m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
A ponad rzeką Clitunno, na trójkątnym wzgórzu wznosi się miasteczko Trevi, zamknięte dwoma pierścieniami murów obronnych, zewnętrznym z okresu średniowiecznego i wewnętrznym z czasów rzymskich. Na szczycie wzgórza widoczna wieża katedry Św. Emiliana  pierwszego biskupa męczennika, ściętego w 305 roku. Trevi przycupnięte u podnóża Monte Maggiore, otoczone jest srebrzystymi gajami oliwnymi dostarczającymi surowca do wyrobu słynnej miejscowej oliwy, winnicami oraz plantacjami słoneczników i kukurydzy, o tej porze roku już zebranymi. Widok na średniowieczne zewnętrzne mury obronne Trevi. Snujemy się po stromych uliczkach i zaułkach, chcemy dotrzeć na szczyt, do katedry Św. Emiliana. Mijamy gmach teatru Clitunno, zaprojektowany przez architekta Domenico Mollaioli, zbudowany w 1875 roku z udziałem osób prywatnych i gminy. Otwarcie teatru w 1877 roku zainaugurowało wystawienie opery „Maria di Rohan” Gaetano Donizettiego. Teatr ma dwie kondygnacje z galerią i może pomieścić 200 widzów. Wnętrze jest naprawdę piękne, niestety teatr zamknięty o tej porze. Kurtyna na scenie teatru, podpisana i datowana na 1877 rok, jest dziełem Domenico Bruschi, artysty z Perugii. Przedstawia cesarza Kaligulę, który składa ofiary bogu Clitunno (Clitumnus). Tradycja teatralna w Trevi sięga czasów rzymskich i nazwa teatru nawiązuje do tych czasów. Dziś w teatrze odbywają się przedstawienia na najwyższym poziomie.
Przechodzimy pod widoczną w głębi bramą na główny plac w Trevi Piazza Mazzini…. otoczony kolorowymi kamieniczkami, butikami, kawiarniami i restauracjami. Na placu znajduje się gmach Ratusza, ten z podcieniami, a góruje nad placem słynna wieża widokowa Torre Civico - symbol miasteczka. Mijamy uroczy zaułek. I przed nami, na końcu uliczki, romańska katedra Św. Emiliana z XI wieku. Wspinamy się po schodach, widoczna dzwonnica …
Fragment fasady katedry Św. Emiliana. Nawa główna w katedrze Św.Emiliana. Barokowy wystrój zawdzięcza przebudowie w XVII wieku. Główny ołtarz i absyda. ... Figura Św. Emiliana pierwszego biskupa męczennika, ściętego w 305 roku, patrona miasta. Wejście do kościoła - nawa główna. Nad wejściem organy.
Organy są cudowne, na balustradzie namalowanych kilka scen biblijnych. Nie znalazłam jednak informacji o artyście który to dzieło stworzył W bocznej nawie ołtarz z tryptykiem przedstawiającym Matkę Bożą z Dzieciątkiem i Św. Józefa. Z katedry wychodzimy w plątaninę uliczek,… uroczych zaułków. Szukamy klasztoru San Francesco, założonego w Trevi pod koniec XIII wieku, wkrótce po śmierci Św. Franciszka z Asyżu. Obecnie, mieści się w nim Muzeum Obywatelskie, w skład którego wchodzą: antykwarium , galeria sztuki , kościół San Francesco i Muzeum Cywilizacji Oliwnej. Chcemy je zwiedzić. Wychodzimy na północny kraniec miasteczka. Po prawej stronie mury klasztoru San Francesco, a na wprost widok na Dolinę Umbryjską.
Kompleks muzealny San Francesco to miejsce w Trevi, którego nie można pominąć, ale nie mamy szczęścia, cały obiekt otoczony płotami i rusztowaniami. Odbywają się gruntowne prace remontowe i konserwatorskie.   Dla strudzonych wędrowców, którzy tutaj dotarli, chyba dla odpoczynku wystawione krzesełka, z których skorzystaliśmy i podziwiamy panoramę Doliny Umbryjskiej na północ od Trevi…. daleko pod Monte Subasio widoczne Foligno, a na horyzoncie bieleje Asyż. Na zachodzie widoczna równina rzeki Clitunno i wypiętrzona Góra Sokoła (Montefalco). Tam chcemy dotrzeć. Ale po drodze, na tej równinie między Trevi a Montefalco, jest jeszcze jedna atrakcja, której nie da się pominąć - sanktuarium maryjne Madonna della Stella. Błądzimy zaułkami miasteczka, zjeżdżamy w dolinę i ruszamy do sanktuarium Madonna della Stella. Pierwsze ślady kościoła w miejscu obecnego sanktuarium pochodzą z 1525 roku. Oryginalny kościół pod wezwaniem Św. Bartłomieja Apostoła, który stał w tym miejscu, został zniszczony w 1832 roku przez silne trzęsienie ziemi.
Ocalał tylko fresk - obraz, Madonny z Dzieciątkiem Paolo Bontulli. Po objawieniach, których doświadczył 5-letni chłopiec, w 1862 roku w miejscu ruin kościoła San Bartolomeo okoliczni wierni postanowili odbudować kościół. W latach 1862-1870 zbudowano nowe, większe sanktuarium, w całości finansowane z dotacji wiernych. Kościół został poświęcony Marii Auxilium Christianorum (Maryi Wspomożycielce). Świątynia nie miała szczęścia, w 1878 roku kolejne trzęsienie ziemi zniszczyło nowo wybudowany kościół. Jednak dzięki wkładowi wiernych i pomocy papieża Leona XIII, w roku 1884 odbudowano sanktuarium i powtórnie poświęcono Marii Auxilium Christianorum (Maryi Wspomożycielce). W 1997 roku sanktuarium zostało poważnie uszkodzone kolejnym trzęsieniem ziemi, które spustoszyło Umbrię i Marche. Prace konserwatorskie kościoła zostały zakończone dopiero w 2005 roku. Architekt Giovanni Santini zaprojektował kościół w stylu neoklasycystycznym , o barokowych rysach, zwłaszcza w dzwonnicy. Wnętrze o powierzchni 800 m² zbudowane jest na planie łacińskiego krzyża. Kolumny i ściany pokryte są marmorideą, rodzajem tynku o wyglądzie marmuru. Fragment nawy bocznej.
Nad ołtarzem znajduje się fresk- obraz Paolo Bontulli „Madonny z Dzieciątkiem”, uratowany ze starego kościoła Św.Bartłomieja. Na sklepieniu absydy piękny obraz koronacji Matki Bożej.

A to sklepienie kopuły dzwonnicy. Budynek, który dziś przyciąga licznych pielgrzymów, to oaza duchowości po środku równiny u podnóża Góry Sokoła (Montefalco). Jest sanktuarium maryjnym dla diecezji Spoleto-Norcia, miejscem częstych pielgrzymek, w tym lokalnych, które odbywają się co roku 8 września. Święto patronalne w Sanktuarium Madonna della Stella odbywa się 8 września każdego roku. Poprzedza je oktawa, w czasie której trwa peregrynacja obrazu Madonny z Dzieciątkiem po okolicznych parafiach i wsiach. W dzień 8 września sanktuarium otoczone jest tłumem wiernych i straganami. Wieczorem obchody kończą występy lokalnych śpiewaków i pokaz fajerwerków. Montefalco (Góra Sokoła) na wyciągniecie ręki, nie możemy go pominąć podczas tej wędrówki. Do zobaczenia w Montefalco.

najbliższe galerie:

 
Gubbio
1pix użytkownik szarykot odległość 3 km 1pix
Gubbio
1pix użytkownik ryzykant odległość 3 km 1pix
Włochy - Gubbio
1pix użytkownik marioli odległość 3 km 1pix
Umbria - Gubbio
1pix użytkownik mgfoto odległość 3 km 1pix
Asyż 2012 (2)  Uroki Umbrii
1pix użytkownik paniwu odległość 16 km 1pix
MIGAWKI Z ITALII
1pix użytkownik wo odległość 20 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4854) dodano 16.12.2019 17:39

Fajnie połozone to miasteczko i co zauważalne,mało ludzi.
Bez tłumów fajniej się zwiedza :)
Pozdrawiam!

tereza użytkownik tereza(wpisów:3936) dodano 14.12.2019 17:00

Włoskie miasteczka są cudowne. Lubię takie klimaty. Pozdrawiam:)

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:704) dodano 13.12.2019 22:18

Harmony; dzięki za odwiedziny, miły komentarz i ocenę. Te małe miasteczka mają swój klimat i nastrój, zawsze ”oferują” coś ciekawego do zobaczenia, nie zalewają ich tłumy turystów. A po ich zwiedzeniu nigdy nie czułam się znużona, a na pewno zauroczona. Pozdrawiam serdecznie.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2849) dodano 13.12.2019 17:47

Pięknie położone kolorowe miasteczko i robiące wrażenie sklepienie kopuły dzwonnicy. Miły spacer z Wami odbyłam.
Pozdrawiam :)

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:704) dodano 13.12.2019 15:17

Przemysławie; dzięki, za odwiedziny i komentarz. Mam nadzieję, iż pomimo, że już tam byłeś, nie zanudziły Cie te obrazki. ja wracam do nich z przyjemnością, tym większą, że porządkuję w końcu mój zaniedbany "śmietniczek". Pozdrawiam serdecznie Ciebie, Panią Królową i małego Thomasa.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:704) dodano 13.12.2019 15:11

Kabaczek, Satan, Paweller75; Dzięki za odwiedziny i miłe komentarze. Cały urok tych małych miasteczek, to urocze stare uliczki, zaułki i oczywiście brak tłumów turystów. Każdy zaułek tchnie wiekami i nie spiesząc się, można się nim delektować do woli. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do kolejnych małych umbryjskich miasteczek.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:704) dodano 13.12.2019 15:05

Wielkopolanko; Cieszę się, że podobają Ci się nasze wyprawy. Lubimy małe miejscowości, bez tłumów zwiedzających, bez narzucania tempa zwiedzania, itp. A te małe perełki umbryjskie są pełne uroku i okazuje się wszystkie z ciekawą historią. Sporo ich błyszczy na szczytach wzgórz na równinie umbryjskiej, co tej ostatniej przysparza dodatkowego blasku. Dziękuję za spacer z nami i zapraszam na następne. Pozdrawiam serdecznie.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6363) dodano 11.12.2019 22:43

I znowu szlaki nam się nałożyły...;)
Serdecznie pozdrawiam!...;)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7578) dodano 11.12.2019 19:03

Plątanina uliczek w takich miasteczkach zawsze jest fajne ..., no ale położenie tego miasteczka jest mega fajne:)
Pozdrawiam:)

satan użytkownik satan(wpisów:3288) dodano 11.12.2019 12:04

Taaak, trzeba będzie kiedyś tak nieśpiesznie "pokręcić" się po tej części Italii ;-)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1250) dodano 11.12.2019 10:34

Piękne są te włoskie miasteczka.
Pozdrawiam.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1967) dodano 11.12.2019 09:33

Wspaniała wycieczka...zawsze chętnie z Wami podróżuje...lubie małe miescowosci które tętnią historią...jeździłam tylko na wycieczki do Włoch a to w programie mają oblegane miejsca...czekam na następne relacje...
pozdrawiam serdecznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!