m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Wstałem z łóżka i wyszedłem na ulicę. Chciałem zjeść jakieś śniadanie. Było jeszcze wcześnie i była niedziela. Ludzi niewiele. Wychodzili dopiero z klubów po sobotnich melanżach. Czy knajpy są tu czynne przez całą dobę? Wielka Pohulanka. Tak się nazywała ta ulica przed wojną. Hulaszczym miastem najwyraźniej Wilno było i coś z tego jego charakteru pozostało po dziś dzień. Poszedłem Pohulanką w kierunku Starego Miasta. Teraz nazywają ją ulicą Jono Basanavičiaus. Jonas był litewskim działaczem narodowym. Dość antypolskim i dość prorosyjskim. Nieważne. Trolejbus na zakręcie. Zakwitł jak róża. Herbaciana. Pijane cienie uchodzą do bram Dyrekcja Kolei Litewskich Litewskie Muzeum Teatru, Muzyki i Kina Przystanek Trakų gatvė (ulica Trocka). Ale nie przy Trockiej a przy Jono Basanavičiaus, niedaleko Trockiej.
Kościół św. Katarzyny - usytuowany jest przy ulicy Wileńskiej 30, w środkowej części miasta, na północ od starówki. Dawniej kościół przy klasztorze benedyktynek Budynek przy ul. Wileńskiej 39, przy skrzyżowaniu z ul. Kłajpedzką. ul. Świętego Ignacego, którą od północy zamyka prostopadła do niej ulica Liejyklos (dawna Ludwisarska) i spory budynek przy niej z numerem 3 z 1912 roku. Kościół św. Krzyża i klasztor Bonifratrów - położone przy Ludwisarskiej obok Placu Szymona Dowkonta. Wybudowany w stylu barokowym ok. 1635 dla zakonu bonifratrów. Obecnie należy do zakonu sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Przy Placu Dowkonta stoi Pałac Prezydencki. Oficjalna rezydencja litewskiej głowy państwa. Dawny Pałac Biskupi Łuk przy Zaułku Bernardyńskim. Zaraz przy Pilies gatve.
Pilies gatve, czyli dawna Zamkowa Budynek przy ul. Uniwersyteckiej 10. Zaułek Bernardyński. Zakamarki. Prospekt Giedymina widziany z Placu Katedralnego. Jedna z większych i bardziej reprezentacyjnych ulic Wilna. Kiedyś ulica Mickiewicza, Świętojerska, potem Lenina i Stalina. Przed wojną była najbardziej rozrywkową ulicą w mieście. Najokazalszą budowlą na Placu Katedralnym jest Arkikatedra Bazilika, czyli katedra św. Stanisława. We wnętrzu zwracają uwagę dwa rzędy czworobocznych filarów, dzielące kościół na trzy jednakowej wysokości nawy i podtrzymujące krzyżowo beczkowe sklepienia. Są tu tylko dwa ołtarze: kanoniczny i wikariacki
Świątynię otacza zespół jedenastu bocznych kaplic Pierwszą katedrę w tym miejscu ufundował Władysław Jagiełło, zaraz po chrzcie Litwy w 1387 r. Od tego czasu przeprowadzono sporo jej renowacji. W 1769 r. podczas burzy zwaliła się wieża zegarowa demolując całkowicie sklepienie katedry . Po tym zdarzeniu doszło do całkowitej przebudowy świątyni, a obecną klasycystyczną jej formę uzyskała w 1801 r. Vilniaus katedros varpinė. Blisko 60-metrowa katedralna dzwonnica. Nadbudowana na pozostałościach dawnej baszty zamkowej. Prawdopodobnie. Katedros aikštė. Z tej perspektywy na Placu Katedralnym widoczny jest pomnik Wielkiego Księcia Litewskiego Giedymina. A obok Litewskie Muzeum Narodowe Semper sol in corde Lithuaniae luceat. Niech zawsze świeci słońce w sercu Litwy. Jakoś tak to będzie. Пусть всегда будет солнце. В самом сердце Литвы. Rok 2012; żeby nie było.
W budynku Muzeum Narodowego umieszczono bogate ekspozycje archeologiczne, etnograficzne i historyczne: królewskie i magnackie portrety, broń, sprzęty liturgiczne. A ponad muzeum wznosi się wzgórze. Góra Zamkowa, albo Góra Turzej z Basztą Giedymina, jako pozostałością Zamku Górnego, zbudowanego w tym miejscu w połowie XIV w. Odnowiony budynek przy Radvilaitės gatve nr 9 i autobus czerwony. Brama Ogrodu Bernardynów Parku Sereikiškės. Później wyjaśnię o co chodzi. A tu widok baszty Giedymina i Muzeum Narodowego z góry. Z Góry Trzykrzyskiej. Czyli góry, która swą nazwę wzięła od trzech białych krzyży, które wieńczą jej wierzchołek. Chociaż kiedyś zwano ją Łysą Górą albo Krzywą Górą.
Nieistotne. Miejsce jest w każdym razie urokliwe bo jest bardzo zielone i dość dziko wyglądające choć znajduje się w centrum miasta a jakby było pod miastem. Z Ogrodu Bernardynów przechodzi się przez mostek na Wilence, wspina się przez jakieś 10 minut pod górę i można się rozkoszować panoramą całego miasta. Dookoła. Przy tych trzech białych krzyżach, które widać z bez mała każdego punktu miasta. Kościół pw św. Franciszka i św. Bernarda po prawej oraz Sobór Przeczystej Bogurodzicy tuż za nim. Obejrzę je sobie jak zejdę. Ogród Bernardyński jak sama nazwa mówi został założony przez bernardynów. W 1469 r. Mieli tu swój browar i wytwórnię miodów pitnych.
W czasach radzieckich nazywany był Młodzieżowy, potem Serejkiski, a po ostatniej rekonstrukcji, która rozpoczęła się w 2010 r. i zakończyła niedawno co, przywrócono historyczną nazwę - Ogród Bernardyński. Spotkałem się też z tym, że nazywają go po prostu ogrodem botanicznym. Dlatego, że na powierzchni 9 ha jest tu ogród botaniczny, oranżeria, alpinarium. Sporo drzew i krzewów egzotycznych, są też kasztany, jabłonie, śliwy.
Mają też kilka sadzawek, fontann, placyków zabaw, ławeczek. Jest to w każdym razie ulubione miejsce spacerów wilnian od czasów niepamiętnych.
I co fascynujące to to, że znajduje się on w samym sercu Starego Miasta. Nad ładnie wijącą się Wilejką, która całkiem niedaleko stąd wpada do Wilji. Sobór Przeczystej Bogurodzicy przy ul. Maironio. I piękny kościół św. Anny po lewej. Šv. Onos bažnyčia. Kościół położony też przy ulicy Maironio. Maironio 8. Obok niego potężniejszy kościół pw. św. Franciszka i św. Bernarda. Za nimi zespół klasztorny ojców bernardynów. Z pomnikiem Adamusa Mickiewicziusa przed całym tym kompleksem.
Nieopodal płynącej Wilejki. Wybudowany w stylu późnego gotyku gdańskiego na przełomie XV i XVI wieku, z fundacji Aleksandra Jagiellończyka, jako kaplica św. Anny przy klasztorze bernardynów. Wyposażenie kościoła jest neogotyckie, z XIX wieku, jedynie późnobarokowe ołtarze (główny i dwa boczne), zaprojektowane przez Jana Krzysztofa Glaubitza, pochodzą z XVIII wieku. Prezbiterium kościoła Tablica ku czci fundatorki okien i posadzki. Kościół św. Anny jest bezcennym zabytkiem, który odznacza się rzadko spotykaną urodą i elegancją. Jego budowa wymagała od architektów nie tylko talentu, lecz również rozległej wiedzy o działaniu obciążeń i wytrzymałości materiałów.

najbliższe galerie:

 
Wilno - uniwersytet
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Litwa-Wilno 2017
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Wilno - Miłosierdzia Bożego
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Litwa - Wilno cz. 2
1pix użytkownik daleko_stad odległość 0 km 1pix
Wilno cz. 2
1pix użytkownik doracz odległość 0 km 1pix
WILNO. . . piękno zaklęte w bursztynie
1pix użytkownik janualia odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
doracz użytkownik doracz(wpisów:1309) dodano 21.11.2019 08:46

Elu, dziękuję:)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 20.11.2019 23:28

Opadły mgły i miasto ze snu się budzi, górą czmycha już noc... Niesie się tęsknota czyjaś na świata cztery strony :)))
Fajne to Wilno , zwłaszcza o poranku słonecznym. ja nie byłam...
pozdrówki:)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1309) dodano 18.11.2019 22:20

Ru_da, Paweł, trzeba z kilku powodów. Ja polecam :) Maniana, zjadłem jakieś mięcho grillowane, ale dopiero pod koniec spaceru. Nie wiem, to w sumie był raczej lunch bo było już prawie południe :) Dziękuję Wam za wizytę i pozdrawiam serdecznie :)

maniana użytkownik maniana(wpisów:294) dodano 18.11.2019 20:56

No nie wiem, zjadłeś w końcu to śniadanie, czy nie?
Bo z pustym żołądkiem to i zwiedzać się nie chce. A było co!
Bardzo ciekawie.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7607) dodano 17.11.2019 20:07

Ja też tam nie byłem, ale trza by się wybrać, widzę tam parę punktów widokowych dla mnie:)
Pozdrawiam:)

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:343) dodano 17.11.2019 19:07

Bardzo ładna galeria.
Wstyd się przyznać, ale ode mnie do Wilna jest niecałe 4 godziny jazdy, a ja jeszcze nie odwiedziłam tego miasta :)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1309) dodano 16.11.2019 22:02

Śnieżko, Kabaczku - dziękuję Wam za odwiedziny i pozdrawiam Was serdecznie :)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1312) dodano 16.11.2019 16:39

Wilno jest przepięknym miastem. Miałeś super spacer.
Pozdrawiam.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3477) dodano 16.11.2019 14:59

Mega fota z trolejbusem! Pozdrowienia:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!