m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Symbole Rzymu zna niemal każdy: Panteon, Fontana di Trevi, Piazza Navona ze słynną Fontanną Czterech Rzek, Schody Hiszpańskie, Bazylika św. Piotra, a także Koloseum i Forum Romanum. Wszystkie z nich znajdują się na obszarze historycznego centrum i położone są stosunkowo blisko siebie. Bez większego problemu przejdziemy piechotą od Koloseum aż do Watykanu planując trasę w taki sposób, aby minąć każdy z nich. Koloseum, szkoła gladiatorów oraz Łuk Konstantyna.
Najbardziej znanym z symboli antycznego Rzymu jest Koloseum, lub inaczej Amfiteatr Flawiuszów. Paradoksalnie jednak budowla ta jest stosunkowo młoda (jak na starożytny Rzym). Budowę areny rozpoczęto w 70 roku za panowania cesarza Wespazjana, a jej inauguracja odbyła się 10 lat później, rok po śmierci cesarza. Czekanie w kolejce. Najpierw upał, a póżniej rzęsisty deszcz... Dawniej w miejscu Koloseum znajdowała się dolina ze zbiornikiem wodnym, którą otaczały tereny cesarskie.
Projekt przebudowy tego na wpół dzikiego terenu był bardzo ambitny, o czym świadczą rozmiary nowej budowli: niemal 190 metrów długości, 156 metrów szerokości i 48 metrów wysokości.  Był to największy amfiteatr wybudowany w całym rzymskim świecie. Niestety, nowy chrześcijańscy władcy niezbyt cenili arenę, która miała kojarzyć się im z pogaństwem. Przez wieki Koloseum służyło jako kamieniołom i tylko szczęśliwy zbieg okoliczności sprawił, że aż tak duża część starożytnej budowli zachowała się do dziś. Tuż przy Koloseum wznosi się jeden z rzymskich łuków triumfalnych: Łuk Konstantyna, który wzniesiono w 315 roku na część zwycięstwa cesarza Konstantyna Wielkiego nad Maksencjuszem w bitwie przy moście Mulwijskim, o czym przypomina historia na jednym z fryzów.
Koloseum, największy amfiteatr na świecie, symbol Rzymu. To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na ziemi. Choć od starożytności ostała się zaledwie jedna trzecia budowli, to i tak zachwyca swoim splendorem i każdego dnia przyciąga tłumy turystów.  W 1980 r. budynek znalazł się na liście UNESCO (wraz z rzymską starówką, Watykanem i Bazyliką św. Pawła za Murami), a w 2007 roku został wpisany na listę nowych siedmiu cudów świata. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, zwiedzając miejsce o tak długiej i bogatej historii? Miało być symbolem militarnej potęgi Rzymu, sfinansowanym najprawdopodobniej z napływających z prowincji podatków oraz grabieży Jerozolimy. Na jego miejsce wybrano sztuczne jezioro przed Domus Aurea, rzymskim pałacem cesarza Nerona, między wzgórzami Welia, Oppio i Celius. Koloseum było miejscem rozrywki ludu rzymskiego, odbywały się w nim przede wszystkim okrutne walki gladiatorów, sport o ogromnej popularności. W starożytności miejsce to oficjalnie nazywano Amfiteatrem Flawiuszów. Skąd więc się wzięła nazwa Koloseum? Wbrew pozorom wcale nie od kolosalnych rozmiarów budowli.
Nazwa ta zaczęła funkcjonować w średniowieczu i najprawdopodobniej odnosiła się do znajdującego się w pobliżu olbrzymiego posągu Kolosa Nerona, wykonanego z brązu przez greckiego rzeźbiarza Zenodorosa i przedstawiającego cesarza jako boga słońca. Pomnik został jednak zniszczony ok. 1000 roku w nieznanych okolicznościach .Istnieją jednak także inne hipotezy na temat pochodzenia nazwy. Niektórzy twierdzą, że należy ją odnieść do położenia budowli na wzgórzu, na którym  kiedyś stała świątynia Izydy - Collis Isei. Inni sugerują, że dawno temu w amfiteatrze znajdowała się pogańska świątynia demona, a każda ceremonia w niej kończyła się pytaniem „Colis Eum?” (Wielbisz go?). Koloseum jest owalną budowlą o długości 188 m, szerokości 156 m i wysokości 48 m (pierwotnie miała sięgać 52 m). Jej powierzchnia zajmuje 24 000 m2. Ma 80 wejść i mieści 50 000 widzów. Według iluminacji późnorzymskiej, Chronografii z 354 roku, pojemność Koloseum szacowano na ok. 87 000 osób. Z zewnątrz budynek składa się z czterech kondygnacji. Trzy najniższe tworzą arkady, a każde piętro reprezentuje inny porządek architektoniczny: najniższe - toskański, drugie - joński, trzecie – koryncki.
Czwarte zostało zaopatrzone w małe okna i ozdobione korynckimi pilastrami. Głównym materiałem budowlanym był trawertyn. Według statystyk tylko na zewnętrzne ściany zużyto 100 tysięcy metrów tego kruszca Od środka Koloseum ma bardzo skomplikowany układ. Stanowią go galerie komunikacyjne, arena, system podziemnych korytarzy i wind (dzięki którym m.in. można było sprowadzić na arenę ogromne, dzikie zwierzęta), podium, podzielona na klasy i płeć widownia (najbliżej areny zasiadali cesarz, senatorowie i ich rodziny... ...wyżej znajdowały się miejsca ekwitów, klasy pośrednie, a sama góra przeznaczona była dla kobiet i plebejuszy). Po upadku Rzymu opustoszałe Koloseum, jak wiele innych starożytnych budowli, stało się ogromnym kamieniołomem, z którego pozyskiwano materiał budowlany. Bez niego nie istniałoby wiele innych historycznych budynków. Marmur z fasady użyto np. przy budowie Bazyliki św. Piotra czy Palazzo Barberini. Forum Romanum to centrum starożytnego Rzymu i jedna z najważniejszych atrakcji stolicy Włoch.
Forum Romanum, było głównym miejscem spotkań mieszkańców Rzymu w antycznych czasach. Znajdowały się tutaj budowle ważne dla życia obywateli, m.in. Kuria, w której obradował senat, świątynie i mównica. Wszystko to stało na placu powstałym w wyniku osuszenia terenów podmokłych w VI w. p.n.e. Było to możliwe dzięki budowie kanału Cloaca Maxima, którego ujście do Tybru znajduje się tuż obok mostu Ponte Palatino prowadzącego na Zatybrze. Forum dzisiaj to zabytkowe ruiny bardzo chętnie odwiedzane i fotografowane przez turystów. Można wejść na ich teren lub tylko podziwiać całość ze wzgórza Palatyn. Forum Romanum to nie tylko świetne miejsce na antyczne zdjęcia w Rzymie. To przede wszystkim starożytne ruiny wielu ważnych obiektów, które pozwalają nam poznać historię dawnego Rzymu. W czasach cesarstwa forum było rozbudowywane, a w jego okolicy powstawały także inne fora. Z czasem pełniły one funkcje handlowe i rozrywkowe, były też miejscami spotkań.
Wśród budynków wznoszonych na terenie Forum stały m.in. świątynie (np. Kastora i Polluksa, Romulusa, Saturna), łuki triumfalne (np. Septymiusza Sewera) oraz bazyliki. Wejście na teren Forum znajdujące się tuż obok Koloseum Forum Romanum dosłownie znaczy „rynek rzymski” lub Forum Magnum. Był to najstarszy plac w Rzymie, u stóp Kapitolu i Palatynu, który stanowiło centrum polityczne i towarzyskie Rzymu okresu republiki. W 283 roku n.e. pożar niemal doszczętnie strawił Forum Romanum, w wyniku czego nowe budowle uświetniły forum dopiero w IV wieku n.e. Wspaniałość miejsca przywrócił Dioklecjan, budując w okolicach łuku Septymiusza Sewera pomnik tetrarchów, który nie zachował się do naszych czasów, poza małymi figurami tetrarchów.
W latach 308 - 313 n.e. powstała Bazylika Maksencjusza.  Inicjatorem budowy był jeszcze Maksencjusz, jednakże oddanie do użytku przypadło Konstantynowi, z tego też względu, często zwana jest również Bazyliką Konstantyna. Mniej więcej z tego samego okresu pochodzi świątynia Romulusa, ku pamięci zmarłego w 307 roku n.e. syna Maksencjusza. Ostatnią budowlą wzniesioną na planie Forum, była kolumna Fokasa, ustawiona w 608 roku n.e. przez cesarza bizantyjskiego Fokasa. Koloseum i Forum Romanum, to najbardziej ciekawe historycznie miejsca w Rzymie (zdaniem wielu odwiedzających Rzym).

najbliższe galerie:

 
Rzym. . .
1pix użytkownik dzieciak odległość 0 km 1pix
. . na spacer do rzymskiego Koloseum zapraszam - 1. . .
1pix użytkownik irena2005n odległość 0 km 1pix
 .  .  na spacer do rzymskiego Koloseum zapraszam - 2.  .  .
1pix użytkownik irena2005n odległość 0 km 1pix
Rzym - centrum świata cz-1
1pix użytkownik darekpawlowski odległość 0 km 1pix
RZYM - SACRUM
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Forum Romanum & Palatino-Rzym
1pix użytkownik baracuda77 odległość 0 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!