m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Na pole campingowe trafiamy już tak całkiem sporo po południu.Świetna lokalizacja,bo przy samym Dunaju.Szybciutko rozbijamy namioty,by zdążyć przed zachodem słońca ... A właściwie to na zachód słońca :) Ranek był całkiem przyjemny,powiedzialbym nawet upalny ... Ale to Rozmusiakowa była tą,która przywitała dzień :) Skoro taka wyrywna,to zrobiliśmy ją naszym przewodnikiem po Belgradzie.No co ? Trzy głosy były za ;) Nie pozostało jej zatem nic innego,jak porządnie zapoznać się z topografią miasta. Zaczęliśmy od hotelu Moskwa.
Wybudowany na początku dwudziestego wieku,pierwotnie był siedzibą i hotelem towarzystwa ubezpieczeniowego pod tą samą nazwą. Sam budynek natomiast nosi cechy stylu neorealistycznego z elementami secesji. No a teraz w miasto ;) Choć Belgrad to miasto bez składu i ładu,to jednak mury kryją sporo ciekawostek. Bo jak by nie było,to właśnie Belgrad był kiedyś węgierska twierdzą zamykającą imperium osmańskiemu drogę do Europy. Powiem więcej.Mało kto zdaje sobie sprawę,że to Belgrad właśnie jest jednym z najstarszych miast  europejskich.
Znaleziono tu ślady osad neolitycznych,pochodzących sprzed 9 tysięcy lat ... My znaleźliśmy wodę,bo upał był okrutny ... A najmłodszy Rozmusiak znalazł swoją ulicę Miłosza :) Jak się okazuje,w Belgradzie każdy może znaleźć coś dla siebie :) Tymczasem nowe mocno miesza się ze starym ... Choć to stare wciąż pcha się na pierwszy plan ...
W mojej ocenie nie jest to najpiękniejsza stolica,ale uważam też,że są dużo gorsze miasta do zwiedzania,zatem każdy powinien sobie wyrobić zdanie sam. Świątynie w tak gorących regionach to naprawdę zbawienie :) Nie dość,że można rzucić okiem na ładne wnętrza,to doskonale można się schłodzić i odpocząć od upału :) Sami wiecie,nie chce się nawet wyjść :) :) Z oporem wracamy na miasto,szukając odrobiny wody lub cienia ...
Taki upał,ze nawet fontanny powysychały ... Belgrad to również miasto,w którym nie brakuje pomników maści wszelakiej :) :) Głupio tak całe życie być pomnikiem,więc pomnikowaliśmy chwilę ;) :) Rozmusiakowa tak wchłonęła mapę,że jakimiś dziwnymi,okrężnymi uliczkami kierowała nas do Parlamentu ...
I o dziwo,nie zgubiliśmy drogi ... Parlament serbski z boku ... I Parlament serbski na wprost :) Obok Parlamentu ogromna poczta,pamietająca raczej czasy komunizmu . Lecz Belgrad pięknieje i robi wszystko ku temu,by mieszkańcom,a być może i nam turystom się tu podobało. Rozmusiakowi na przykład styl angielski przypadł do gustu ;)
Jedną z najstarszych dzielnic miasta jest Dorcol. Nazwa pochodzi z języka tureckiego i oznacza skrzyżowanie ulic. ... W tej okolicy mieszkali często cudzoziemcy,czyli obywatele miasta Dubrovnika,Turcy,Austriacy,Żydzi,Grecy,no i oczywiście sami Serbowie. Warto wspomnieć,że jedna z głównych ulic nosi imię Tadeusza Kościuszki. My tymczasem na zakończenie kroki swe kierujemy do największej bodaj na świecie prawosławnej świątyni św.Sawy.
I teraz uwaga - przygotowania do jej budowy rozpoczęto jeszcze w roku 1894 i do tej pory nie została skończona,gdyż koleje losu nie pozwalały na realizacje projektu. Sam budynek ulokowano w miejscu,gdzie niegdyś,po stłumieniu powstania i zdobyciu Belgradu w 1594 roku,Turcy dopuścili się świętokradztwa na szczątkach św.Sawy. Miała to być kara i jednocześnie przestroga dla niepokornych Serbów. W 1926 roku,po rozpisaniu dwóch konkursów,wybrano projekty architektów Bogdana Nestorovicia i Aleksandra Deroka. Budowę wstrzymaną przez wybuch II wojny światowej,kontynuowano dopiero od 1985 roku,a w 2005 zakończono zaledwie zewnętrzną część. Olbrzymia prawosławna świątynia widoczna jest prawie z każdego miejsca w Belgradzie.
My trzymamy mocno kciuki za dalsze etapy wykończenia świątyni. Dziękuję za przybycie.

najbliższe galerie:

 
Belgrad. Cerkiew świętego Sawy
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix
BELGRAD 2017 (1)
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix
BELGRAD 2016
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix
Belgrad - nie tylko stare miasto
1pix użytkownik nola76 odległość 1 km 1pix
Belgrad
1pix użytkownik keith_1989 odległość 1 km 1pix
Serbia - Belgrad, Bazylika św.  Sawy
1pix użytkownik valt69 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3474) dodano 12.02.2020 18:25

Jak byłam mała, to myślałam, że Belgrad jest stolicą Belgii:D
Fajna ta stara dzielnica.
I fajne z Was pomniki:)
Pozdrowienia!

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7357) dodano 10.02.2020 21:23

Wycisnąłeś ten Belgrad jak cytrynę ;). Dzięki Tobie wiem co tam jest, bo do tej pory mijaliśmy szerokim łukiem to miasto. fajny kadr 39.

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:722) dodano 09.02.2020 12:42

Galeria cudowna, chociaż Belgradem w realu nie byłam zachwycona. Galeria na 10 i komentarz fajny. Przepraszam za 8, które nie wiem jak się kliknęło. Miało być oczywiście 10!!!. Pozdrawiam serdecnie.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4886) dodano 06.02.2020 08:51

Kabaczku,serdeczne dzięki :)
Pozdrowionka!

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 05.02.2020 21:10

Kobiety są po prostu lepsze w czytaniu mapy, a nie że wyrywne;-) Fajna prezentacja Belgradu. Pozdrawiam:-)

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:319) dodano 04.02.2020 16:49

Bardzo fajny spacerek po Belgradzie. Nie byłam tam, więc tym bardziej z przyjemnością obejrzałam.
Pozdrawiam :)

satan użytkownik satan(wpisów:3307) dodano 04.02.2020 13:28

Belgrad przypadł mi do gustu. Bardzo fajnie pokazaliście miasto ;-)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6835) dodano 04.02.2020 11:51

Byłam pare lat temu z mamą i nic się nie zmieniło;) Naweet graffiti na 40 nadal istnieje;) Fajny spacererk po mieście. Na twierdzę dotarliście?;) Daj namiary prosze na camping bo może nam sie przyda w drodze do Albanii;) Ładnie się wkomponowaliście w pomnik na 28;) pozdro!:)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1290) dodano 04.02.2020 10:52

Podobało się. Wiele fajnych kadrów.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!