m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Katedra Płocka - zaprezentowana wcześniej w odrębnej galerii. Kościół pod wezwaniem św. Dominika  - jeden z najstarszych płockich kościołów. Historia świątyni zaczyna się w 1225 roku, kiedy do Płocka przybyli dominikanie. Książę Konrad Mazowiecki ufundował dla nich kościół, który został konsekrowany w 1234 r. przez biskupa Guntera. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1237 r., a następne z lat 1240 i 1253. Następnie zbudowano klasztor i dzwonnicę. W XV wieku pożar zniszczył wszystkie budynki. Na początku XVI wieku do Płocka przybyły dominikanki, które mieszkały razem z ojcami dominikanami. Ich własny dom zakonny powstał w XVIII wieku z inicjatywy biskupa Michała Poniatowskiego. Pod koniec XVI wieku kościół został przebudowany w stylu późnogotyckim. W 1804 r. Prusacy usunęli zakonników, oddając świątynię ewangelikom, a klasztor wykorzystując jako archiwum i szkołę. W 1964 r. powstał samodzielny ośrodek duszpasterski, katolicy odzyskali kościół, plebanię i dzwonnicę. 18 października 1975 r. biskup płocki Bogdan Sikorski erygował parafię pw. św. Maksymiliana Kolbego. Budynek klasztoru został przeznaczony na siedzibę płockiej parafii prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego.
Dzwonnica.. Kolegiata św. Bartłomieja w Płocku (płocka fara) - najstarszy kościół parafialny Płocka, jeden z jego najcenniejszych zabytków, matka parafii Płocka, siedziba rzymskokatolickiej parafii dekanatu płockiego zachodniego diecezji płockiej.

Kościół działa nieprzerwanie od 1356 r. Jego patronem jest św. Bartłomiej Apostoł. W jednym z bocznych ołtarzy kościoła znajduje się obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który ufundowała założycielka Kościoła Starokatolickiego Mariawitów - Maria Franciszka Kozłowska. Michała Archanioła.
Przy kościele istnieje Kapituła Kolegiacka św.
Kościół św. Jana Chrzciciela  - rzymskokatolicki kościół parafialny zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku. Znajduje się na Starym Mieście obok Seminarium Duchownego w Płocku.

Został zbudowany w stylu późnobarokowym w latach 1758-1771. Świątynią opiekowali się ojcowie reformaci. Kościół powstał na placu, który został podarowany zakonnikom przez miecznikową zakroczymską Mariannę Lasocką. W pobliżu reformaci zbudowali klasztor (1773-1783). Mieszkali w nim aż do kasaty ich zakonu w 1864. Wnętrze kościoła składa się z ołtarza głównego i dwóch ołtarzy bocznych.  Obraz w jednym z nich wykonał Władysław Drapiewski. Rzeźby z drewna lipowego wykonał jeden z zakonników.
Nad wejściem głównym do świątyni znajdują się rzeźby św. Piotra i Pawła, przed budynkiem stoi popiersie biskupa płockiego, arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego.
W kościele tym 2 sierpnia 1893 przed obrazem Matki Boskiej Anielskiej św. Maria Franciszka Kozłowska otrzymała objawienie Dzieła Wielkiego Miłosierdzia dla świata.  Było to pierwsze współczesne objawienie o Miłosierdziu Bożym, które dało początek Zgromadzeniu Kapłanów Mariawitów. Świątynia Miłosierdzia i Miłości w Płocku - katedra mariawicka wybudowana z inicjatywy Marii Franciszki Kozłowskiej w latach 1911–1914. Poza kościołem w skład kompleksu budynków wchodzi także klasztor – siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Świątynię i klasztor wzniesiono w stylu neogotyku angielskiego na planie litery E i F (E jak Eucharystia i F jak Franciszka – imię założycielki).
Mariawici nazywają ją często potocznie Świątynią lub katedrą, bowiem jest to jedyna mariawicka katedra w całej Polsce i najważniejsza świątynia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów[2] (kościołom mariawickim w Łodzi i Wiśniewie oraz w Paryżu a dawnej w Budapeszcie - mimo że pełnią (lub pełniły) funkcje głównych świątyń diecezjalnych – nie nadano tytułu katedry). W centralnym miejscu świątyni znajduje się jeden biały ołtarz z pozłacanymi detalami. Złocone są też mosiężne lichtarze i kandelabry na ołtarzu. Nad ołtarzem znajduje się złocona konfesja, drewniane zwieńczenie oparte na czterech filarach. Wysoko na konfesji umieszczona jest tiara papieska i dwa skrzyżowane klucze. Umieszczenie tych symboli nad ołtarzem oznacza, że Kościół Starokatolicki Mariawitów najwyższą władzę oddaje Jezusowi Chrystusowi, który często jest wystawiany na ołtarzu w monstrancji podczas adoracji Przenajświętszego Sakramentu. Klucze symbolizują Miłosierdzie Boże. Ławy, podłogi, drzwi są wykonane z dębowego drewna. W nawie bocznej znajduje się jedyny obraz w katedrze - ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
W pomieszczeniu klasztornym, w którym mieszkała św. Maria Franciszka Kozłowska urządzona jest Izba Pamięci, zwana Celką Mateczki, w której zgromadzone są pamiątki związane z Jej osobą. W podziemiach świątyni znajdują się groby: św. Marii Franciszki, bpa Romana Marii Jakuba Próchniewskiego, bpa Klemensa Marii Filipa Feldmana, bpa Wacława Marii Bartłomieja Przysieckiego oraz tablica upamiętniająca abpa Jana Marię Michała Kowalskiego, zamęczonego w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Dachau. Przydrożna kapliczka Dewocjonalia...
Kościół Rzymskokatolicki Św. Benedykta w Płocku znajduje się w dzielnicy Radziwie. Kościół został erygowany 7 września 1902 r. Nosił cechy neogotyckie. W styczniu 1945 r., przed wyzwoleniem Płocka, wycofujący się Niemcy spalili kościół. Odbudowy podjął się ks. Aleksander Strużyński. Pierwsza msza święta odbyła się 11  Obecne wyposażenie stanowią 4 dębowe ołtarze (główny, soborowy i dwa boczne), ambona i stacje drogi krzyżowej. Synagoga płocka - Muzeum Żydów Mazowieckich

najbliższe galerie:

 
Płock - Muzeum Mazowieckie II
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Płock - Muzeum Mazowieckie I
1pix użytkownik mgfoto odległość 0 km 1pix
Płock
1pix użytkownik popekpawel odległość 1 km 1pix
PŁOCK.  KATEDRA
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix
Płock
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Płock - Katedra i Skarpa Wiślana
1pix użytkownik mgfoto odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3052) dodano 24.11.2019 17:43

Bardzo mi się podoba to ciekawe miasto wielu religii i wyznań...i pięknie je pokazujesz w swojej galerii...pozdrawiam serdecznie...

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!