m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Do Doliny Pięciu Stawów Spiskich najlepiej dojść Doliną Małej Zimnej Wody Malá Studená dolina Wjeżdża się kolejką na Siodełko (Hrebienok) na 1285 m A potem idzie 6,5 km lasem w dolnym piętrze doliny A w środkowej jej części krainą kosodrzewiny, traw, ziół i kwiatów.
Dnem doliny płynie Malý Studený potok (Potok Małej Zimnej Wody), na którym u wejścia do doliny znajduje się Wodospad Olbrzymi (Obrovský vodopád). Spada z wysokości 20 m mroczną skalną szczeliną. Poniżej, w pobliżu Schroniska Bilíka, na Małej Zimnej Wodzie i Staroleśnym Potoku które łącza się w potok Zimnej Wody (Studený potok) jest jeszcze kilka wodospadów, które  określane są wspólną nazwą Wodospadów Zimnej Wody (Vodopády Studeného potoka). Poprowadzono przy nich szlak turystyczny ze Starego Smokowca do górnych odgałęzień Doliny Zimnej Wody. Minąwszy Schronisko Zamkovskiego na 1475 m n.p.m. i ujęcie wody
zielony szlak przekracza górną granicę lasu zdeformowaną przez lawiny. Wśród bujnych kosówek, rosną tu dorodne brzozy jarzębiny i limby. 120 lat temu wysiane przez człowieka. Im dalej tym widoki stają się coraz atrakcyjniejsze Idziemy dnem Doliny Małej Zimnej Wody. Na wprost ścieżki widać Złotą Siklawę. Pośrednia Grań / Zimnowodzka Grań Złota Siklawa spada z ogromnej płyty skalnej od strony Terinki -Schroniska Teryego. Widać je u góry. A dalej Lodowy Kopiniak i Lodowy Szczyt.
Wielki Łomnicki Ogród i Prostredný hrebeň ponad nim. Ogród falujący ziołoroślami latem jak teraz. Stanowi on pozostałość dawnego jeziorka przylodowcowego. Złote Spady i Złota Siklawa Zachodnia ściana Łomnicy ginąca wśród mrowia turniczek Przychodzi nam piąć się w górę łamaną linią bo blokach i złomach by pokonać 300-metrowy próg polodowcowy, jakim Dolina Pięciu Stawów Spiskich obrywa się w południowym kierunku. Stroma ściana zwana jest Złotymi Spadami i to po jej płytach spływa Złota Siklawa. My jak my. Niosę mały plecak z wodą i pięciokilowy aparat ale współczuć wypada szerpom, dźwigającym do Terinki najdziwniejsze towary. Objuczonym do granic możliwości. Mijamy ich co i rusz. Spojrzenie za siebie. W Dolinę Małej Zimnej Wody. Po lewej Łomnicka Grań, po prawej Rywociny
Durny Szczyt i Łomnica. Durny Szczyt to w sumie czwarty co do wysokości szczyt Tatr, znajdujący się w długiej bocznej grani pomiędzy Baranimi Rogami a Łomnicą. Ma 2 623 m n.p.m. A Łomnica? Łomnica ma 2 634 m n.p.m. i jest drugim co do wysokości szczytem Tatr. Wiadomo, po Gerlachu. Zresztą do 1860 r., kiedy to zrobiono dokładniejsze pomiary wysokości, Łomnica uchodziła za najwyższy tatrzański wierzchołek A tu po lewej Żółta Ściana (2169 m n.p.m.). Nazwa szczytu pochodzi od żółtego zabarwienia skał spowodowanego porostami. I jeszcze raz Durny i Łomnica. Już po osiągnięciu Złotych Spadów.  Jak się dobrze przyjrzeć to widać na Łomnicy zabudowania napowietrznej kolei linowej z Tatrzańskiej Łomnicy. Tyle razy byłem już w Tatrach Słowackich, a nigdy nie pojechałem tą kolejką. Zawsze było mi szkoda kasy. Może jak już nie będę miał sił aby chodzić po górach to wjadę. O ile będzie mnie stać na emeryturze. I o ile ciśnienie albo coś podobnego mi w tym nie przeszkodzi. I oto plejada. Od lewej: kawałek Żółtej Ściany na pierwszym planie, potem Pośredni Szczyt, Drobna Turnia, Sokola Turnia, Spąga, poniżej niej Czerwona Ławka, Mały Lodowy Szczyt. No i Pięciostawiańska Kopa po prawej. Lodowe Kopiniaki, i proszę Państwa: D5SS w całej swej okazałości!
Pięknie tu ale i tłoczno zarazem. Dojść nietrudno więc warto. Za młodu to by się szło stąd na Czerwoną Ławkę, a teraz to się posiedzi trochę w Terince i nad spiskimi plesami i trzeba się będzie cofnąć do Starego Smokowca bo tam auto się zostawiło. No to nad przysychającym plesem rozciągają się od lewej: Baranie Rogi 2526 m n.p.m., to szpiczaste to Spiska Turniczka - Skrajna i Zadnia, potem turnie: Juhaska, Pięciostawiańska, Sępia, Czubata, Mały Durny Szczyt, Durny Szczyt i Łomnica. Pięć Stawów Spiskich. Päť Spišských plies. To na zdjęciu to Prostredné Spišské pleso, czyli że tak powiem, Pośredni Staw Spiski (Powierzchnia 2,360 ha, głębokość ok. 4,6 m). Leży nieopodal Schroniska Téryego. Jest to drugi co do wielkości spośród Pięciu Stawów Spiskich. Pozostałe to: Zadni Staw Spiski, Mały Staw Spiski, Wielki Staw Spiski (największy) i Niżni Staw Spiski. Malé Spišské pleso. Mały Staw Spiski jest naprawdę mały. Najmniejszy spośród całej piątki. Ma powierzchnię 0,180 ha, i głębokość ok. 3,5 m. Leży nad samym progiem Doliny Pięciu Stawów Spiskich. A to co widać z przodu to Wielka Łomnicka Baszta Baranie Rogi i Spiska Turniczka. Skrajna. W przybliżeniu.
Wyżnia Lodowa Przełęcz (po lewej, 2420 m n.p.m.) i Śnieżna Przełęcz (ta najniżej położona, 2323 m n.p.m.) nad Wielkim Stawem Spiskim. I to samo. Tylko tak się nagle zachmurzyło. Szare sine ciężkie niebo. Zgoła inaczej. Ale słoneczko walczy. Przedziera się zza chmur do wód stawiańskich spiskich pięciu.
Od lewej: kawałek Pięciostawiańskiej Turni. Tam w tyle to Harnaski Kopiniak. Potem Pięciostawiańska Czuba. Ten ząb to Lodowy Ząb. Potem centralnie Lodowe Kopiniaki: z przodu Pośredni z tyłu Wielki. I tan taki na prawo od nich to sam on: Lodowy Szczyt. Pośrednia Grań (Prostredný hrot). Ta najwyższa. 2420 m n.p.m. Przed nią Żółta Sciana. Szczycik w masywie na prawo od Pośredniej Grani to Mała Pośrednia Grań. Potem Pośrednia Przełęcz i Żółty Szczyt. Ta najniższa przełęcz to Żółta Ławka. A potem Drobna Turnia i Sokola Turnia. A to już widzieliśmy.  Baranie Rogi i spółka To też. Lodowe Kopiniaki i Lodowy Szczyt. To również. Pośrednia Grań i Żółty Szczyt. Tyle, że jak podszedłem bliżej, to oczom moim ukazała się tafla Niżnego Spiskiego. Zawracamy. Niżej słoneczko wygrywa.

najbliższe galerie:

 
Tatry - Dolina Stawów Spiskich
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
SŁOWACJA - Łomnica
1pix użytkownik paulus odległość 1 km 1pix
Słowacja -Łomnica 2634 m.n.p.m
1pix użytkownik knfred odległość 2 km 1pix
Tatrzańska Łomnica
1pix użytkownik watcher odległość 2 km 1pix
Tatry - Łomnica
1pix użytkownik zibid odległość 2 km 1pix
Z Łomnicy na Kościelec. . .
1pix użytkownik anek11 odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
doracz użytkownik doracz(wpisów:1309) dodano 27.01.2020 10:53

Bardzo Wam dziękuję za odwiedziny. Tatry zawsze są piękne. Pozdrawiam Was serdecznie :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6846) dodano 27.01.2020 09:45

Piękna jest ta dolina:) Raz byłam, ale z noclegiem w schronisku, więc można było posiedzieć do wieczora i cieszyć oczy widokami:) Co do Łomnicy też nie wjeżdżałam, ale nie tyle mi szkoda kasy, co bardziej się obawiam pogody na górze, bo często na dole słońce, a jak się wjedzie to chmury, mleko i nic nie widać… pozdrawiam:)

 użytkownik (wpisów:2) dodano 25.01.2020 11:00

Lubię tę dolinę. Piękna jest. Bardzo przyjemna wycieczka. i pogodę miałeś zacną wielce.
a co do kolejki do Łomnicę to warto odżałować kasę. widoki z wiszącego balkoniku są imponujące :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 24.01.2020 22:31

Lubię tę dolinę. Piękna jest. Bardzo przyjemna wycieczka. i pogodę miałeś zacną wielce.
a co do kolejki do Łomnicę to warto odżałować kasę. widoki z wiszącego balkoniku są imponujące :)

satan użytkownik satan(wpisów:3314) dodano 24.01.2020 20:10

Było się kilka razy - piękne miejsce...i zacne szlaki powyżej ;-)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1313) dodano 24.01.2020 11:48

Piękne góry. Trzeba będzie kiedyś znowu ruszyć na słowacką stronę.
Pozdrawiam.

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 24.01.2020 10:43

Ostatnio zacna burza i gradobicie nas tam spotkało, a tak ładna pogoda była jak szliśmy :D
Zacna galeria. pozdro

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 23.01.2020 22:56

Na 13 mogłabym się natychmiast teleportować. A potem usiąść na kamieniu obok ludzi z 33 i pogapić się na okolicę. Piękna sceneria i super pokazana. Warto czasem te 5 kilo dźwigać;-)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4951) dodano 23.01.2020 09:30

No pikne Panie te Taterki :)
Aż mnie nosi !!!
Pozdro

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3477) dodano 22.01.2020 19:09

Piękne zdjęcia, zachęcają, żeby tam jechać i samemu słowackie Tatry spenetrować. Pozdrowienia:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7607) dodano 22.01.2020 16:32

Cudnie, góry jak zawsze piękne ..., już dawno nie byłem w Tatrach, trochę mi tego brakuje, taki szlak chętnie bym zrobił:)
Pozdrawiam:)

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:343) dodano 22.01.2020 10:49

Super wycieczka, piękne widoki. Obejrzałam z wielką przyjemnością.
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!