m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Zapraszam do zwiedzania Piękna Zaklętego w Kamieniu !!! Bilet wstępu do kompleksu Świątyń kosztował 62$ i ważny był od 8 do 17 stycznia. Bilet jest opatrzony zdjęciem i wymagany przy każdym wejściu do Świątyni. Zaczynamy od Świątyni Ta Phrom. Jest to jedna z najpopularniejszych świątyń Angkoru. Świątynia ta w 2001 roku była miejscem akcji filmu Tomb Raider. ( Przewodnik miał zdjęcia z filmu; taka mała wrzutka dla przypomnienia:)) Została wzniesiona w XII wieku przez króla Dżajavarmana VII (Jayavarmana VII),na cześć jego matki. Pierwotnie znana była jako królewski klasztor buddyjski i nazywano ją Prohm Rahavihara. Jako jedna z nielicznych świątyń Angkoru została pozostawiona w takim stanie w jakim ją odnaleziono.
Na terenie dawnego klasztoru niepodzielnie zapanowała dżungla. Ta Prohm  położona jest poza Angkor Thom. Tu, w XII-wiecznej Ta Prohm, świątyni bez której zwiedzanie Angkoru byłoby nie kompletne szukamy znajomych nam miejsc... Podobnie jak wszyscy szukam potężnych drzew, które wieki temu oplotły mury świątyni, a wśród których później przechadzała się Angelina Jolie. Łatwo je znaleźć, ponieważ są olbrzymie. Z daleka widać turystów chętnie fotografujących się z dziełem natury. Teraz Ja ! Mam okazję z bliska zobaczyć potężne korzenie, wyglądające jak drzewny wodospad spadający z nieba. Drzewa są tak duże, że nie mieszczą się w obiektywie.
Ta Prohm znajduję się w prowincji Siem Reap w Kambodży. W okresie świetności teren klasztorny zamieszkiwało ponad 12.000 osób. Do dziś zachowały się piękne zdobienia. Trzeba sobie spróbować wyobrazić, jak wyglądało to za czasów świetności Imperium. Ta Phrom jest w zasadzie zakończeniem małej pętli wokół Angkoru. Do zwiedzania pozostają mniejsze świątynie oraz Angkor Wat. My zaczęliśmy właśnie od tej, zapamiętanej z filmu. Na całym terenie można zauważyć, że człowiek stara się odebrać naturze to, co jemu zabrała przed wiekami. Stawia od nowa arcydzieła, które padły pod naporem sił natury.
Zbudowana w stylu Bayon w drugiej połowie XII i XIII w. Pierwotnie nazywana Rajavihara, współczesna nazwa Ta Prohm. Potężne dyniowce i figowce bengalskie wdarły się na teren świątyni splatając się z jej murami w jedną całość. Figowiec Bengalski ( Banian), to ogromne drzewo! Jeden egzemplarz może składać się z trzystu wysokich pni, które łączy jedna korona.  To wszystko tworzy wrażenie absolutnie niesamowite. Świątynia znajduje się około 1 km na wschód od Angkor Thom na południowym brzegu East Baray.
Wielkie omszałe kamienne bloki, płaskorzeźby zdobiące mury, czasem szczelnie ukryte w plątaninie korzeni. Poszukaj twarzy ukrytej na tym zdjęciu... Kompleks świątynny Ta Phrom na naszych oczach przegrywa nierówną walkę z dziką przyrodą.Człowiek nie ingerował tu nawet w najmniejszym stopniu.  Gdzieś tam na górze stała Angelina...czyli znajome miejsce :) Ta Prohm, czy coś znaczy? Może czyjś przodek ?, może przodek Brahmy?. Francuski przyrodnik Henri Mouhout, odkrył tę Świątynię w 1860 roku.
Okoliczne drzewa upominają się o ten kawałek terenu. Korzenie wielkich figowców, dyniowców i włókniaków oplotły mury świątyni, powodując zniszczenia na ogromną skalę. To jest początek zwiedzania Świątyń, ale odnoszę wrażenie, ze to jedna z najbardziej klimatycznych świątyń w Angkorze. Ze źródeł historycznych wiadomo, że w świątynnym skarbcu przechowywano ponad 500 kg. złota, diamenty, kamienie szlachetne, chińskie tkaniny, lektyki i parasole. Wdzierające się przez mury korzenie, niszczą fragmenty świątyni. Niektóre przebijają się na wylot tworząc fantazyjne formy. Inne, znowu, oplatają się wokół ścian, dusząc i odbierająąc oddech starym murom. Część drzew rośnie nawet na dachach, jedynie korzeniami sięgając ziemi. Tworzy to niesamowity efekt.
Kompleks popadł w ruinę wraz z upadkiem Imperium Khmerskiego.Teraz z chwały pozostały jedynie mgliste wspomnienia i inwalidzi reżimu, którzy zarabiają na życie grając na instrumentach. Angkor Thom South Gate 
Angkor Thom to czworobok murów obronnych o łącznej długości 12 kilometrów, które niegdyś chroniły stolicę Khmerów o tej samej nazwie (Angkor Thom oznacza „Wielkie Miasto”). Zbudowane na przełomie XII i XIII wieku przez króla Jayavarmana VII, ściany są podzielone dwiema osiami biegnącymi z północy na południe i ze wschodu na zachód. Brama leży na końcu każdej osi, w sumie cztery, skierowane w stronę czterech głównych kierunków. Dodatkowa brama, zwana „Bramą Zwycięstwa”, przebija wschodnią ścianę na północ od „ Bramy Umarłych ”,wschodnią bramę wzdłuż osi środkowej. Znaczenie dodatkowej bramy polega na tym, że zapewnia ona dostęp do tarasu pałacu królewskiego. Jeśli chodzi o pozostałe bramy, dwie osie przecinają się w środku zamkniętego obszaru, w którym znajduje się świątynia Bayon . Najlepiej zachowana jest południowa brama Angkor Thom. Podchodzi się z zewnątrz przez groblę, która rozciąga się na około pięćdziesięciu metrach przez fosę. Po każdej stronie grobli są poręcze z 54 kamiennymi postaciami zaangażowanymi w przedstawienie słynnej hinduskiej opowieści: mitu Churning of the Ocean.
Po lewej stronie fosy 54 „dewy” (bogowie stróże) ciągną głowę węża „Szeszę” W tym micie ciało węża jest owinięte wokół centralnej góry - Mt. Meru - być może odpowiadająca tutaj świątyni Bayon w centrum tego miejsca. W każdym razie mit mówi, że kiedy dewy ciągnęły węża w jednym kierunku, a bogowie pchali w drugim, ocean zaczął się burzyć i wytrącać żywioły. Po prawej stronie 54 „asury” (bogowie demonów) ciągną ogon węża w przeciwnym kierunku. Pod nimi u podstawy bramy znajdują się dwa zestawy posągów słoni, które otaczają wejście po obu stronach, a na każdym słoniu figuruje bóg Indra niosący swoją zwykłą broń,  vadrę  (błyskawicę). Centralna wieża kamiennej bramy jest zwieńczona trzema wieżyczkami skierowanymi w cztery strony (centralna wieża skierowana jest zarówno na zewnątrz, jak i do środka).
Sama brama ma kształt odwróconej litery „U” i jest wypukła u góry. Nadal można zobaczyć, gdzie drewniane drzwi były kiedyś przymocowane do bramy przez otwory w kamieniu.

najbliższe galerie:

 
Kambodża cz.IX - Angkor. Banteay Kdei.
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Ta Prohm (Kambodża)
1pix użytkownik romario odległość 1 km 1pix
KAMBODŻA - TARAS SŁONI I TRĘDOWATEGO KRÓLA
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
Kambodża cz.IV - Angkor. Ta Prohm.
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix
Kambodża cz.X - Angkor. Pre Roup.
1pix użytkownik wmp57 odległość 2 km 1pix
Czar Angkoru
1pix użytkownik michal1988 odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1982) dodano 21.03.2020 20:48

Piękna galeria....niesamowite drzewa z fantastycznymi korzeniami wplecionymi w architekturę obiektu świątynnego..
piękne posągi w końcowej częśći galerii również sprawiają duże wrażenie...
podobająca się galeria....
zaczęłam oglądać kambodżański serial a potem Tajlandia..
pozdrawiam serdecznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!