m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe leży u stóp wzgórza Tepeyac, na północnym krańcu miasta Meksyk, gdzie według tradycji Najświętsza Maryja Panna kilkakrotnie objawiła się Indianinowi, Juanowi Diego. Juan Diego w 2002 r. został wyniesiony na ołtarze przez papieża Jana Pawła II, a Jan Paweł II nie tylko z tego powodu jest w Meksyku najbardziej popularnym z wszystkich papieży. Jego pomniki widziałem wszędzie.  Meksykanie nie ustępują w tym względzie naszym rodakom. Po zachodniej stronie Starej Bazyliki znajduje się nadnaturalnej wielkości, odlany w brązie pomnik Jana Pawła II. Jan Paweł II w sanktuarium w Guadalupe był po raz pierwszy w 1979 roku jako pierwszy papież. Uczynił wtedy Matkę Bożą z Guadalupe patronką ewangelizacji dla wszystkich ludzi na świecie.  Bywał i potem, np. w maju 1990 roku.  Meksyk był jednym z najczęściej odwiedzanych krajów przez Jana Pawła II w trakcie jego zagranicznych pielgrzymek. Podczas swojego pontyfikatu bywał tu pięciokrotnie. Więcej razy odwiedził jedynie Polskę (9), Francję (8 razy) i Stany Zjednoczone (7 razy). Główny plac sanktuarium, Plaza Mariana, przy którym wznoszą się najważniejsze jego obiekty, zajmuje obszar ponad 30 tys. m2. Sanktuarium Madonny z Guadalupe to obecnie drugie największe i najczęściej odwiedzane miejsce kultu chrześcijańskiego na świecie (po Watykanie). Do Guadalupe pielgrzymuje ok 20 milionów wiernych rocznie. Tłumy zjeżdżają tu przez cały okrągły rok, ale szczególnie wielu pielgrzymów zjawia się na święto Królowej Ameryki. Przez plac na którym msze odprawiał JP II, przetaczają się wtedy nieprzebrane rzesze świętujących, którzy  przybywają tu z całego Meksyku i z zagranicy; niejednokrotnie z miejsc bardzo odległych. [Na zdjęciu: Carrillon. Wolno stojąca dzwonnica. Podobno dzwony do niej odlali przemyscy ludwisarze.] Najważniejszym obiektem w sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe jest Nowa Bazylika. Budowla niska, rozłożysta, wzniesiona na planie koła. Zaprojektowana przez znanego meksykańskiego architekta Pedra Ramireza Vázqueza i zbudowana w rekordowo krótkim czasie.  Niespełna dwóch lat. Pomiędzy 1974 i 1976 rokiem.
Dlaczego najważniejsza? Bo w Nowej Bazylice przechowywany jest pochodzący z roku 1531 cudowny wizerunek Matki Bożej odciśnięty na płaszczu Juana Diego. Jest głównym obiektem kultu w sanktuarium i jest umieszczony dosyć wysoko, oprawiony w grube złocone ramy.
 
Nowa Bazylika, powstała na planie koła, dzięki czemu obraz Matki Bożej jest widoczny z każdego punktu w budynku. Dla wygody pielgrzymów w świątyni zamontowane zostało nietypowe dla tego miejsca urządzenie. Poniżej świętego obrazu znajdują się ruchome schody, na których stojąc wierni mogą oglądać i fotografować cudowny obraz. Moje ujęcia obrazu zostały zrobione właśnie podczas jazdy tymi schodami.
Jak twierdzą wyznawcy kultu Matki Boskiej z Guadalupe, obraz nie ulega zniszczeniu, ma stałą temperaturę, jak ludzkie ciało, a oczy Matki Bożej reagują podobnie jak ludzkie i odbijają się w nich jakieś postaci. Okrągła struktura świątyni ma średnicę 100 metrów, wysokość budynku zaś to 42 metry. Przypomina kształtem wielki, okrągły namiot Sanktuarium może pomieścić do 12 tysięcy osób, zaś ogółem, w bazylice i na placu przed nią, może przebywać aż ok. 30 tysięcy ludzi. Templo Expiatorio a Cristo Rey, czyli Stara Bazylika została oddana do użytku i konsekrowana w 1709 roku. Cztery wieże bazyliki, kopuła oraz łuk nad głównym wejściem w sposób symboliczny nawiązują do Świątyni Salomona w Jerozolimie. Jedna z owych czterech wież Nad drzwiami wejściowymi do bazyliki umieszczono kamienne płaskorzeźby przedstawiające moment objawienia się Matki Bożej Juanowi Diego, a także wizerunki apostołów i proroków.
Wnętrze Starej Bazyliki. Nawa główna Świątynia ta była miejscem gdzie był wystawiony obraz Matki Boskiej z Guadalupe przez 267 lat. Do czasu, kiedy w wyniku zniszczeń strukturalnych, została przeniesiona do Nowej Bazyliki w 1976 roku.


Ze względów konserwatorskich zabytkowa świątynia została zamknięta dla kultu w 1976 r. i ponownie otwarta 5 maja 2000 r. 
Część wnętrza Templo Expiatorio a Cristo Rey zajmuje muzeum - Museo de la Basilica de Guadalupe. Można w nim obejrzeć ciekawą kolekcję dzieł sztuki sakralnej okresu kolonialnego. Dom parafialny parafii Santa Maria de Guadalupe Nasturtiums. Obok kościołów na terenie sanktuarium powstawały również pomniki i kaplice. Najciekawszą z kaplic jest barokowa Capilla dei Pocito. Stanęła w końcu XVIII w. na miejscu czwartego i ostatniego, domniemanego objawienia Maryi Juanowi Diego. Wzniesiona na dość nietypowym planie elipsy, z kopułą pokrytą biało-niebieskimi ceramicznymi płytkami talavera.
Potem wspinamy się wśród zieleni na wzgórze Tepeyac, z którego rozpościera się ładny widok na południe. Na szczycie wzgórza stoi kolejna z kaplic. Capilla del Cerrito. Czyli….Kaplica na Wzgórzu. Albo Capilla de las rosas, czyli Kaplica Róż. Została założona pod koniec XVII wieku w miejscu, w którym, zgodnie z tradycją, Juan Diego ścinał i zbierał róże na polecenie Matki Bożej z Guadalupe. El Panteón Civil del Tepeyac. Jest uważany za najstarszy cmentarz w mieście Meksyk. Pochodzi z epoki kolonialnej, są tam groby które pochodzą z XVII wieku. Cmentarz ten znajduje się po zachodniej stronie szczytu wzgórza Tepeyac; rozciąga się na tył wzgórza, obok kaplicy Cerrito. 

Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Feast of the Apparition of Our Lady of Guadalupe
1pix użytkownik laurita odległość 2 km 1pix
Ciudad de México
1pix użytkownik bsfpiotr odległość 5 km 1pix
Ciudad de México (2)
1pix użytkownik doracz odległość 6 km 1pix
Mexico City
1pix użytkownik martinet odległość 6 km 1pix
Meksyk cz. 1 - Meksyk (miasto). Zocalo.
1pix użytkownik wmp57 odległość 6 km 1pix
Ciudad de México (1)
1pix użytkownik doracz odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 22.04.2020 08:30

Kultowe już chyba miejsce ;)
Pozdrowionka !

tereza użytkownik tereza(wpisów:3984) dodano 21.04.2020 19:21

Obejrzałam z ciekawością to jedno z największych
sanktuariów maryjnych na świecie.
Obiekt robi wrażenie. Pozdrawiam:)

doracz użytkownik doracz(wpisów:1320) dodano 21.04.2020 14:06

Wielkopolanko, Kabaczku - bardzo Wam dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam serdecznie :)

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1357) dodano 21.04.2020 11:42

Z przyjemnością obejrzałem.
Pozdrawiam.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1989) dodano 19.04.2020 21:42

Piękne Sanktuarium Maryjne....poczułam się jak na pielgrzymce z przewodnikiem mającym ogromną wiedzę...a do tego wspaniałe kadry...
bardzo podobało się ...
pozdrawiam serdecznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!