m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Z Fratty przemieszczamy się nad brzeg jeziora Trasimeno do miasteczka Castiglione del Lago, zbudowanego przez Etrusków na wapiennym cyplu po zachodniej stronie jeziora. Nad miastem i jeziorem góruje średniowieczny zamek Rocca del Leone, jedna z bardziej interesujących umbryjskich budowli militarnych zbudowanych w średniowieczu. Zamek położony jest w najwyższym miejscu wapiennego cypla wżynającego się w jezioro. We wrześniu plaża opustoszała… Nastrój zadumy i nostalgii. Pomost prowadzi nas do przystani, z której odpływają statki kursujące po jeziorze. Niestety, ten odpłynął bez pasażerów.
Samotna mewa zadziwiona ciszą i spokojem, a opustoszała plaża dopełnia ten jesienny krajobraz. Z brzegu jeziora spoglądamy na zabudowania Castiglione del Lago. Nad domami widać wieżę kościoła św. Marii Magdaleny. Nie zwiedzamy miasteczka, bo naszym celem dzisiaj jest Pienza i Bagno Vignoni w dolinie Val d’Orcia. Ruszamy więc dalej. Po przejechaniu w poprzek autostrady słońca (A1), jesteśmy w Toskanii. Po kilkunastu kilometrach mijamy miasteczko Montepulciano, zawieszone na długim wąskim grzbiecie na wysokości około 600 metrów npm. Jesteśmy w jednym z piękniejszych miejsc Toskanii w dolinie Val d’Orcia. Jeszcze kilkanaście kilometrów na zachód i parkujemy w nowszej części Pienzy, w której dominuje współczesna zabudowa.

Piękne wille zachowały tradycję historycznej Pienzy, ozdobą wielu z nich są wazony, amfory, charakterystyczne dla doliny dzbanów (val d’orcia) i wybrukowane płytkami z czerwonej glinki chodniki, ułożone zgodnie z tradycją w jodełkę. Brama miejska Porta al Prato. Za chwilę przekroczymy ją i znajdziemy się w historycznej średniowiecznej renesansowej starej Pienzie.
Bramę Porta al Prato zdobi piękny mural z ratuszem i katedrą. Brama została zniszczona w 1944 roku w czasie II wojny światowej. Odrestaurowano ją w październiku 1955 roku Od bramy Porta al Prato wędrujemy jedyną główną ulicą zamkniętą dla ruchu samochodowego - Corso il Rossellino. Gdzieniegdzie odchodzą od niej wąskie, boczne uliczki. Tutaj skupia się całe życie miasteczka. Wzdłuż ulicy znajdują się liczne bary, restauracje i sklepy z lokalnymi produktami. Szczególnie cenione są tutejsze sery owcze (pecorino), wędliny, wina i lokalna oliwa z oliwek. Dochodzimy do centralnego punktu Pienzy do Piazza Pio II. Wokół placu w kształcie zbliżonym do trapezu, rozmieszczone są najważniejsze gmachy: Cattedrale di Santa Maria Assunta, Palazzo Piccolomini, Palazzo Borgia oraz Palazzo Comunale (Municipio). Ten plac to dzieło papieża Piusa II i architekta Bernardo Rossellino, stworzone przez nich w latach 1459-1464. Renesansowy wykusz jednego z gmachów przy placu. Piękna renesansowa elewacja Palazzo Piccolomini, widoczna z Piazza Pio II. Pałac wzniesiony bezpośrednio obok katedry, według projektu Bernardo Rossellino, był letnią rezydencją papieża Piusa II. W późniejszych latach, do 1968 roku, był siedzibą spadkobierców Piusa II. Pałac posiada wewnętrzny dziedziniec oraz taras widokowy, z którego można podziwiać krajobraz doliny Val d’Orcia. A to renesansowa studnia z XV wieku przed Palazzo Piccolomini jest jednym z rozpoznawalnych symboli tego miasteczka.
Ratusz miejski (Municipio), z loggią na parterze i salami posiedzeń rady miejskiej na piętrze, przypomina słynny florencki Palazzo Rucellai. Z prawej strony ratusza gmach Palazzo Borgia, mniej atrakcyjny, ale również wiekowy (1462). Budynek Pierwotnie przeznaczony był dla Rodriga Borgii, późniejszego papieża Aleksandra VI. Obecnie znajduje się w nim siedziba episkopatu i muzeum. Loggia w gmachu Municipio. Wejście z loggii na piętro ratusza, gdzie znajdują się sale posiedzeń rady miejskiej. Wieża ratusza z zegarem, zwieńczona dzwonem, a nad nim herb miasta. Najważniejsza budowla na Piazza Pio II to katedra Santa Maria Assunta. Została wzniesiona w latach 1459-1461, na ruinach XII wiecznego romańskiego kościoła Najświętszej Marii Panny. W 1461 papież konsekrował nowo wybudowaną katedrę, a w 1462 roku wydał bulę, specjalny dokument zakazujący dokonywania jakichkolwiek zmian w kościele. W związku z tym wnętrze świątyni pozostało praktycznie niezmienione od XV wieku.
Na szczycie zewnętrznej elewacji katedry umieszczony jest herb rodowy papieża Piusa II. Wnętrze katedry przestronne i jasne, pełne rozproszonego światła wpadającego przez ogromne gotyckie okna, specjalnie zamówione przez papieża. Cała nawa jest dosłownie zalana światłem. Ornamenty witraży w olbrzymich przeszklonych oknach, misterne i bardzo delikatne, nie ograniczają dopływu światła z zewnątrz. Ołtarz główny znajduje się na tle jasnego, olbrzymiego okna. Kolumny w nawie głównej oraz krzyżowe ożebrowania podtrzymujące sklepienie, wykonane z kolorowego kamienia, pięknie kontrastują z bielą ścian. Posąg papieża Piusa II - humanisty, reformatora Kościoła, poety piszącego komedie erotyczne, typowego przedstawiciela swojej epoki renesansu. Posag wykonany w 2005 roku z marmuru i kolorowego kamienia, przez P. Sbarluzziego, upamiętnia 600-lecie urodzin papieża (1405-2005). To tutaj, w małej wiosce Corsignano w 1405 roku, przyszedł na świat Eneasz Sylwiusz Piccolomini.  Wybrany w 1458 roku na tron Piotrowy, przyjął jako papież imię Piusa II. I już w następnym roku 1459 rozpoczął przebudowę rodzinnej wioski Corsignano w renesansowe miasto idealne - Pienzę. Trzy lata później w 1461 roku konsekrował ukończoną katedrę Santa Maria Assunta. Wychodzimy z katedry i zanurzamy się w boczne wąskie uliczki….
Stare kamienice, czasami zaniedbane, ale tchnące duchem tamtej epoki. Mijamy jeszcze jedną wąską uliczkę, szukając wyjścia na mury miejskie. Ozdobą wielu kamienic są urocze girlandy suszącego się prania. Bardzo lubię takie obrazki. Dochodzimy do bramy Porta al Santo, która wyprowadza nas na mury otaczające starą Pienzę. A z nich widok na cudowną dolinę Val d’Orcia. Na horyzoncie w chmurach góruje stożek Monte Amiata.
Widać pola uprawne, gaje oliwne, kręte drogi i liczne strzeliste cyprysy. Porozrzucane w dolinie zabytkowe domy i wille z kamienia, których ozdobą są często dzbany i amfory, bo przecież to dolina dzbanów. A na horyzoncie Monte Amiata. Duzy fragment katedry wysunięty jest na mury miejskie. Aby zapewnić jednocześnie przestronną nawę i duży plac przed świątynią, jej absyda została maksymalnie wyciągnięta przez budowniczego w stronę skarpy wzgórza, co niestety ma fatalne konsekwencje - niestabilny grunt się osuwa, prowadząc do pęknięć ścian. Wąskimi uliczkami wracamy do centralnego placu Piazza Pio II. Domy z kamienia, toną w zieleni, a uliczki wybrukowane kostką z czerwonej glinki, ułożone w jodełkę, są urocze. ...
Przed nami już widać wieżę ratusza na Piazza Pio II. A na głównym placu, w cieniu parasoli można spokojnie odpocząć…. Pod jednym z nich przysiedliśmy na chwil kilka…. Wychodzimy na ulicę Corso il Rssellino. Z lewej strony fragment Palazzo Piccolomini, a za nim fasada gotyckiego kościoła św. Franciszka z XIII wieku. Dumą kościoła są wspaniałe krużganki, które w malowniczym otoczeniu prezentują się rewelacyjnie. ...
Dochodzimy do Porta al Prato. To koniec naszego spaceru po starej uroczej Pienzie. Jeszcze jedno spojrzenie na dolinę Val d’Orcia… i ruszamy dalej, do położonego kilkanaście kilometrów od Pienzy kurortu Bagno Vignoni. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
BAGNO VIGNONI. Powrót do Toskanii
1pix użytkownik paniwu odległość 7 km 1pix
Castiglione del Lago
1pix użytkownik ryzykant odległość 8 km 1pix
Włochy - Passignano sul Trasimeno
1pix użytkownik marioli odległość 8 km 1pix
Włochy - Cortona
1pix użytkownik marioli odległość 9 km 1pix
Castiglione del Lago - Vitellino
1pix użytkownik witoldson odległość 10 km 1pix
Jezioro Trasimeno-Pienza-Bagno Vignoni
1pix użytkownik mlochowskijacek odległość 16 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
paniwu użytkownik paniwu(wpisów:683) dodano 26.11.2019 20:39

Lucy56; achernar-5; doracz; rozmusiaki; saturn; wasaga: dzięki za odwiedziny i ocenę. Pozdrawiam serdecznie.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:683) dodano 24.11.2019 20:08

Przemysławie; Dzięki, że odwiedziłeś raz jeszcze znane okolice. Niestety my nie dotarliśmy nigdy na włoski "obcas", a marzyło nam się to, oj marzyło. Trudno, może w OŚ obejrzę ciekawe prezentacje z tamtych miejsc. Pozdrawiam serdecznie.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6336) dodano 24.11.2019 13:54

Znowu szlaki nam się skrzyżowały, a właściwie to chyba niemal pokryły. W większości miejsc które pokazujesz, byliśmy. I jeszcze w paru innych w okolicy. Nad Jeziorem Trazymeńskim biwakowaliśmy kilka dni, a dziewczynkom kemping i jego plac zabaw tak się spodobał, ze nie chciały jechać dalej. Ale w końcu pojechaliśmy. Aż na "obcas". Tam też było super...;)
Serdecznie pozdrawiam!

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:683) dodano 23.11.2019 22:54

Kabaczku; Widoki z murów Pienzy rzeczywiście są powalające. Dzięki, że zajrzałeś. Pozdrawiam serdecznie.

Paweller; Cieszę się, że zauroczyły Cię te obdrapane kamienice w Pienzie, też lubię takie obrazki. A widoki z górnej perspektywy murów Pienzy rzeczywiście odlotowe. Dziękuję za odwiedziny. Pozdrowienia.

Harmony; To prawda, niesamowicie klimatyczne są te maleńkie toskańskie miasteczka, a widoki na dolinę Val d'Orcia zapierają dech. Co do uroczych sznurów suszącego się prania, to podobno Włosi mają zakazać, albo już to zrobili, rozwieszania na murach domów suszącej się bielizny. Straszne! Dzięki za odwiedziny, ocenę i miły komentarz. Pozdrawiam serdecznie.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2811) dodano 23.11.2019 16:22

Też lubię takie obrazki jak na fot. 33. Generalnie podoba mi się klimat Pienzy, te nadszarpnięte przez ząb czasu kamienice, ich kolorystyka.
Widok na Dolinę Val d’Orcia bajeczny.
Przyjemnie się oglądało budynki trzymające pion.
Pozdrawiam :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7561) dodano 22.11.2019 22:01

Takie obdrapane kamienice tam we Włoszech mają swój urok, miasteczko podobające i jeszcze te widoczki na 37 i 38 ..., lubię taką Italię:)
Pozdrawiam:)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1216) dodano 22.11.2019 11:35

Bardzo sympatyczne miasteczko a już widoki z murów na Dolinę Val d’Orcia po prostu rewelacyjne.
Pozdrawiam.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:683) dodano 22.11.2019 00:18

terezo, Toskania jest niesamowicie wciągająca i piękna, chce się tam wracać. Również ciekawa jest Umbria, często nazywana przemysłowym regionem Włoch. A jest tam wiele maleńkich uroczych miasteczek, rozrzuconych po równinie umbryjskiej, jak perełki po ziemi. Opowiem o nich w kilku następnych galeriach. Dziękuję za wizytę i komentarz. Pozdrawiam serdecznie.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:683) dodano 22.11.2019 00:08

mocar, wielkopolanka; miło,że zajrzeliście. Dzięki za ocenę i komentarze. Pozdrawiam serdecznie.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3908) dodano 21.11.2019 12:09

Nie znam tej części Włoch. Obejrzałam z ciekawością.
Sympatyczna prezentacja.Pozdrawiam:)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1951) dodano 21.11.2019 08:35

Piękna galeria..jak zawsze wspaniale się z Wami spaceruje i zwiedza...Toskania jest cudowna i to stosunkowo nie daleko od nas...Dolina Val d’Orcia przepiękna..
pozdrawiam serdecznie:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2806) dodano 20.11.2019 12:50

Lubię takie Włoskie miasteczka i ich klimat, pięknie. Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!