m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (46):

 
Wygodnym, klimatyzowanym autobusem możemy dojechać na południowe wybrzeże, w okolice miasteczka Qrendi, niemal nad samą zatokę, z której wypływają łódki do Błękitnych Grot. Do zatoki mamy od przystanku tylko parę kroków. Łódek jest dużo, można bez problemu kupić bilety; my jednak nie mieliśmy w planach tej morskiej wycieczki. Zamierzaliśmy tylko rzucić okiem na urokliwą zatokę z kolorowymi łódkami. Następnie idziemy wzdłuż wybrzeża w kierunku Błękitnych Grot, aby spojrzeć z góry na to lubiane przez turystów miejsce. Mijamy po drodze XVII-wieczną kamienną wieżę strażniczą i podziwiamy widok na maleńką wyspę Filflę. Jest to skalista, niezamieszkała wysepka, na której znajduje się rezerwat przyrody. Gdzieniegdzie spotykamy miłośników „naskalnego plażingu”; nam jednak na takie przyjemności czasu szkoda ;))
Podziwiamy urozmaicone wybrzeże… ... i obserwujemy płynące do grot kolorowe łódki z turystami. Klify są coraz wyższe, więc z pewnością groty są już blisko. W końcu widzimy z góry „wejścia” do grot. Kolor wody w tym miejscu jest faktycznie piękny. My jednak zostawiamy za sobą te błękity i udajemy się na poszukiwanie prawdziwego celu naszej wycieczki.
Po krótkim spacerku szosą, którą tu przyjechaliśmy znajdujemy przydrożną mapę, a obok niej drogowskaz wskazujący kierunek do poszukiwanych megalitycznych budowli. Dochodzimy do pierwszej z nich - Hagar Qim. Wszystkie te skarby sprzed 5 tysięcy lat osłonięte są olbrzymim namiotem, który z pewnością ma je chronić przed wpływem warunków atmosferycznych, ale jednocześnie daje trochę cienia zwiedzającym. Wielkość bloków skalnych, z których wykonana jest budowla, rzeczywiście robi wrażenie… Jak ówcześni ludzie te wielkie skalne bloki dali radę obrobić i poustawiać, dysponując jedynie siłą mięśni, nie mając takich jak dziś narzędzi i dźwigów? Chociaż jest lato, nie ma tu zbyt wielu zwiedzających, możemy więc w ciszy i spokoju pospacerować w tym niesamowitym miejscu… ...
... ... ... ... Niektórzy mówią, że to tylko kupa kamieni… …ale na nas robi wrażenie
... ... ... Do kompleksu Mnajdra z Hagar Qim prowadzi długi, betonowy chodnik. Nie sposób, zatem, zgubić drogę ;) Tuż przy chodniku turyści budują swoje własne „megalityczne” budowle ;) Ten kompleks również jest przykryty wielkim namiotem.
... ... ... Mnajdra położona jest bliżej wybrzeża, zatem widoki na morze stąd są piękne. ... ...
... ... Po wyjściu spacerujemy po skalistym pustkowiu. Chociaż jest dopiero czerwiec, roślinność jest już dokładnie wyschnięta. Nic dziwnego - nie ma tu odrobiny cienia. Tylko gdzieniegdzie udaje się dostrzec coś bardziej kolorowego.  Trzeba jednak dobrze się przyglądać. Nam udało się dostrzec uroczego kameleona, chociaż był dosyć dobrze kolorystycznie wpasowany w otoczenie. To stworzenie w sam raz dla mnie do fotografowania - nie odfruwa jak ptaki czy motyle i nie ucieka przy najdrobniejszym ruchu. Mogłam więc zrobić kilka fotek bez pośpiechu i z bliska :))
Zostawiliśmy w spokoju kameleona, aby jeszcze chwilę podziwiać poszarpane wybrzeże. ... ... Dziękuję :)

najbliższe galerie:

 
Malta - w drodze do neolitycznych świątyń
1pix użytkownik travelan odległość 0 km 1pix
MALTA - Blue Grotto
1pix użytkownik andrew430 odległość 1 km 1pix
Skaliste wybrzeża Malty cz. I
1pix użytkownik ejlik odległość 1 km 1pix
Malta - Blue Grotto,  Sliema,  Valetta
1pix użytkownik muczacza odległość 2 km 1pix
Byłem w raju?
1pix użytkownik anmi65 odległość 3 km 1pix
Kwiaty z maltańskich klifów
1pix użytkownik ejlik odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
ru_da użytkownik ru_da(wpisów:350) dodano 09.02.2020 07:40

Magdalena, satan, tereza - dziękuję za miłe komentarze.
Satan - namiot może i psuje nastrój, ale doceniliśmy jego cień w tym niesamowitym, maltańskim upale :)
Pozdrawiam serdecznie :)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3976) dodano 08.02.2020 17:05

Interesujące te budowle. Pozdrawiam:)

satan użytkownik satan(wpisów:3319) dodano 08.02.2020 13:23

Rzeczywiście klimaty wakacyjne...a ja w robocie... ;-)
Trochę psuje nastrój ten namiot nad eksponatami, hym?
Kameleon super "ustrzelony"!

Pozdrawiam.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 08.02.2020 10:40

Kosmici? Giganci? Może i kupa kamieni, ale jakże precyzyjnie dopasowanych i ułożonych. A kameleon przepiękny. Pozdrawiam:-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!