m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
I tak pierwszy przystanek robię w Tymowej, przy kościele pw św Mikołaja Biskupa z 1764r Niedaleko jest Złota, gdzie wśród drzew nieco ukrywa się drewniany kościół św Michała Archanioła. Pierwotnie budowany w 1694r, przebudowany w XIXw. Potem w zasadzie wjeżdżam już w „swoje” pogórze, a na granicy jest Jurków, gdzie znajduję kościół Przemienienia Pańskiego z 1578r, później nieco przebudowany w XVIIIw. Na chwilę przemyśleń udaję się nad brzeg Jeziora Czchowskiego, uwagę zwracają ruiny Zamku Tropsztyn ulokowane nad samym brzegiem Dunajca. Pierwsza wzmianka o tutejszej warowni pochodzi z 1231 roku. Pierwsze murowane zabudowania zamkowe powstały przypuszczalnie w wieku XIV. W 1574 roku, w okresie kontrreformacji, zrujnowany przez właścicieli Rożnowa w związku z „napadami prowadzonymi z zamku”. Obecnie zamek jest w rękach prywatnych i od lat 90-tych ustawicznie odbudowywany. Kolejne kroki kieruję na Przełęcz św Justa. Jest tu niewielki, ale urokliwy kościółek Narodzenia NMP z drugiej połowy XVIIw. Sama przełęcz oferuje bardzo ładne widoki. Tutaj falujące wzgórza z najwyższą Ostrą Górą [483mnpm].
Z przełęczy można również podziwiać najwyższą w całym Pogórzu Rożnowskim - Dąbrowską Górę [583mnpm] Ze św Justa pięknymi serpentynami udaję się do Tabaszowej. Jest tu drewniany kościół św Mikołaja z 1753r. Podczas tego wyjazdu udało mi się kilka razy trafić na otwarte obiekty. Tutaj sukces był połowiczy, bo fotka przez szybkę… Kościół w Tabaszowej ulokowany jest bardzo urokliwie, na szczycie wzgórza. Rozciąga się stąd bardzo ładny widok na Jezioro Rożnowskie i okoliczne wzgórza. Podczas tego wyjazdu nie raz miałem się przekonać, że te wszystkie „górskie” drogi pomiędzy poszczególnymi wioskami pogórza się niesamowicie widokowe. Tutaj widok na Dąbrowską Górę i meandry Dunajca. Bazę noclegową mam w Rożnowie. Także tutaj jest drewniany kościółek pw św Wojciecha z 1661r.
Kolejny dzień rozpoczynam nad pobliską tamą, która z Dunajca zrobiła sztuczne Jezioro Rożnowskie. W tej porannej kontemplacji nie byłem osamotniony… :-P Widoki z drogi pomiędzy Rożnowem, a Bartkową-Posadową. Droga z Gródka do Siennej też daje ciekawą perspektywę na otoczenie Jeziora Rożnowskiego. Ja tymczasem wąziutką drogą zjeżdżam do Zbyszyc, gdzie podziwiać mogę klasycystyczny dwór Szujskich z XVIIIw. Droga nad Zbyszycami daje z kolei możliwość podziwiania wzniesień po drugiej stronie Dunajca.
Ja tymczasem zajeżdżam do Kurowa, gdzie paruję furmankę w cieniu, pod gruszą. Moim celem jest najwyższe wzniesienie Pogórza Rożnowskiego - Dąbrowska Góra [583mnpm]. Na początku podejścia, na polach, ładnie widać to co po zachodniej stronie Dunajca. Są to Zamczysko [505mnpm] oraz Białowodzka Góra [615mnpm] Na szczycie widoki głównie na północ i północny-wschód, czyli malownicze pola nad Sienną, Jelną… Północny- zachód też wchodzi w grę. Tutaj wzgórza nad Tabaszową i Znamirowicami. Zbiegam w dół i dokonuję dalszego objazdu okolicznych kościołów. Tutaj Mogilno i drewniany kościół pw św Marcina Biskupa z XVIIw. Kilka kilometrów dalej jest obiekt w Krużlowej. Gotycki kościółek Narodzenia NMP z 1520r.
Miałem szczęście i mogłem zajrzeć do środka… Po tej uczcie dla ducha czas na coś dla ciała. Na mapie w oczy rzuciła mi się górka nieco wyższa od Dąbrowskiej Góry. Ki diabeł? Okazało się, że Jodłowa Góra, to jedna z najdalszych macek północo-zachodnich granic Beskidu Niskiego. Podejście jest całkiem widokowe, poza falującym Pogórzem Rożnowskim na horyzoncie majaczą Beskid Wyspowy i Sądecki. Sam szczyt Jodłowej Góry [715mnpm] oferuje całkiem ładne widoki na północ, jest też wiatka. Chwilkę odpoczywam i zbiegam do furmanki, bo jeszcze sporo kościołów przede mną...:-) Bartkowa-Posadowa i kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, późnogotycki z XVIw. Niewiele dalej jest mój numer jeden Pogórza Rożnowskiego, czyli również późnogotycki kościółek Matki Boskiej Różańcowej w Przydonicy z 1527r. Tutaj krata w bocznych drzwiach okazała się pozbawiona szkła, zajrzawszy obiektywem… ;-)
Okoliczne klimaty… Niedaleko Rożnowa, gdzie mam kwaterkę jest wioska Tropie. Warto i tam zajrzeć, choć miejscowy kościół nie jest drewniany, to historia tej romańskiej świątyni ma sięgać roku 1045r, kiedy to fundatorem obiektu w Tropiu był sam Kazimierz Odnowiciel. Samo Tropie położone jest malowniczo nad brzegiem Dunajca. Nie odpuszczam też pobliskiej kładeczki nad Dunajcem…
I tym samym kończę dzień zwiedzania. W kolejnym planuję zjechać północne okolice pogórza. Pierwszy stop robię w Brzozowej, gdzie znajduje się późnogotycki kościół św. Mikołaja Biskupa z 1497r.
Tu też mam kapkę szczęścia, bo obiekt jest chwilowo otwarty… W drodze… Kolejny kościółek, w Siemiechowie, w remoncie generalnym. Pracownicy patrzą trochę spode łba, więc robię najlepsze możliwe ujęcie w tej sytuacji i opuszczam teren. A to już Gromnik i barkowy kościół św Marcina Biskupa z 1727r. Mam czas, to się rozglądam… Z Gromnika jadę do Bruśnika, nad wsią, na wzgórzu Styrki w 2013r otwarto wieżę widokową.
Widok na północny-zachód w kierunku Jamnej. I w drugą stronę w kierunku Pogórza Ciężkowickiego. Warto czasem spojrzeć też w dół. W trawach dostrzegam...bażanta! Tyle udało mi się wyciągnąć z tej odległości…:-/ Po tej uczcie dla oczu, dalej szukam architektury sakralnej...yeah! ;-) Najbliższej mam do Jastrzębiej. Tutaj trafiam na kościół św Bartłomieja Apostoła z XVIw.  znów mam możliwość aby na chwilę zajrzeć do środka… Następnie furmankę zostawiam w okolicy Jamnej i niebieskim szlakiem idę do Bukowca. Jakoś tak bierze mnie na wspominki z drogi do Nieznajowej…
Do Bukowca idę dla dawnej cerkwi, teraz kościoła Niepokalanego Serca NMP z 1982r. Budynek został tu przeniesiony w 1947r z Kamiennej. W Bukowcu zmieniam szlak na zielony i kieruję się do bacówki na Jamnej. I tu w zasadzie kończę imprezkę. Żółtym szlakiem schodzę do auta i wracam na kwaterkę, kolejnego dnia o 4:00 ruszam do Gdana… Thx.

najbliższe galerie:

 
'Skamieniałe MiastoCiężkowice Małopolska..
1pix użytkownik reni3 odległość 8 km 1pix
Trochę chłodu w środku lata
1pix użytkownik mirak odległość 9 km 1pix
Ciezkowice/Skamieniale Miasto
1pix użytkownik ramzes odległość 9 km 1pix
Jedno z najurokliwszych miast  Małopolski - Krynica Zdr.
1pix użytkownik pinia1a odległość 9 km 1pix
Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach
1pix użytkownik mirak odległość 9 km 1pix
Ciężkowice - skamieniałe miasto
1pix użytkownik popekpawel odległość 9 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
satan użytkownik satan(wpisów:3317) dodano 02.12.2019 10:38

Paweller75 -> dokładnie, o "ten: klimacik chodzi w tych okolicach ;-)

satan użytkownik satan(wpisów:3317) dodano 02.12.2019 10:37

Kabaczek -> no co zrobisz? No nic nie zrobisz z tym faktem ;-)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7611) dodano 30.11.2019 21:58

Wszystkie kościółki fajne ..., i ogólnie fajny klimat tych okolic ..., pozdrawiam:)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1313) dodano 30.11.2019 21:34

Cieszy, że ciągnie Satana do kościółków ;)
Ja w tym roku miałem szczęście zrobić podobny jednodniowy objazd po drewnianych cerkwiach. Też było fajnie.
Pozdrawiam.

satan użytkownik satan(wpisów:3317) dodano 30.11.2019 20:47

Harmony -> zgadzam się, wybór tych "Naj..." jest kompatybilny z moim ;-)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 29.11.2019 15:32

Faktycznie, kościółek w Przydonicy jest nr 1, ale zachwyca też ten w Krużlowej.
Piękny widok z Jodłowej Góry.
Sielskie, nieśpieszne klimaty.
Pozdrawiam :)

satan użytkownik satan(wpisów:3317) dodano 27.11.2019 20:57

Rozmusiaki -> nie jest Kaukaz, ale też daje radochę ;-)...no i "zasieków Sistiemy" nie trzeba wywarzać :-)

satan użytkownik satan(wpisów:3317) dodano 27.11.2019 20:56

Śnieżka -> w rzeczy samej! ;-)

satan użytkownik satan(wpisów:3317) dodano 27.11.2019 20:55

Paniwu -> mam podobne przemyślenia na temat Pogórza, tego i innych ;-)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4951) dodano 27.11.2019 09:59

Super klimacik,też bardzo lubię :)
Pozdro!

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3478) dodano 26.11.2019 20:32

Swojsko, ekstra widoczki i przednia architektura! Pozdrawiam:)

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:749) dodano 26.11.2019 20:25

Pełne uroku i nostalgicznej nutki to Pogórze Rożnowskie. Piękna prezentacja. Pozdrawiam serdecznie.

satan użytkownik satan(wpisów:3317) dodano 26.11.2019 11:53

Ru_da -> ja jestem maniakiem tego typu obiektów. Dzięki za wizytację ;-)

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:346) dodano 26.11.2019 11:13

Bardzo lubię odwiedzać drewniane świątynie, mają szczególny klimat i zachwycają architekturą; szkoda tylko, że często są zamknięte. Piękne i malownicze miejsca pokazujesz. Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!