m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (40):

 
Ja na południu zjawiam się dwa dni wcześniej. Jadąc „Zakopianką” od zawsze chciałem się zatrzymać na chwilkę przy pewnym obiekcie i jakoś zawsze przejeżdżałem. Tym razem czas dojazdu nie był zły, więc zajechałem pod Kościół Świętego Krzyża „na Obidowej” w Chabówce. Kościół powstał w 1757r na miejscu dawnej kaplicy. W roku 1994r budynek został przez nieznanych sprawców podpalony. Uratowany został tylko dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności: akurat Zakopianką wracała specjalistyczna jednostka Straży Pożarnej z Krakowa. Dzięki błyskawicznej akcji udało się kościół uratować, spłonęła tylko jedna ściana z zabytkową rzeźbą Ukrzyżowania. Wkrótce dzięki ofiarności miejscowej społeczności kościół został odbudowany. Tego dnia w planach miałem mała objazdówkę, głównie po drewnianych obiektach pogranicza Pienin i Gorców. Na początek zajeżdżam do Łopusznej. Jest tu kościół św Trójcy i św Antoniego Opata z drugiej połowy XVw. Niedaleko jest urokliwy Dwór Tetmajerów z 1790r. Obecnie budynek jest filią Muzeum Tatrzańskiego i znajduje się w nim muzeum etnograficzne. Niedaleko od Łopusznej leży Harklowa. I tu warto zajrzeć dla kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny z końca XVw. Kilka chwil później jestem w Dębnie. Znajduje się się tu drewniany kościół św. Michała Archanioła 1480r. Obiekt wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wieżę z pochyłymi ścianami, silnie zwężającymi się ku górze, wzniesiono w 1601 r. Dziś jest to jedna z najstarszych konstrukcji tego typu w Polsce. Udaje mi się zajrzeć „przez dziurkę od klucza” do środka. Dwa ołtarze boczne wykonane w stylu barokowym. W lewym, z 1651 roku, znajduje się szafka z gotyckimi rzeźbami Matki Boskiej z Dzieciątkiem w części centralnej oraz świętych Cecylii i Katarzyny po stronie lewej, Barbary i Doroty po stronie prawej. Figury datowane są na około 1440 rok.
Najstarszym zabytkiem kościoła jest krucyfiks z roku 1380. Kolejny przystanek robię we Frydmanie. Jest tu kościół św. Stanisława z przełomu XIII/XIVw, obiekt uchodzi za najstarszy zabytek architektury sakralnej na Podtatrzu. Tu też udało się zajrzeć… Do najstarszych elementów kościoła należą romańskie w kształcie okienko we wschodniej ścianie zakrystii oraz wczesnogotycka kamienna głowa na narożniku nawy nad nią. Od południa do nawy wiedzie wczesnogotycki portal. W oknach zachowały się gotyckie maswerki Dobudowaną od zachodu wieżę wieńczy unikatowa polska attyka z końca XVIII w. Zdobi ją zegar z zabytkowym mechanizmem, pod nim widoczne są drewniane kroksztyny - pozostałość po spalonym w 1781 r. drewnianym ganeczku strażniczym. Z Frydmana mam „rzut beretem” do Niedzicy. Tu, nad brzegiem Zbiornika Czorsztyńskiego, ulokował się się Zamek Dunajec. Pierwsza wzmianka o warowni raz pojawiła się w dokumencie z 1325r. Jedną z najbardziej tajemniczych kart w historii zamku jest odnalezione, podobno tuż po II WŚ, inkaskie kipu - rodzaj zapisu informacji pismem węzełkowym, które zawiera ponoć informacje o ukrytym skarbie. Zamek niedzicki był plenerem wielu filmów. Od marca 1955 r. kręcono tutaj zdjęcia do filmu „Zemsta”. był również miejscem realizacji zdjęć m.in. do seriali telewizyjnych „Janosik” oraz „Wakacje z Duchami”. Na przeciwległym brzegu widoczne są malownicze ruiny gotyckiego Zamku w Czorsztynie. Tutaj wespół z gorczańskim Lubaniem. Podglądam chwilkę miejscowych…
Zajeżdżam również nad brzeg zalewu… Natomiast z okolicznych wzgórz pięknie prezentuje się pasmo Lubania z widoczną wieżą na szczycie. Ja kontynuuję „dojazd” i kolejny przystanek robię w rezerwacie przyrody „Przełom Białki nad Krempachami”. Rezerwat obejmuje krótki przełom rzeki Białki, pomiędzy skałkami Kramnicą (688 m n.p.m., wysokość względna 65 m) na prawym brzegu i Obłazową (670 m n.p.m., wysokość względna 47 m) na lewym. Miejsce jest naprawdę urokliwe, tym bardziej, że spojrzawszy „za siebie”, mamy… :-) Tereny godne do uprawiania wspinaczki, można zatem podziwiać tytanów w akcji… ;-)
A ja jeszcze na chwilkę wrócę do sakralnych klimatów. We wsi Trybsz zwiedzam kościół pw. św. Elżbiety Węgierskiej z 1567r. I znów działa „dziurka od klucza”. Wewnątrz barokowa polichromia z 1647. Na sklepieniu najstarsza malowana panorama polskich Tatr. W przerwie od zwiedzania architektury sakralnej oddech górskim powietrzem biorę na punkcie widokowym „Litwinka” nad Czarną Górą. Pierwszy raz na tym wyjeździe mam tak bliską panoramę Tatr. Z drugiej zaś strony piętrzy się Babia Góra wraz z Pasmem Policy. Dziś jednak jest dzień dolin...i architektury z drewna. Kolejny obiekt mojego zainteresowania jest w Jurgowie. Mamy tu Kościół św. Sebastiana i Matki Boskiej Różańcowej z 1675r. Kręcąc się lokalnymi dróżkami w przysiółku Rzepisk [Grocholów Potok], natykam się na kolejny drewniany obiekt [niespodzianka gdyż nie zaznaczony na mojej mapie!]. Jest to kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Do jego budowy przystąpiono w 1955 roku, a już 9 lipca 1957 r. miało miejsce jego poświęcenie.
Na dobicie rannych zostawiam sobie kościół św. Katarzyny w Sromowcach Niżnych, gdzie planowałem załapać jakąś kwaterkę. Obiekt został wzniesiony w 1513r. Ostatnim nabożeństwem odprawionym w tym kościele była msza (pasterka) 24/25 grudnia 1986. Po remoncie, od 2010r, mieści się w nim galeria sztuki. Jako, że drzwi tym razem były otwarte na oścież, zachodzę… W kościele pozostały obrazy św. Antoniego Paderewskiego i św. Katarzyny Aleksandryjskiej oraz ambona. Pokoik znajduję bez problemu. W planach mam odespać dyżur i nocną podróż z Gdańska, a w kolejnym dniu będę chciał czysto rekreacyjnie pokręcić się po pagórkach polskiego Spiszu. Zaczynam od miejsca, które od dawna krążyło mi głowie - od Przełęczy nad Łapszanką. Stoi tu murowana dzwonnica z 1928r, która miała ostrzegać ludzi przed zbliżającą się burzą. Wierzono również, ze ma ona zdolności odpędzania burzy. 17 lipca 1967 podczas jednego z takich ostrzegań piorun zabił dzwoniącego w kapliczce młodego mieszkańca Łapszanki. Z przełęczy rozciąga się bajeczny widok na Tatry! :-D Miedziane [z lewej] i Wołoszyn Wielki [w centrum].
Z przełęczy zupełnie nieśpiesznie wędruję zboczami Pustego Wierchu, następnie wchodzę na Piłatówkę [1004mnpm]. Alpejskie klimaty w wersji spisko-podhalańskiej… ;-) Nowoczesną zabudowę okolic Podhala każdy zna, ale czasem można natrafić na takie perełki, wysoko nad Rzepiskami, w najwyżej położonym osiedlu w Polsce [Pawliki]. Kręcę się trochę bez celu, najpierw po Pawlikowskim Wierchu [1016mnpm], następnie schodzę na Sarnowską Grapę [900mnpm]. Stoją tu dwie kapliczki, młodsza… i...starsza, kapliczka św. Jana z drugiej połowy XIXw. Kapliczka usytuowana jest na tzw „Drodze Umarłyk”. Nazwa wzięła się stąd, iż wsie Jurgów, Rzepiska i Czarna Góra nie miały swoich kościołów, więc tym odcinkiem polnej drogi szły rodziny z nieboszczykiem do kościoła w Łapszach Wyżnich.
A tak prezentują się wzgórza nad Łapszanką, po lewej najwyższy Kuraszowski Wierch [1038mnpm]. Po tej totalnej regeneracji kręcę jeszcze nieco po okolicy Sromowców. Tutaj charakterystyczne kształty okolicznych gór i dwaj przedstawiciele Pienin Czorsztyńskich - bliżej Stronia [663mnpm], w głębi Rabsztyn [691mnpm]. Gapię się na to co przede mną w kolejnych dniach… Zachodzę do schroniska PTTK „Trzy Korony”...i na ten moment jestem zmuszony oddać głoś do studia :-)

najbliższe galerie:

 
W MUROWANEJ PIWNICY,  TAŃCOWALI ZBÓJNICY!
1pix użytkownik zbojnik odległość 1 km 1pix
Białka Tatrzańska na szybko
1pix użytkownik pypekk odległość 4 km 1pix
Góry, chmurki i chmury
1pix użytkownik violkad odległość 5 km 1pix
Tatrzańskie lody dla ochłody
1pix użytkownik anek11 odległość 5 km 1pix
Spisz 2
1pix użytkownik popekpawel odległość 6 km 1pix
Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej. Karnawał góralski.
1pix użytkownik zbik odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (18):

 
satan użytkownik satan(wpisów:3295) dodano 16.12.2019 19:40

Achernar -> pewnie masz rację, a ja bezrozumnie spisałem...dzięki za wnikliwość i szczegółowe czytanie opisu ;-)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5681) dodano 16.12.2019 12:15

No, faktycznie... Ale myślę, że to ewidentna pomyłka. Bo wśród świętych o imieniu Antoni znaleźć można:

1) Antoniego Wielkiego (250/251-356) - egipskiego pustelnika, opata, uznawanego za twórcę anachoretyzmu, jednej z odmian ruchu monastycznego uznanego za świętego przez Kościół katolicki, Kościół anglikański, Cerkiew prawosławną i Koptyjski Kościół Ortodoksyjny.

2) Antoniego Padewskiego (1195-1231), portugalskiego franciszkanina o nazwisku Fernando Martins de Bulhões, teologa, prezbitera i doktora Kościoła, uznanego za świętego przez Kościół katolicki, który zasłynął jako misjonarz i kaznodzieja. Zyskał przydomek "Padewski", choć w Padwie i jej okolicach spędził jedynie ostatnie kilkanaście miesięcy swego życia.

Przyznam się, że o innych świętych Antonich (także Paderewskim) nie słyszałem. Ale może tu być tak, jak w tej anegdocie o Jasiu, który powiedział ojcu, że dostał dwójkę z religii. Gdy ojciec zapytał za co, wyjaśnił, że na pytanie księdza kto pomagał Jezusowi nieść krzyż na Golgotę odpowiedział, że był to Szymon Cyrankiewicz. Ojciec pomyślał i powiedział, że dwójkę dostał zasłużenie, bo Cyrankiewicz miał na imię nie Szymon, lecz Józef... Pozdrawiam.:)

satan użytkownik satan(wpisów:3295) dodano 11.12.2019 20:03

Harmony -> potrafisz wypatrzyć perełki, ale to już dobrze wiemy ;-)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 11.12.2019 13:14

Uroczy dwór Tetmajerów, generalnie uroczy swojski klimat galerii. Czekam na głos i obraz ze studia ;)
Pozdrawiam :)

satan użytkownik satan(wpisów:3295) dodano 11.12.2019 12:01

Rozmusiaki -> nie ma rady....trza je kochać! ;-)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4876) dodano 11.12.2019 10:41

Super klimacik :)
I jak tu gór nie kochać ?
Pozdrawiam

satan użytkownik satan(wpisów:3295) dodano 10.12.2019 21:06

Śnieżka -> przesadzasz Waść ;-)

satan użytkownik satan(wpisów:3295) dodano 10.12.2019 21:06

Paniwu -> okazuje się, że Spisz ma takich miejsc....dużo :-)

satan użytkownik satan(wpisów:3295) dodano 10.12.2019 21:05

Paweller75 -> taki rajd z Gdana od 3:00, by jeszcze przed południem w góry, to dla mnie...normalka ;-)
A morze? Cóż...15min i pławię się w luksusie Bałtyku ;-)

satan użytkownik satan(wpisów:3295) dodano 10.12.2019 21:04

Achernar51 -> wprawne oko i rzetelne poczytane ;-) Zbiłeś mnie trochę z tropu, ale u źródeł tak właśnie stoi napisane:

http://www.parafiasromowce.webd.pl/menu_b/drewniany.html

satan użytkownik satan(wpisów:3295) dodano 10.12.2019 21:03

Ogi - dzięki za pozytywną recenzję! Skrobnę coś jeszcze!

satan użytkownik satan(wpisów:3295) dodano 10.12.2019 21:02

Kabaczek -> cieszę się, coś tam jeszcze pokażę, bo fotek narobiłem jak rasowy cyfrowiec :-)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3451) dodano 10.12.2019 18:24

6,7 - sztosik! Fajnie to sobie wymyśliłeś:)

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:709) dodano 10.12.2019 17:43

Przełom Białki pod Krempachami (15,16,17) to jedno z najbardziej urokliwych miejsc na Spiszu, a panoramy Tatr rewelacyjne. Pozdrawiam serdecznie.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7585) dodano 10.12.2019 16:16

Ach te widoki na Tatry ..., pogoda widzę dopisała, dla mnie rewelacja:) Trochę współczuję podróży z Gdańska ..., ale za to masz przynajmniej morze i plaże latem na wyciągnięcie ręki:)
Pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5681) dodano 10.12.2019 14:16

Piękna jesień i wspaniałe okolice. A ten św. Antoni Paderewski z fotki 26 to rozumiem, że żart... Pozdrawiam. :)

ogi użytkownik ogi(wpisów:134) dodano 10.12.2019 12:32

Piękne i ciekawie opisane zdjęcia.
Czekam na więcej.
Pozdrawiam

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1268) dodano 10.12.2019 09:11

Jak ja lubię takie klimaty.
Pozdrawiam i czekam na więcej.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!