m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Katedra Metropolitalna w Meksyku jest największą i najstarszą katedrą w Ameryce i siedzibą arcybiskupa archidiecezji meksykańskiej. Budowano ją przez 300 lat (na zdjęciu: portal główny z zegarem) Początkowo w stylu renesansu hiszpańskiego A ukończono w stylu francuskiego neoklasycyzmu z początku XIX w. Ma dwie wieże wysokie na 61 metrów Jest położona po północnej stronie placu Zócalo (oficjalnie: Plaza de la Constitución) w historycznym centrum Meksyku Podwaliny pod budowę katedry położył w 1524 Hernán Cortés, hiszpański zdobywca, który na jesieni 1519 dotarł do azteckiego Tenochtitlán i po powstaniu Azteków w 1521 zniszczył je, zakładając na jego zgliszczach nowe miasto - Meksyk. Do budowy kościoła wykorzystano kamień ze zburzonych indiańskich piramid-świątyń.
Katedra jest budowlą na planie krzyża łacińskiego, pięcionawową, długą na 110 m. Wewnątrz głównym elementem wyposażenia jest Ołtarz Królewski, Altar de los Reyes z 1737, dzieło Jeronimo de Balbasa. Piękne detale. Dalej Altar del Perdon (Ołtarz Przemienienia) z ogromnym retabulum, także autorstwa de Balbasa. Wewnątrz katedry jest pięć dużych ołtarzy i szesnaście kaplic. Katedra została zbudowana na grząskim gruncie, stąd ciągłym problemem jest jej osiadanie. Odchył jest widoczny gołym okiem. Spacerując po wnętrzu niekiedy miałem wrażenie, że idę pod górkę. W 2000 roku dzięki staraniom władz miasta Meksyk katedra została wpisana na listę 100 najbardziej zagrożonych budowli świata. Główny ołtarz.
Strona zachodnia katedry	Portal wschodniej fasady na pierwszym planie i kaplica Sagrario Metropolitano na drugim. Wschodnia fasada jest podobna do zachodniej elewacji. Reliefy na wschodnim portalu pokazują statek przewożący czterech apostołów, ze Świętym Piotrem na czele. Statek ma wyobrażać Okręt Kościoła żeglujący po morzach wieczności. El Monumento al Papa Juan Pablo II przy katedrze. Wykonany przez rzeźbiarza Francisco Cárdenasa Martíneza posąg ma wysokość 3,10 metra i przybliżoną wagę 5 ton. Jan Paweł II odprawił swoją pierwszą Mszę św. W Meksyku w 1979 r., gdzie wypowiedział zdanie: „Meksyk, zawsze wierny” Statua została zbudowana z ponad siedmiu milionów kluczy przekazanych przez Meksykanów. Od strony wschodniej do katedry przylega kaplica Sagrario Metropolitano. Kaplica Świętego Sakramentu. Mały kościół w porównaniu z ogromem katedry.
Ma piękną fasadę wykonaną w stylu baroku hiszpańskiego z czerwonego i białego kamienia.	Ale wnętrze dużo skromniejsze niż część główna katedry. Sagrario Metropolitano została zbudowana przez Lorenza Rodrígueza w XVII wieku. Historyczne centrum Meksyku zajmuje teren, na którym 500 lat temu wznosiło się centrum potężnej i dumnej stolicy Azteków, Tenochtitlán. Centralnym miejscem tego terenu jest ogromny plac Zócalo - drugi na świecie po Placu Czerwonym w Moskwie . Oficjalnie zwany Plaza de la Constitución, ale i tak wszyscy używają zwyczajowej nazwy: Zócalo W czasach przedhiszpańskich plac był głównym ośrodkiem politycznym i religijnym miasta. Odbywały się tu azteckie ceremonie, stały pałace i piramidy, a wokół wznosiły się domy bogatych mieszkańców. Później był wielokrotnie przebudowywany; miał charakter ruchliwego centrum, jeździły po nim tramwaje
Dziś jest nagi i pusty, choć ciągle się coś na nim dzieje. W czasie kiedy byłem w mieście odbywały się na nim co krok pokazy indiańskich tańców, a ludzie stali w kolejce aby zostać oczyszczonym przez szamanów. Dzisiaj Zócalo jest przede wszystkim miejscem, na którym odbywają się parady wojskowe i spotkania z okazji ważnych wydarzeń historycznych i kulturalnych. Na placu organizowane są też świąteczne festyny i koncerty zespołów muzycznych albo protesty niezadowolonych z polityki rządu. Krążyłem po centrum pełnym zabytków bez planu. Szedłem bocznymi ulicami i potem wracałem znów na Plac Zócalo. W ten sposób czasem można natknąć się na jakieś ciekawostki, które nie są dość znane i opisane w przewodnikach, ale złożyć się mogą na subiektywny obraz miejsca, który potem nosić będziemy w swojej pamięci do końca lub kolejnych odwiedzin. Plaza Santo Domingo, do którego z Zócalo dojdziemy ulicą República de Brasil. W centrum placu znajduje się fontanna z posągiem Marii Józefy Ortiz de Domínguez, lepiej znanej w historii jako „La Corregidora”, która zasłużyła się walcząc o niepodległość Meksyku.
Plac Św. Dominika jest jednym z najbardziej tradycyjnych placów stolicy. Od strony zachodniej do placu przylega Portal Ewangelistów. Pod kolumnadą jeszcze nie tak dawno temu publiczni pisarze pisali listy w imieniu analfabetów. Kościół Świętego Dominika - XVIII-wieczna barokowa świątynia i to wszystko, co pozostało z ważnego klasztoru Zakonu Św. Dominika w Meksyku. Znajduje się na Placu 23-go Maja i naprzeciwko północnej strony Plaza de Santo Domingo. Palacio de la Escuela de Medicina (Pałac Szkoły Medycyny), również jako Stary Pałac Inkwizycji. na rogu ulic Republiki Brazylijskiej i Republiki Wenezueli. Żadna część budynku nie znajduje się przy Plaza de Santo Domingo, ponieważ znajduje się na rogu; narożnik jest wycięty, aby jedna z jego ścian mogła być zwrócona w tym kierunku. Obecnie należy do miejscowego uniwersytetu i mieści się w nim Muzeum Medycyny Meksyku. A tu już kościół i były klasztor Św. Franciszka przy Avenido Francesco I. Madero. Jest świątynią katolicką, pozostałością dawnej siedziby Zakonu Franciszkańskiego we współczesnym Meksyku, który przybył tu w celu ewangelizacji Nowej Hiszpanii. Siedziba, założona w 1525 r., była największym budynkiem klasztornym w Nowej Hiszpanii. Co kraj to obyczaj. W meksykańskich kościołach widywałem większe dziwactwa. Najwięcej chyba w mieście Puebla. Fresk na ścianie bocznej kościoła Św. Franciszka
Templo Mayor de México- Tenochtitlán. Stanowisko archeologiczne w centrum miasta, kompletna ruina, zupełnie nie ma co oglądać. Istotna jest chyba tylko świadomość, że to tu było centrum azteckiego imperium. Makieta Tenochtitlán Czacha przy Avenida Paseo de la Reforma Stragan w centrum Grajkowie uliczni. Grali klasykę rocka. I choć nic na to nie wskazywało, całkiem nieźle im to wychodziło. Palacio de Bellas Artes o świcie
Azteccy tancerze i szaman okadzający oczyszczającym dymem półnagiego jegomościa. W stolicy na Mercado de Sonora można zaopatrzyć się w amulety i przeróżne magiczne mikstury, na placu Zócalo okadzić, a w wioskach Majów obserwować składanie ofiar w różnym celu lub przepędzanie ludzkiej zawiści przy użyciu kury i coca-coli. W całym kraju szacunkiem cieszą się szamani uzdrawiający chorych i wypędzający złe moce. Mają tak silną pozycję, że meksykański system ubezpieczeń społecznych uznał ich tradycyjne metody leczenia i pozwolił chorym na wybór między medycyną konwencjonalną a kuracją przy użyciu czarów. Wiara w dawnych bogów i duchy jest w katolickim Meksyku bardzo silna. Palacio de Bellas Artes wieczorem. Palacio de Bellas Artes w nocy. Palacio de Bellas Artes czyli Pałac Sztuk pięknych, jeden z symboli stolicy. Ekstrawagancki. Budowla masywna i ciężka. Mieszanina stylów z początku XX wieku Na zewnątrz białe włoskie marmury reprezentują kombinację secesji i neoklasycyzmu, a wnętrze to azteckie art. Déco. Odbywają się tam wystawy sztuki, jest stała ekspozycja najsłynniejszych murali. Jest i teatr w którym są i koncerty i pokazy tradycyjnych tańców.

najbliższe galerie:

 
Meksyk cz. 1 - Meksyk (miasto). Zocalo.
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
MEKSYK....przed KOŃCEM ŚWIATA...kodak APS ciąg dalszy
1pix użytkownik deszcz odległość 0 km 1pix
Mexico City
1pix użytkownik martinet odległość 0 km 1pix
Meksyk cz. 3 - Meksyk (miasto). Katedra.
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Meksyk cz. 2 - Meksyk (miasto). Pałac Prezydencki.
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Ciudad de México
1pix użytkownik bsfpiotr odległość 1 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!