m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Wysiadamy na jednym z przystanków,jakich wiele na Ukrainie.Zreszta nie tylko na Ukrainie,bo cały blok wschodni posiada w swej ''ofercie'' takie perełki :) Kierowca autobusu powiedział,ze stąd juz prosta droga do zamku w Podhorcach. Ale w tak zwanym międzyczasie przeprowadzamy jeszcze dokumentacje fotograficzną przystanku.Co poeta miał na myśli ciężko stwierdzić,ale na pewno ta cała mozaika coś wspólnego z rycerstwem ma. W końcu jednak ruszamy do tej właśnie widocznej perełki. Zanim jednak dojdziemy,musimy przedrzeć się przez zboże,maki,tudzież inne polno rolne rośliny ;) Poza tym miała być prosta droga,a tu zakręt goni zakręt ;)
Ale nie ma co narzekać,bo za każdym zakrętem jakby przyjemniej. Osada Podhorce w tym miejscu istniała już w 1440 roku,bo w tym właśnie roku nasz król Władziu Warneńczyk nadał ją Januszowi Podhoreckiemu. W drugiej połowie siedemnastego wieku i na początku osiemnastego Podhorce były własnością magnatów Koniecpolskich oraz rodzinki Sobieskich. Potem od Konstantego,syna króla Jana III Sobieskiego,zamek wraz z licznymi wioskami przeszedł w ręce Stasia Mateusza Rzewuskiego. Natomiast jego syn Wacław Rzewuski zgromadził w zamku wielkie zbiory cennych obrazów,oręża,mebli oraz obszerną bibliotekę. ...
Poza tym na zamku działo się na boogaaato ... oj dziaaało ... Tak wygląda w swej okazałości przepiękny kawał historii,choć niestety pewnie z braku funduszy,mocno zaniedbany :( Ale wracając do czasów świetności ...  Przed pałacem zawsze stała paradna warta wojskowa i kilka armat. Często odbywały się tutaj huczne,trwające tygodniami zabawy,na które zjeżdżała okoliczna szlachta. Urządzano fajerwerki,defilady wojskowe,wiwatowano z dział ... a w parku zamkowym trzymano rzadkie zwierzęta i ptaki.
... Całą tą ''rozpuszczoną'' twierdzę okalała z trzech stron fosa. A wjazd do zamku prowadził i w sumie nadal prowadzi wielka brama portyk z dwoma kolumnami. Udaje nam się wejść,ale tylko na dziedziniec i tarasy zamku.Środek niestety zamkniety na cztery spusty,a szkoda,bo widziałem zdjęcia i wielka to strata nie zobaczyć wnętrz. Muszę zatem siebie jaki i Was zadowolić tym ,com widział na zewnątrz. Na przykład :)
Albo idąc dalej :) Ale wracając do tematu imprez ... Rzewuscy urządzali dla swych licznych gości rozmaite rozrywki,w tym celu utrzymywali np teatr i orkiestrę.Można ? Oczywiście utrzymanie tak licznej załogi wojskowej,huczne bale i przyjęcia - wszystko to wymagało olbrzymich kosztów. Ale jak wiemy z historii,kto wtedy patrzał na koszty.Chyba tylko chłopi. Złapmy chwilę oddechu na ogromnym tarasie ... :)
:) :) Teraz coś z nie imprezowej strony ;) Pałac,kościół oraz muzeum zamkowe ozdabiali wybitni rzeźbiarze i malarze. Myślę,iż można śmiało stwierdzić,że zamek stanowił muzeum w prawdziwym sensie tego słowa . Była tu jadalnia o wspaniałym wystroju,ogromna sala,ozdobiona portretem hetmana Koniecpolskiego na plafonie oraz seria portretów słynnych państwowych i duchowych działaczy.
Przywieziony tu z Oleska stół z blatem z czarnego marmuru,na którym ochrzczono przyszłego króla Jana III Sobieskiego,bilard i starodawny klawikord na pewno nadawały wnętrzom niepowtarzalny urok. W pałacu znajdowała się sala karmazynowa,a także gabinety - Chiński,Złoty,Lustrzany,Mozaikowy i Zielony. Naprzeciw zamku stoi kościół p.w. Podniesienia Krzyża św. Oddzielnie przechowywane były osobiste rzeczy króla Janka Sobieskiego i trofea zdobyte w bitwach przez niego oraz Stanisława i Wacława Rzewuskich. Po Wacku Rzewuskim,Podhorce odziedziczył jego syn Seweryn - hetman polny koronny. Natomiast w roku 1826 nastąpił podział majątku między dzieci Seweryna.
Podhorce przypadły wówczas synowi Wacławowi,który był znany jako Emir Tadż ul-Fahr. No i końca historii możemy się już domyślać ... Cały kompleks w XIX wieku zaczął podupadać na zdrowiu,zaginęło wiele bezcennych dzieł sztuki itp itd. Syn Emira Leon sprzedał Podhorce ks.Władysławowi Sanguszcze,który to próbował jeszcze ratować kolosa historii ... I tak do 1939 roku należał zamek do rodziny Sanguszków,potem wiadomo co było ... Dziękuję za wytrwałość.

najbliższe galerie:

 
Podhorce
1pix użytkownik annuus80 odległość 0 km 1pix
Podhorce - był sobie zamek
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Olesko - miejsce urodzenia Jana Sobieskiego
1pix użytkownik kabaczek odległość 7 km 1pix
Buczacz
1pix użytkownik mereks odległość 11 km 1pix
Złota Podkowa Lwowa.
1pix użytkownik halszka odległość 15 km 1pix
Złoczów
1pix użytkownik annuus80 odległość 16 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 22.03.2020 14:03

Kabaczku,dziękuję za miłe słowo :)
Pozdrawiam !

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 18.03.2020 08:51

Teraza,czyli odczucia mamy podobne :)
Pozdrawiam!

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1318) dodano 17.03.2020 13:31

Super galeria. Zamek, widoki z dystansu i wiejska sielanka wszystko to "miód i malina".
Pozdrawiam.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 15.03.2020 12:30

Doracz,dzięki :)
Pzdr!

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 15.03.2020 10:24

Achernar,tak,tylko czy Ukrainę stać na takie wydatki ?
Pozdrawiam!

tereza użytkownik tereza(wpisów:3975) dodano 14.03.2020 16:48

Byłam w ubiegłym roku, potwierdzam miejsce godne uwagi. Pozdrawiam:)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 14.03.2020 16:21

Afrodyto,dziękuję.
Miejsce godne zobaczenia :)
Pozdrawiam!

doracz użytkownik doracz(wpisów:1309) dodano 13.03.2020 15:00

Bardzo piękny zestaw. Pozdrowienia :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5731) dodano 12.03.2020 20:50

Piękny zamek, a i okolice niczego sobie. Warto by włożyć trochę pieniędzy w restaurację tej perełki, by znowu zajaśniała pełnym blaskiem. Pozdrawiam. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 11.03.2020 20:57

Ładne miasteczko, ciekawe i historyczne miejsce. Obejrzałam z zaineresowaniem.
Pozdrawiam :) :) :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!