m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Karczma Gęsia Szyja to niepowtarzalne miejsce, w samym centrum Torunia, którego nie sposób pominąć przy okazji wizyty w grodzie Kopernika. Restauracja jest bardzo ceniona i chętnie odwiedzana przez przedstawicieli kultury, sztuki i biznesu. Wielu z nich zostało uwiecznionych na fotografiach, które tworzą dzisiaj pokaźną galerię, znajdującą się wzdłuż schodów prowadzących do restauracji. Elżbieta Zawacka.Bohaterka była kurierką Komendy Głównej Armii Krajowej, jedyną spośród 15 kandydatek, która pomyślnie przeszła trening i służyła potem w szeregach cichociemnych, matematyczka, profesor nauk humanistycznych specjalizująca się w historii najnowsze, druga Polka w historii Wojska Polskiego awansowana na stopień generała brygady. Dama Orderu Orła Białego. Żyła 100 lat. Pomnik stoi przed siedzibą Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Na domu umieszczono tablicę z życiorysem bohaterki.
Cosmopolis Fountain Kolorowy pokaz światła, taniec wody i muzyki. Imponujący dobór kompozycji. Smok Toruński, Przedzamcze.
Centrum Kultury Zamek Krzyżacki powstało z początkiem 2007 roku z inicjatywy Gminy Miasta Toruń i jest samorządową instytucją kultury.  Do zakresu działania „Zamku Krzyżackiego” należy kulturalne i turystyczne zagospodarowanie terenu ruin zamku krzyżackiego w Toruniu wraz z jego otoczeniem, trwała ochrona powierzonego dziedzictwa kulturowego oraz promocja tego miejsca w kraju i poza jego granicami.
Ponieważ pogoda była raczej nie na zwiedzanie, postanowiliśmy zafundować sobie REJS, pod dachem, ale z wysłuchaniem legend toruńskich pod pokładem...  to ruń... Przed wiekami nad brzegiem Wisły powstało miasto. Czasy były niespokojne, dlatego otoczyło się wysokim murem z cegły, a dla większej pewności - także obronnymi basztami. Jedna z tych baszt bardzo interesowała się tym, co dzieje się wokół. Szybko zaprzyjaźniła się zatem z rzeką i często z nią rozmawiała. Dowiadywała się przy okazji wielu rzeczy, bo przecież Wisła z niejednego pieca chleb jadła... O wszystkim, czego się dowiedziała, natychmiast opowiadała swojej przyjaciółce.
Po paru latach baszta znudziła się opowieściami Wisły, a nawet zaczęła jej zazdrościć. Przyjaciółki przestały się odzywać. Rzeka wprawdzie nadal chciała opowiadać o ciekawostkach ze świata, ale baszta jej nie słuchała. Rozsierdziło to Wisłę i zaczęła podmywać mury. Baszta zrozumiała, że to nie przelewki i odezwała się do dawnej przyjaciółki. Poprosiła ją, żeby tędy nie płynęła, bo runie. „To ruń” - odparła Wisła, a los chciał, że te słowa, niesione po wodzie, dotarły do uszu dwóch wędrowców, którzy akurat ujrzeli mury miasta. Właśnie zastanawiali się, jak się nazywa. Gdy usłyszeli słowa Wisły, zapamiętali je jako nazwę, a potem wpisali na mapę. I tak już zostało...
Toruń z Wisły jest również piękny. Jak widać pokład wycieczkowy pusty...wieje i pada !!! Toruń jest jednym z najstarszych, najpiękniejszych i najbardziej zabytkowych polskich miast. Każdego roku przyjeżdżają tu tysiące turystów. Toruń kojarzy się nam przede wszystkim z przepysznymi piernikami, z Kopernikiem, z nadwiślańskimi bulwarami.
Jednakże istnieje wiele takich miejsc, do których przewodnicy wycieczek przeważnie nie zabierają swoich turystów, a które warto byłoby poznać, zobaczyć, odwiedzić.  Dlaczego najsłynniejszy toruński bulwar nad Wisłą nosi nazwę Filadelfijskiego? Co go łączy z tym amerykańskim miastem? W latach 70-tych ubiegłego wieku władze miasta podpisały umowę partnerską z włodarzami Filadelfii. Na cześć tego wydarzenia w 1977 roku zmieniono nazwę promenady. Amerykanie nie pozostali dłużni i w swym mieście ustawili pomnik Mikołaja Kopernika. Od roku 2000 Toruń i Filadelfia prowadzą ożywioną wymianę kulturalną i naukową. Jest to chyląca się ku brukowanym uliczkom starówki baszta, która według legendy ofiarowała nazwę miastu. Turysci przeważnie docierają do jednego z najbardziej charakterystycznych miejsc w Toruniu, czyli do „Krzywej wieży”. To do niej Wisła miała zakrzyknąć słowa ”Chcesz runąć? TO RUŃ!”. Na ulicy Żeglarskiej, w miejscu dawnego miejskiego pręgierza, przy który karano nieposłusznych mieszczan, stoi obecnie pomnik sympatycznego osiołka z brązu. Ratusz Staromiejski to jeden z najważniejszych budynków Torunia. Został wybudowany w stylu gotyckim w końcu XIV w.
Jego wnętrze było miejscem codziennych spotkań kupców i kramarzy. W wieży, która stanowiła jego część, znajdowało się więzienie i miejskie archiwum.

Według legendy Ratusz Staromiejski swoim układem nawiązuje do kalendarza. Jedna wieża oznacza jeden rok, otaczające go cztery bramy to cztery pory roku, dwanaście mieszczących się w nim sal odpowiadają dwunastu miesiącom, a liczba okien ma być równa liczbie dni w roku. 
Co ciekawe, w latach przestępnych dorabiano jeszcze jeden otwór okienny, by rachunek się zgadzał.
Pomnik jest jednym z symboli miasta. Zobaczenie go w Toruniu to obowiązek.

najbliższe galerie:

 
Toruń - 2013
1pix użytkownik kulart odległość 4 km 1pix
Toruń - gotyk na dotyk (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 5 km 1pix
Toruń pieszo
1pix użytkownik robson odległość 5 km 1pix
Toruń
1pix użytkownik morswin odległość 5 km 1pix
Toruń - dzisiaj 01.01.2010
1pix użytkownik osiol odległość 5 km 1pix
Toruńskie staromiejskie różności
1pix użytkownik magdalena odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5734) dodano 18.02.2020 02:07

Fajna galeria z miasta, do którego mam duży sentyment... Pozdrawiam. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4281) dodano 15.02.2020 23:55

piernicyna - Prawda. Każde miasto ma swoje legendy, opowieści i historie. Toruń jest jednym z tych miast, które potrafią zauroczyć i nie dać o sobie zapomnieć na długo.
Dziękuję za odwiedziny w moich galeriach. Następnie zapraszam do Rzymu :)
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4281) dodano 15.02.2020 23:52

paniwu - W Toruniu jest co zwiedzać, jest gdzie chodzić i jest gdzie "bywać". Toruń urzeka i uzależnia. Polecam gorąco :)
Serdecznie pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4281) dodano 15.02.2020 23:50

tereza - To prawda. Toruń ma w sobie coś z piernika. Jest słodki, wytrawny i wykwintny.
Serdecznie pozdrawiam.

piernicyna użytkownik piernicyna(wpisów:188) dodano 15.02.2020 22:21

... Każde miasto ma swoją opowieść ... Widzę na Twoich zdjęciach, że Wisła lubi Toruń a Toruńskie niebo lubi się przeglądać w Wiśle...
Serdecznie pozdrawiam.
:)

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:754) dodano 15.02.2020 22:04

Wstyd się przyznać, ale w Toruniu jeszcze nie byłam, więc z wielką przyjemnością zwiedziłam Toruń razem z Wami, spodobał mi się bardzo. Pozdrawiam serdecznie.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3976) dodano 15.02.2020 17:19

Toruń to piękne miasto.
Miło powspominać.Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!