m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (35):

 
Były czasy gdy Elbląg, jedno z miast hanzeatyckich, stanowił poważną konkurencję dla niedalekiego Gdańska. Zmiany naturalne takie jak zamulenie przepraw przez Mierzeję Wiślaną i wzrost bogactwa Gdańska który zmonopolizował handel zbożem z Koroną Polską spowodowały postępujący spadek znaczenia miasta. Choć nie do końca bo np. w czasach Stefana Batorego gdy Gdańsk nie uznał jego władzy to właśnie Elbląg był głównym portem królestwa. Dopiero I rozbiór Polski spowodował ostateczny spadek znaczenia miasta. Odcięte od dotychczasowych związków z Polską, nie mające szans na konkurowanie z innymi większymi portami Prus i Niemiec stało się miasteczkiem prowincjonalnym. Jednak zagładę miasta przyniósł dopiero rok 1945. W trakcie walk zniszczono praktycznie całe stare miasto. Pozostałe mniejsze lub większe ruiny rozebrano w ramach odzyskiwania cegieł np. na odbudowę Warszawy. W efekcie prawie 700 letnie miasto przestało istnieć. Z ponad 600 mieszczańskich kamienic zostały pojedyncze, oraz kilka mniej lub bardziej zniszczonych kościołów jak ten XIV wieczny kościół Św. Ducha będący częścią średniowiecznego kompleksu szpitalnego.
Po II wojnie powstało pytanie co dalej. Przez pewien czas była koncepcja zabudowania miejsca po dawnym Elblągu blokowiskami z wielkiej płyty. Druga koncepcja to rekonstrukcja dawnej starówki którą szybko odrzucono. W efekcie obecnie zabudowuje się miasto współczesną architekturą... ...ale w proporcjach dawnych kamienic i w dawnych ciągach ulic. W efekcie powstaje nowe ale przyjazne ludziom miasto. W jego centrum wznosi się największy pod względem wielkości ale i znaczenia zabytek - dawny kościół farny a od 1992 katedra pod wezwaniem Św. Mikołaja. Wieża katedry jest obecnie dominującym elementem w krajobrazie miasta. Dodatkową atrakcją może być także to, że jest ona udostępniona do zwiedzania i można z góry podziwiać panoramę miasta. Niestety my tam nie byliśmy.
Weszliśmy jednak do środka. W 1945 roku całe wyposażenie zostało zniszczone a wnętrze wypalone. Jednak dzięki pracy wiernych i opiekujących się kościołem kapłanów obecnie miejsce to sprzyja modlitwie i skupieniu i możemy tu poczuć te wszystkie wieki historii świątyni. Spacerując po mieście widzimy szczyty fasady kolejnego kościoła. To sięgający XIII wieku podominikański kościół Mariacki. Obecnie nie pełni on funkcji sakralnej... ...ale znajduje się tu Galeria Sztuki EL.
Widok na kościół z innej strony. Ważnym punktem miasta jest Brama Targowa - pozostałość średniowiecznych murów miejskich. Przed bramą widzimy postać piekarczyka. Wg legendy w czasie wojny polsko - krzyżackiej do miasta w nocy zakradały się wojska zakonne. Tego dnia młody pomocnik piekarza nie spał, tylko nocą wypiekał chleb dla mieszczan. W pewnym momencie wszedł na mury aby odetchnąć świeżym powietrzem. Z przerażeniem zobaczył zbliżające się do miasta wojska. Nie namyślając się wiele łopatą do wybierania chleba przeciął linę przytrzymującą kratę w bramie i wszczął alarm uniemożliwiając zdobycie Elbląga.  Od tej pory piekarczyk stał się bohaterem a na fasadzie bramy znajdują się odciski łopaty do chleba. Obecnie na wieży znajduje się punkt widokowy. Możemy z niego zobaczyć podominikański kościół NMP...
...oraz pozostałe fragmenty starówki. Schodzimy na ziemię... ...jeszcze raz widzimy z innej strony katedrę. Warto pójść nad brzeg płynącej tu rzeki Elbląg.
Mamy stąd piękny widok na miasto. Pływają tu liczne statki wycieczkowe... ...którym nie straszne tutejsze mosty. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Elbląg (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Elbląg (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Elbląg
1pix użytkownik szarykot odległość 1 km 1pix
Rowerem wokół Elbląga.
1pix użytkownik szarykot odległość 1 km 1pix
Kanał Elbląski
1pix użytkownik kabaczek odległość 1 km 1pix
Elbląg deszczowy
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1216) dodano 26.11.2019 16:25

Jeszcze raz dziękuję za oceny i miłe słowa.
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4841) dodano 24.11.2019 11:27

Elbląg to naprawdę fajny kawał miasta.
Bardzo miło wspominam pobyt w Elblągu.
Pozdrawiam!

wo użytkownik wo(wpisów:369) dodano 23.11.2019 20:32

muszę się tam w końcu wybrać. fotki obejrzałem z zainteresowaniem. dziękuję i pozdrawiam

tereza użytkownik tereza(wpisów:3908) dodano 23.11.2019 16:16

Ładne miasto, może kiedyś tam zawitam.Pozdrawiam:)

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:262) dodano 23.11.2019 10:16

Nigdy nie byłam w Elblągu, ale oglądając galerię upewniam się, że warto tam kiedyś zajrzeć. Pozdrawiam.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1216) dodano 22.11.2019 17:06

Mocar trochę tu daleko od Ciebie, ale może przy okazji jakiejś wizyty nad morze lub do Trójmiasta uda Ci się tu choć na chwilę zatrzymać.
Paniwu przecież to tylko zabawa. Cieszę się, że Ci się podobało.
Pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:683) dodano 22.11.2019 14:03

Przepraszam!!! Bardzo mi się Elbląg podoba w Twojej prezentacji. Ocena, nie wiem jak wyskoczyła 2, miało być 10!!! Super spacer po tym mieście. Pozdrawiam serdecznie. I jeszcze raz sorry!!!

mocar użytkownik mocar(wpisów:2806) dodano 22.11.2019 12:36

Nie wiele znak to miasto, chociaż mam tam jakąś dalsza rodzinę. Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!