarnych, 
wyspy zamieszkuje prawie 3 tysiące ludzi, 
z czego 2000 mieszka w Longyearbyen, 
której jest centrum administracyjnym Svalbardu,
 a także największą miejscowością.
Ponad 60 procent wysp to wielkie lodowce, ale gdzieniegdzie można natrafić na trawiaste i bezdrzewne równiny, które w zależności od pory roku, mienią się różnymi odcieniami zieleni i brązu. Charakterystycznym elementem są również długie fiordy, wcinające się w ląd oraz strome szczyty, na których śnieg utrzymuje się przez cały rok. Najwyższe wzniesienie, Newtontoppen, ma 1717 m n.p.m. klimat nie jest przychylny dla roślin i zwierząt. Panują tu dwie pory roku - długa i mroźna zima oraz krótkie, chłodne lato. Jesień i wiosna są właściwie niezauważalne. Rozwojowi flory nie sprzyja także, tak charakterystyczna dla Arktyki, noc polarna trwająca około 3,5 miesiąca. Naziemna stacja satelitarna zlokalizowana na Platåberget niedaleko Longyearbyen w Svalbard w Norwegii.  Otwarty w 1997 r. Obiekt składa się z 31 wielozadaniowych i dedykowanych klientom anten, które działają w pasmach C , L , S i X. Stacja świadczy usługi naziemne dla większej liczby satelitów niż jakikolwiek inny obiekt na świecie. Własne instalacje posiada tu m.in NASA. Ze względu na krótkie lato, roślinność na Spitsbergenie jest bardzo uboga. Rozwijają się głównie glony, wielobarwne porosty, mszaki, grzyby oraz niektóre rośliny kwiatowe - ich liście są małe, pędy krótkie a kwiaty bardzo drobne. Napotkać można karłowate wierzby mające postać krzewinek, których wysokość nie przekracza kilku centymetrów.
8 marca każdego roku w osadzie Longyearbyen obchodzony jest Dzień Słońca. Wówczas po ponad trzech miesiącach panowania nocy polarnej pierwsze promienie słoneczne zaczynają padać na budynek miejscowego kościoła, a dokładnie wyczekiwane są na starych drewnianych schodkach (pozostałość starego szpitala). Powrót słońca do miasta jest obchodzony hucznie, ponieważ jasność wygrywa z ciemnością. Najpopularniejszym środkiem transportu są skutery Na niewiele ponad 2000 mieszkańców przypada prawie 4000 skuterów. Gdy drogi są przejezdne w ruch idą samochody. Na wyspie jest zaledwie 40 km dróg, tylko na głównej drodze jest asfalt, poza miastem szuter. Obowiązuje ograniczenie do 50km/h, w bocznych uliczkach 30km/h, a prawie wszystkie skrzyżowania są równorzędne. 
Gdy spadnie śnieg skuter jest w tych warunkach niezastąpiony. W Longyearbyen nie wolno grzebać zwłok. Ziemia na dalekiej północy jest zbyt zmrożona. W Longyearbyen jest mały cmentarz, ale trumien nie chowa się tutaj od ponad 50 lat. Zwłoki odsyłane są na kontynent zgodnie z ostatnim miejscem zameldowania danej osoby. Longyearbyen, to prawdopodobnie jedyne  miasto na świecie, w którym nie można rodzić dzieci .
Kobiety muszą na kilka tygodni przed rozwiązaniem polecieć na ląd (w szpitalu nie ma sali porodowej). Nie można też bez broni wyjść poza miasto. Na Spitsbergenie żyje około trzech tysięcy białych niedźwiedzi, które mogą zaatakować człowieka , ale człowiek nie może bezkarnie atakować drapieżnika. Jeżeli już stanie z nim oko w oko, najpierw powinien postraszyć go. Zabicie niedźwiedzia to ostateczność i  trzeba się liczyć ze skrupulatnym śledztwem i boleśnie wysokim mandatem.
Do sklepów,knajpek, banków;) i innych miejsc publicznych nie wolno wchodzić z bronią. To co w innych zakątkach świata byłoby sporą sensacją, na przykład niedźwiedź polarny albo wieloryb, na Spitsbergenie  jest codziennością Na Spitsbergenie znajduje się Globalny Bank Nasion To miejsce to nic innego jak ostatnia deska ratunku dla naszego gatunku, gdyby wydarzyła się jakaś katastrofa. Projekt rozpoczęto by chronić większość znanych na Ziemi gatunków roślin przed zagładą. Obecnie przechowywanych jest tam ok. 800.000 sztuk różnych materiałów. Za sprawą bardzo niskiej temperatury otoczenia przechowywanie nasion dbywa się bez wykorzystywania elektryczności.  Piramiden-radziecka opuszczona osada górnicza na archipelagu Svalbard, na wyspie Spitsbergen.
W 1998 roku osada została ewakuowana i opuszczona. kilka fotek poglądowych;)
dziękuję za odwiedziny:)

najbliższe galerie:

 
Longyearbyen
1pix użytkownik homoviator odległość 1 km 1pix
Longyearbyen - Szpicbergen
1pix użytkownik shell odległość 1 km 1pix
 Longyearbyen
1pix użytkownik doracz odległość 1 km 1pix
MIASTO DŁUGIEGO ROKU - LONGYEARBYEN
1pix użytkownik bartekplk odległość 2 km 1pix
Svalbard, sierpień 2015
1pix użytkownik smok-1 odległość 3 km 1pix
Szpicbergen - Svalbard
1pix użytkownik shell odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3423) dodano 03.11.2019 17:38

Mega miejsce i piękne zdjęcia! Pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7527) dodano 03.11.2019 15:04

Galeria przezacna, fajnie się ją ogląda i czyta, bardzo dobra robota ..., pozdrawiam:)

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:665) dodano 03.11.2019 13:50

Piękna kraina Królowej Śniegu. Pozdrawiam.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1193) dodano 02.11.2019 20:19

Bardzo ciekawe i egzotyczne miejsce.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!