m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Z Cerro La Cruz rozpościera się spektakularny widok na dolinę i miasto Jinotega. ...... ...... Catedral San Juan Bautista, z 1805 roku,przebudowana w 1882 r. w stylu neoklasycznym. Jeden ze stojących w pobliżu katedry bożonarodzeniowych żłóbków. Naprzeciw katedry znajduje się Parque Central,ulubione miejsce spotkań mieszkańców.
Z Parque Central sąsiaduje Paseo de la Familia y la Cultura,gdzie poznamy znane postacie z historii miasta,oraz dowiemy się o różnych działaniach miejskich władz mających związek z szeroko pojętą kulturą. Ulica ograniczająca od zachodu Parque Central Warto wybrać się na mierzący 1300m npm Cerro La Cruz,będący jednym z symboli miasta. Po minięciu ostatnich zabudowań,przechodzimy przez miejski cmentarz (Cementerio Municipal) Podejście nie jest zbyt trudne,przez 3/4 trasy idziemy po wyłożonej płytami ścieżce,dalej po utwardzonych stopniach. Pewien kłopot może stanowić nieprzewidywalna pogoda,np.intensywny deszcz,który mi się przytrafił.
Krzyż postawił na szczycie franciszkanin Agustin Morel,by chronił miasto przed zdarzającymi się powodziami i osuwiskami.Krzyż pewnie spełnia swe zadanie,gdyż każdego 3 maja,ponad 5 tys. pielgrzymów wędruje na szczyt,aby wziąć udział w mszy pod krzyżem o godz. 9.00. Spod chmur pora wracać na ziemię,czyli dalszy ciąg spaceru po mieście Jinotega. Zachodnia strona miasta,w tle grzbiet górski z Cerro La Cruz. La iglesia de Jesucristo de los Santos de los Ultimos Dias
Complejo Deportivo Jinotega Przed nami nowoczesna betonowa świątynia,Iglesia de Nuestra Señora de Los Angeles.W jej bryle dominuje wysoka,prostopadłościenna dzwonnica. Wnętrze świątyni jest proste i skromne. W drodze na dworzec autobusowy.
Dworzec Autobusowy (Terminal de Buses Jinotega) Na dworcu jest kasa biletowa,toaleta oraz punkty gastronomiczne. Czas ruszać w drogę ! Niedaleko,bo tylko 10 km na północ od Jinotegi leży piękne jezioro Apanás. Z autobusu wysiadam na moście Puente Mancotal,w pobliżu wioski Asturias. Puente Mancotal z pewnej odległości Znajduję się po stronie południowej jeziora,która jest łatwo dostępna środkami komunikacji publicznej.
Lago Apanás to sztuczny zbiornik powstały w 1964 r.,w wyniku zalania doliny Apanás wodami rzek Tuma,Jigüina i Mancotal. Zajmuje 54 km2 powierzchni,a jego długość dochodzi do 15 km.Jest trzecim co do wielkości zbiornikiem wodnym w Nikaragui. Przy jeziorze uruchomiono elektrownię wodną.Wytwarzana przez nią energia elektryczna stanowi 35% mocy w krajowym systemie energetycznym. Od 2001 roku jezioro i jego otoczenie jest obszarem chronionym Konwencją Ramsar. Krajobraz jest tu wyjątkowo malowniczy,taki sam od 50 lat jakie upłynęło od daty powstania jeziora.Tak zwane zagospodarowanie turystyczne praktycznie nie istnieje. Dlatego,jeśli ktoś szuka spokoju,wyciszenia no i pięknych widoków,pozostając w kontakcie z nietkniętą naturą,Lago Apanás będzie idealnym miejscem.
Idąc wzdłuż jeziora musiałem przejść przez kilka prywatnych posesji.Na szczęście nikt nie biegł w moim kierunku z maczetą,jak zdarzyło mi się w Kolumbii.
Do odjazdu busa do Jinotegi pozostało jeszcze pół godziny,więc spędzam ten czas sącząc piwo i zerkając po raz ostatni na Lago Apanás.

Dziękuję...

najbliższe galerie:

 
Matagalpa y Selva Negra Mountain Resort
1pix użytkownik hardin77 odległość 22 km 1pix
NIKARAGUA - CERRO NEGRO & Volcano Boarding
1pix użytkownik martyna odległość 101 km 1pix
León
1pix użytkownik hardin77 odległość 121 km 1pix
Granada
1pix użytkownik hardin77 odległość 130 km 1pix
Corinto
1pix użytkownik hardin77 odległość 145 km 1pix
Chinandega→ Potosi→ Volcán Cosigüina
1pix użytkownik hardin77 odległość 170 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
hardin77 użytkownik hardin77(wpisów:174) dodano 02.01.2020 22:27

gracias !

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 02.01.2020 09:02

bardzo ładnie

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!