m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Nie potrzeba wynajmować auta z napędem na 4 koła.  Wcale nie musimy zapisywać się w miasteczku na wycieczkę z przewodnikiem. Można tu dojechać bez przeszkód i większego wysiłku wynajętym w San Pedro rowerem. Oczywiście, jeżeli weźmiemy zapas wody i nakrycie głowy. Teren jest w zasadzie płaski, choć Valle de la Luna jest częścią pasma Gór Solnych (Cordillera de la Sal) Na horyzoncie wyrasta majestatyczna bryła wulkanu Licancabur. Bo Licancabur jest królem tej krainy A królową sól. Kompozycja z soli tworzy białą warstwę pokrywającą cały obszar doliny. Przed milionami lat znajdowało się tu wielkie słone jezioro. Rzeźby solne zwane Las Tres Marías. Trzy Marie. Niektórzy widzą tu trzy modlące się kobiety. Dolina Księżycowa ukształtowała się na skutek erozji wietrznej i wodnej.
Warto urządzić sobie tutaj 2-3 godzinny spacer i dokładnie poprzyglądać się formacjom tworzonym przez skały i minerały. Procesy trwające tysiącleciami nadały skałom bajeczne formy, stworzyły pofalowane wydmy i imponującą gamę barw i faktur. Kiedy słońce zachodzi, maluje kolory w odcieniach ciasta na krawędziach wzgórz, a niebo przechodzi z różowego na fioletowy, a potem czarny. Valle de la Luna jest częścią Reserva Nacional los Flamencos i w 1982 r.została ogłoszona rezerwatem przyrody.
Krajobraz księżycowy. Zwiedzając dolinę, pełną niezwykłych form od razu da się zauważyć, dlaczego to miejsce otrzymało właśnie taką nazwę.  Ogromne skały powstałe z grubych warstw solnych, wyrzeźbione przez procesy erozji i ogromne piaszczyste wydmy dają uczucie jakbyśmy wylądowali na księżycu. Testuje się tu nawet marsjańskie łaziki. Jaskrawa barwa i porowate góry. Dnem Doliny biegnie droga.
Mija Amfiteatr, będący chyba najbardziej charakterystyczną ze wszystkich skał Valle de la Luna Są tu pola małych wyszczerbionych skalnych iglic, pomarańczowych turni z polami staczających się głazów, wydm, zboczy gór ciosanych jakby ręką człowieka, wysokich pasm po których chodzą ludzie.
i mikropasm górskich ulepionych z soli. Mnóstwo nawisów, różnych lejów i wąskich przesmyków. Po obu stronach drogi wydzielono kamieniami ścieżki dla pieszych. Idziemy za ludźmi do miejsca skąd zaczniemy się wspinać na Wielką Wydmę. Na Wielkiej Wydmie jest najlepszy punkt widokowy na dolinę. Wycieczki zwykle udają się tam późnym popołudniem i czekają na zachód słońca. Promienie wyciągają wtedy z tekstur skał wyjątkowe ciepło barw. Amfiteatr
i suchość. Natłuszczamy co chwilę spierzchnięte wargi. Cała Atacama jest uważana za jedno z najbardziej suchych miejsc na Ziemi. Podobno w niektórych rejonach pustyni ostatnio solidnie padało w 1971 roku i wierząc statystyce, prędko znowu padać nie będzie. Wcześniejsze obfite deszcze, jakie zostały odnotowane w źródłach historycznych miały tam miejsce przeszło 400 lat wcześniej,  w 1570 roku. Podobno średnie opady na całej pustyni wynoszą 15 mm rocznie, ale w niektórych jej miejscach jest to tylko od 1 do 3 mm. Za przyczynę powstawania takiego klimatu uważa się Prąd Peruwiański, zwany także prądem Humboldta, który jest zimnym prądem pacyficznym płynącym z południa na północ i powodującym wysuszanie i ochładzanie wybrzeża.
Nie ma wody, nie ma życia. Brak jest jakichkolwiek jego oznak. Bywałem już na różnych pustyniach. Nawet na wydmach Namib-Naukluft czy ergach saharyjskich widywałem kępki traw lub przynajmniej ich źdźbła. Ale nie tu. Tu nic. Księżyc, Mars. Wejście do Doliny Księżycowej jest oznaczone i płatne. Na nasze to jakieś 20 złotych. Ale jeśli nie przyjechaliśmy tu autobusem tylko na przykład rowerami wcale nie musimy wjeżdżać główną bramą i w ogóle płacić. No to teraz trzeba chyba wspiąć się na Wielką Wydmę. Ruszamy :)

najbliższe galerie:

 
Księżycowa Dolina. Spojrzenie z Wielkiej Wydmy.
1pix użytkownik doracz odległość 1 km 1pix
El Norte Grande
1pix użytkownik doracz odległość 13 km 1pix
Chile:  San Pedro de Atacama
1pix użytkownik magdalena odległość 13 km 1pix
CHILE-Pustynia Atakama i okolice
1pix użytkownik klavertjevier odległość 13 km 1pix
CHILE, San Pedro de Atacama,
1pix użytkownik martyna odległość 14 km 1pix
Trzy laguny na Atacamie: Cejar, Piedra i Baltinache
1pix użytkownik doracz odległość 15 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
elabb użytkownik elabb(wpisów:28) dodano 09.03.2020 14:23

Cudo! Pięknie przez Ciebie zaprezentowane :-)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1309) dodano 09.03.2020 10:26

Jarek, Afrodyto, Andrew, Ru_da, Elu- bardzo Wam dziękuję za komentarze i pozdrawiam serdecznie :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7370) dodano 08.03.2020 18:04

Faktycznie księżycowy krajobraz. Natura nie przestaje mnie zaskakiwać. Urzeka odmiennością. Ale miałeś frajdę , co nie?:)

ru_da użytkownik ru_da(wpisów:343) dodano 06.03.2020 16:06

Wspaniałe miejsce, piękna galeria.
Pozdrawiam :)

andrew430 użytkownik andrew430(wpisów:340) dodano 04.03.2020 11:58

fantastyczne miejsce!
pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 03.03.2020 21:17

O, następne po Karakorum cudo!
Zdjęcie 26 trochę przypomiało mi drogę w Dolinie Śmierci w Kaliforni, idąc do Badwater, gdzie znajduje się tzw:"Devil Golf Course". Zbita sól utworzyła niewiarygodny krajobraz ciągnący się po horyzont, podobnie jak na Twoich zdjęciach od nr.4 . Fantastyczne miejsce i zapewne cudowne przeżycie.
Pozdrawiam.

jarek59 użytkownik jarek59(wpisów:28) dodano 03.03.2020 21:01

Ekstra - kolejna inspiracja na podróże. Pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!