m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Na frontonie przedsionka umieszczono wspomniany wcześniej napis M. AGRIPPA. L. F. COS. TERTIVM. FECIT. (Marek Agrypa, syn Lucjusza, konsul trzeci raz z rzędu, wzniósł ten budynek). Dzięki pracom archeologów wiadomo, że w czasach starożytnych od portyku odchodziło jeszcze kilkumetrowe podium. Panteon powstał na obszarze nazywanym Polem Marsowym, który rozciągał się na zachód od republikańskich murów otaczających centrum starożytnego miasta. Obecny Panteon jest trzecią budowlą powstała w tym miejscu. Naprzeciwko Panteonu rozciąga się niewielki Plac Rotundy (wł. Piazza della Rotonda), który pośrodku ozdabia Fontanna Panteonu (wł. Fontana del Pantheon).Pierwsza fontanna na placu powstała w XVI wieku na zlecenie papieża Grzegorza XIII, ale jej obecny wygląd jest efektem przebudowy z początku XVIII wieku, przeprowadzonej podczas pontyfikatu Klemensa XI. Centralną częścią fontanny jest pokryty hieroglifami egipski obelisk datowany na XIII wiek p.n.e. Wysoki Ołtarz znajduje się w największej wnęce na wprost od drzwi wejściowych. W sklepieniu zobaczymy mozaikę w stylu bizantyjskim datowaną na XVIII wiek. Po lewej i prawej stronie znajdują się po trzy kaplice oraz po cztery nisze. Środkowe kaplice mają kształt półkolisty, a boczne prostokątny.
Drugą częścią budowli jest rotunda, czyli okrągły budynek z półkolistym dachem w kształcie kopuły i ścianami o grubości sześciu metrów. Do rotundy prowadzą masywne drzwi z brązu o wysokości 7,50 metra. Istnieje zgodność co do faktu, że te ważące wiele ton drzwi pochodzą ze starożytności, ale raczej na pewno nie były one oryginalną bramą. Na szczycie rotundy znajduje się otwór nazywany oculusem, który ma średnicę ponad 9 metrów. Oculus zapewniał oświetlenie budynku. Ciekawym doświadczeniem są odwiedziny Panteonu w dniu lekkiego deszczu i zobaczenie w jaki sposób kropelki wody wpadają do środka budynku. W południe linia słońca wpadająca przez otwór wyrównuje się z linią drzwi. Wyróżniający się swoim monumentalnym rozmiarem i zachowaniem idealnych proporcji Panteon nie bez przesady określany jest jedną z najlepiej zachowanych budowli z czasów starożytnych. W materiałach wywieszonych na tablicach informacyjnych możemy znaleźć nawet informacje, że jest to jedyny antyczny monument w Rzymie zachowany w oryginalnej formie. Panteon składa się z dwóch połączonych ze sobą części: przedsionka w formie portyku oraz rotundy, które według niektórych krytyków czy nawet zwykłych turystów niezbyt do siebie pasują. Na pewno wpływ na dzisiejszy odbiór ma fakt, że nic nie zachowało się z dawnych zewnętrznych zdobień budowli.
Zakłada się, że przedsionek (od zewnątrz i wewnątrz) pokryty był prawdziwym marmurem, a ściany rotundy imitującymi marmur stiukami, które wykorzystywane były m.in. przy dekoracjach rzymskich term. Zewnętrza część kopuły pokryta była pozłacanymi płytkami z brązu, które wymontowano w 663 roku na polecenie cesarza bizantyjskiego Konstansa II. Budynek Corte Suprema di Cassazione, czyli sąd najwyższy. Piazza di Spagna. Schody Hiszpańskie to scenograficzne schody zbudowane w stylu rokokowym w latach 1723 - 1725, według projektu Francesca de Sanctisa i Alessandra Specchiego. Schody uroczyście poświęcił ówczesny papież, Benedykt XIII. Schody zaczynają się przy Piazza di Spagna i prowadzą ku XVI-wiecznemu kościołowi Trinita dei Monti, poświęconemu Trójcy Świętej. W bliskiej okolicy Schodów Hiszpańskich znajduje się kilka miejsc wartych odwiedzenia. U ich podnóża, na Piazza di Spagna, ustawiono w 1623 roku fontannę Barcaccia. Fontanna ma kształt łódki, która upamiętnia powódź z 1598 roku. Wykonana została przez ojca Gianlorenzo Berniniego, Pietro Berniniego.
Fundatorem Schodów Hiszpańskich był Francuz, Etienne Gueffier, jednak swoją nazwę zawdzięczają Ambasadzie Hiszpańskiej, która w momencie powstawania konstrukcji znajdowała się w usytuowanym obok Pałacu Mondaleschi. Warto nadmienić, że nazwa ta funkcjonuje na całym świecie, ale Włosi schody nazywają Scalinata di Trinità dei Monti, od nazwy kościoła, do którego prowadzą. Schody Hiszpańskie mają 138 stopni, przez co są drugimi (po Schodach Potiomkinowskich w Odessie) najszerszymi i najdłuższymi schodami na świecie. Od 2006 roku opiekę nad nimi sprawują Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie. Obecnie schody pilnowane są przez służby porządkowe. Nie wolno siadać, leżeć, jeść...Można zapłacić duży mandat :( Kolumna Niepokalanego Poczęcia.Kolumnę z marmuru cebulowatego odnaleziono w ogrodzie benedyktynek w pobliżu Santa Maria in Campo Marzio około 1777 roku, a potem porzucono na Piazza Montecitorio. Przypomniano sobie o niej w 1856 roku. Całość zaprojektował Luigi Poletti. Ma ponad 29 metrów wysokości, z czego sam posąg Madonny liczy 4 metry. Tuż przy placu hiszpańskim znajduje się stacja metra Spagna.
Piazza Navona powstał z inicjatywy papieża Innocentego X na ruinach starożytnego stadionu Domicjana. Stadion został zbudowany na Polu Marsowym w 86 r. i przeznaczony był do rozgrywania konkurencji atletycznych oraz wyścigów rydwanów. Fragmenty ruin stadionu są zachowane w piwnicach budynku w północnej części placu. W roku 1477 papież Sykstus IV przeniósł tutaj z Kapitolu targ, który działał w tym miejscu do około 1867 roku. Autorem projektu placu był Francesco Borromini. W 1651 r. Lorenzo Bernini zbudował na środku placu Fontannę Czterech Rzek (Fontana dei Quattro Fiumi). W centrum znajduje się egipski obelisk, sprowadzony z ruin Cyrku Maksencjusza. Cztery postacie, wraz z elementami krajobrazu w postaci palm i zwierząt symbolizują cztery rzeki z czterech kontynentów. Rio de la Plata symbolizuje postać z podniesioną ręką, Dunaj wyobraża postać dosiadająca konia, personifikacja Nilu ma osłoniętą głowę, Azję uosabia Ganges. W dwóch końcach placu znajdują się jeszcze dwie fontanny. Jedna to Fontana del Moro z centralna postacią Maura, zaprojektowaną przez Berniniego. Otaczają ją delfiny i inne morskie zwierzęta. Z drugiej strony placu znajduje się Fontanna Neptuna (Fontana del Nettuno). ..
Co ciekawe, najpierw były nimfy, a Neptuna dodano znacznie później.Wokół placu znajdują się ładne kamienice, w których mieszczą się restauracje i kawiarnie. Można również wejść do przepięknego  kościoła Sant' Agnese in Agone, który stoi przy placu. (Piazza Monte Citorio.)Piazza di Montecitorio znajduje się w centrum Rzymu , niedaleko Panteonu . Na placu dominuje Palazzo di Montecitorio, zaprojektowany przez Berniniego dla kardynała Ludovico Ludovisi, bogatej rodziny i siostrzeńca papieża Grzegorza XV. Na środku placu znajduje się obelisk przywieziony z Egiptu przez Cezara Augusta, który tworzył rdzeń ogromnego zegara słonecznego.Tuż za rogiem od Piazza Montecitorio znajduje się Piazza Colonna, w której rezyduje Palazzo Chigi , oficjalna siedziba premiera. Piazza Colonna. Kolumna Marka Aureliusza, pomnik wzniesiony dla upamiętniania zwycięstw cesarza, obecnie znajdujący się na Piazza Colonna. Wysokość całej konstrukcji wykonanej z kararyjskiego marmuru wynosi 29,77 m. W XXI wieku Piazza Colonna to również ważne miejsce w Rzymie. Tam bowiem koncentruje się rzymskie życie polityczne. Znajdujący się tam Palazzo Chigi to oficjalna rezydencja szefa włoskiego rządu. Fontana di Piazza Colonna
Plac ten nie byłby rzymski, gdyby nie posiadał fontanny. Fontana di Piazza Colonna zaprojektowana została przez twórcę wielu budowli tego typu o imieniu Giacomo della Porta. Turystów zachwyca pięknym doborem kamieni, jakich użyto do jej skonstruowania.
Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu… Ktokolwiek tu przyjedzie, będzie musiał tu wrócić. I to nie z powodu monety wrzuconej do Fontanny di Trevi, ale z tęsknoty, gdyż Rzym jest miastem magicznym, pełnym cudów… cIEKAWOSTKI: Spośród tysięcy muzeów w Rzymie znajdziemy jedno całkowicie poświęcone makaronom. Museo Nazionale delle Paste Alimentari. Piazza del Popolo. Plac był przez wieki użytkowany jako miejsce publicznych egzekucji. Na jego środku stoi starożytny egipski obelisk z XIII w. p.n.e., sprowadzony do Rzymu tuż przed początkiem naszej ery.Po bokach Piazza del Popolo stoją trzy kościoły. Dwa bliźniacze od strony południowej, gdzie znajduje się główne miejsce na plac,oraz bazylika Santa Maria del Popolo po stronie północnej.Pozornie bliźniacze kościoły: Santa Maria in Montesano i Santa Maria dei Miracoli, wykonane wg projektów Berniniego, Rainaldiego i Fontany. W rzeczywistości nie są identyczne, co można zauważyć porównując kopuły. Po przeciwległej stronie plac zamyka brama Porta del Popolo, dawna brama Flaminia. Fontanna Bogini Roma. Fontanna, naprzeciwko Neptuna, znajduje się we wschodniej sali obrad Piazza del Popolo, u podnóża Pincio. Nad dużą misą w kształcie muszli przedstawiona jest stojąca bogini Roma; po bokach są dwa wizerunki Tybru i Anieny z wilkiem w środku ssącym bliźniaki. Grupa została wyrzeźbiona przez Giovanniego Ceccariniego na podstawie projektu Valadiera (1822-1824).
Fontanna Neptuna, znajdująca się dokładnie naprzeciwko bogini Roma, na Piazza del Popolo.  Dwa pozostałe boki placu zamknięte są przez fontanny w kształcie muszli projektu Valdiera. Watykan, plac św.Piotra (Rzym ma suwerenne państwo położone w granicach swojego miasta, Państwo Watykan, które jest także najmniejszym państwem świata.) Most św. Anioła. W tle Zamek św. Anioła. CIEKAWOSTKI: Pierwszy rzymski uniwersytet w Rzymie, La Sapienza, założony w 1303 r., jest największy w Europie i drugi co do wielkości na świecie. „Wieczne Miasto”, łączy się z historią starożytności, od Koloseum, aż po majestatyczny Watykan i kaplicę Sykstyńską. Ze względu na swoją historię, sztukę, architekturę i piękno, Rzym jest jednym z naszych najpopularniejszych miast turystycznych. CIEKAWOSTKI:Gdyby dziś wybudowano Koloseum starożytnego Rzymu, kosztowałoby to około 380 milionów dolarów.
Rzym posiada około 2500 fontann publicznych. Jeżeli przyjechałeś kiedyś na wakacje do Włoch, albo siedzisz tu właśnie w tej chwili,na pewno nie jeden raz natknąłeś się na sklepik, w którym z każdej strony spoglądał na Ciebie drewniany Pinokio. Ciekawi Cię, dlaczego ta słynna postać z drewna pojawia się tak często, właśnie we Włoszech?

najbliższe galerie:

 
Rzym w lutym
1pix użytkownik glockerka odległość 0 km 1pix
Skuterem po Rzymie
1pix użytkownik shell odległość 1 km 1pix
Italia , Rzym cz. 2 / 3
1pix użytkownik warusek odległość 1 km 1pix
Italia , Rzym cz. 3  / 3
1pix użytkownik warusek odległość 1 km 1pix
Wieczne Miasto - Rzym
1pix użytkownik dawiddrozd odległość 1 km 1pix
Włochy - Rzym (bez znieczulenia - odsłona pierwsza)
1pix użytkownik marioli odległość 1 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!